Zdravie z kuchyne

Zdravie z kuchyne

Zdravie človeka vnímame ako často len ako zdravie nášho tela a máme tendenciu ho oddeľovať od zvyšku nášho života. Zdravie je, keď nie sme chorí, nemáme teplotu, nič nás nebolí. Keď sa tento stav zmení, navštívime lekára, ten nám predpíše tabletky a ďalej žijeme svoj život v nezmenenej podobe, chodíme do práce. Vôbec sa nezamýšľame, prečo sme ochoreli, čo sa zmenilo, že už nie sme zdraví.

Je samozrejmé, že keď sa pošmykneme a spadneme a zlomíme si ruku, že tu nie je veľa na zamyslenie. Jednoducho úraz, hoci sme možno mali predvídať, že na ľade bude klzko. Ale prečo rovnaký prístup aplikujeme aj v prípade rôznych chorôb? Prečo si myslíme, že napríklad vysoký krvný tlak “sa prihodil” len tak, z ničoho nič? Prečo máme pocit, že za cukrovku môže hocikto a hocičo, len nie my sami? Že diagnostikovaný zvýšený cholesterol nám spadol z neba?

Starí ľudia, ktorí zažili sucho po druhej svetovej vojne spomínajú, že dobytok kŕmili slamou, lebo sena nebolo. Síce z neho kravy veľa nenadojili, lebo slama neobsahuje takmer žiadne živiny pre dobytok, ale kravy mali plné brucho a teda nebučali, lebo necítili pocit hladu. A prežili obdobie sucha a dožili sa ďalšieho úrodného leta.

Zdá sa, že aj v dnešných moderných časoch, prešpikovaných informačnými technológiami a dostupnosťou vedomostí každému, veľa ľudí má pocit, že úlohou jedla má byť zaplniť žalúdok, aby ľudia necítili hlad. Ako keby naše telo bolo ako stroj raz postavené a už ďalšiu výživu nepotrebuje, len palivo. OK, tak teda nám stačí len palivo, zabudnime na regeneráciu buniek. Z čoho má byť to palivo? Z umelého sladidla? Z umelých tukov? Či z umelých mäsových výrobkov, mäsových už iba podľa názvu?

Zdravie z kuchyne Nie je vojna, nie je obdobie sucha, aby našim cieľom bolo prežiť toto krátke obdobie a potom bude zase dobre. Tak prečo sa mnohí z nás takto k sebe a svojím deťom chovajú? Najlepší kočík, najdrahšie hračky a najkrajšie oblečenie, dali by svojím deťom aj posledné a potom im kúpia jogurt s fruktózovým sirupom a škrobom z geneticky modifikovanej kukurice. Alebo uvaria sáčkovú polievku s glutamátom.

Naše zdravie a potraviny, ktoré konzumujeme, spolu úzko súvisia. Nie je to možno okamžite vidieť (na rozdiel od pokazeného jedla, ktorému sa naše telo dokáže brániť rýchlo), ale z dlhodobého hľadiska sa nekvalitná strava alebo zlá skladba stravy v každom prípade podpíše. A nahrádzať chýbajúce živiny tabletkami a roztokmi výživových doplnkov je výhodné iba pre predajcov týchto produktov. Rovnako ako odstraňovanie nahromadených problémov tabletkami od lekárov.

Nemusíte doma pestovať bio obilie a mlieť si svoju bio múku, aby ste piekli bio chlieb a nemusíte chovať býkov, aby ste jedli bio mäso. No aj v tejto modernej dobe existujú potraviny, a sú bežne dostupné, ktoré vám umožnia žiť zdravo a mať naozaj energiu na život, prácu aj svoje koníčky.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.