Piť a jesť v lete studené?

V lete nás láka akékoľvek osvieženie a nezriedka zatúžime vypiť alebo zjesť niečo studené, aby sme sa ochladili. Často však zistíme, že to vôbec nepomáha a dokonca nám to môže ublížiť. Prečo je tomu tak?

Vypiť schuti plný pohár studeného piva alebo iného ľadového nápoja môže spôsobiť vážne komplikácie. Musíme si uvedomiť, že na ľavej strane hrudníka, od brucha smerom k srdcu, vedie najväčšia tepla ľudského tela, aorta. Prudkým ochladením tela, spôsobeným studenou tekutinou, ohrozujeme svoje srdce. Ani žalúdku nerobí studený náraz dobre a kŕče sú to najmenej, čo nás môže postihnúť.

Prudké ochladenie najmä bublinkovými nápojmi (malinovky a minerálky sýtené CO2) spôsobuje zápaly hrdla najmä u detí, ktorých malé telo si horšie poradí s rýchlym ochladením, ako telo dospelého človeka, ktoré má väčšiu hmotnosť a aj väčšiu tepelnú zotrvačnosť. No a viete si predstaviť v týchto horúčavách malé dieťa so zapáleným hrdlom a teplotou v posteli, ako pokojne leží a lieči sa?

Prečo studené nápoje a jedlá neochladzujú?

Naše telo je nastavené tak, aby neustále udržiavalo stabilnú teplotu okolo 36°C. Na to používa aj energiu získanú z potravy. Iste ste si všimli, že v lete zjete oveľa menej jedál, ako v zime, ak sa pohybujete vonku. Jednoducho v lete netreba toľko „kúriť“. A ak do tejto rovnováhy zasiahnete tým, že naraz zjete celú nanukovú tortu či vypijete plný pohár studeného nápoja, vyvoláte v tele reakciu okamžitého zohrievania ochladeného tela, aby sa dosiahla rovnovážna teplota. Spálite síce pár kalórií, ale aj pekne zakúrite svojmu telu a iste sa vám aj čelo orosí. A namiesto ochladenia sa zohrejete. Pocit osvieženia bude trvať len veľmi krátko.

Oveľa účinnejšie je vypiť šálku vlažného čaju alebo aj vody izbovej teploty. Ak totiž telu dodáte teplo vo forme vlažného čaju, ten istý mechanizmus vyrovnávania teploty zníži produkciu tepla.



Súvisiace:  Feng shui uľahčuje deťom a rodičom život