Nebude elektrina

Naša spoločnosť už tak spohodlnela, že výpadok dodávky elektrického prúdu môže predstavovať katastrofu. Najmä keď zrazu večer v byte všetko zhasne a tma je aj na ulici, vtedy sa nejedná o poruchu v našom byte, problém je plošný. No ak je prerušenie dodávky prúdu plánované, dá sa na všetko pripraviť, hoci aj to nie je práve príjemná situácia. Na čo treba predovšetkým myslieť?

Ibrahim Maiga kedysi v jednej ankete vyhlásil, že najdôležitejší vynález 20. storočia je elektrina, lebo keď tá nebude, tak bude všetko v pr… oblémeoch. A zdá sa, že mal pravdu. Poďme sa teraz spolu zamyslieť, čo nastane, keď dôjde k tomu dátumu, ktorý hlásal oznam na výťahových dverách: V utorok od rána do obeda nepôjde pre opravu elektrický prúd v celom paneláku.

V prvom rade prestane fungovať elektrické otváranie vchodových dverí do paneláku. Ani čip ani kód. A ani zvonec na siedme poschodie a ani diaľkové otváranie dverí zhora. Nič z toho, iba starý osvedčený kľúč. Keď už budete vo vchode, nepôjde ani to slávne senzorové osvetlenie, skrátka tma. Vtedy si možno niekto spomenie, čo za blbosť urobil, keď dal vymeniť dvere z chodby na schodište 2/3 delené a presklenné v rámci „bezpečnosti“ za na polovicu delené, cez ktoré sa širší človek ani matka s kočíkom nezmestí a navyše plné, nepriehľadné. Ako vravím, tma.

A hore s nákupom pekne po svojich. Nepôjde ani výťah. Kto občas netrénuje chodenie po schodoch, bude dychčať.

Byt bez elektriny

Kto je zamestnaný celé dopoludnie, ten si možno problém ani nevšimne. To neznamená, že nebude, len si ho nevšimne. Kto je dopoludnia doma, či už na materskej, na dôchodku, po smene alebo pracuje z domu, ten si všimne. A mal by urobiť opatrenia, aby mu nevznikli ďalšie škody.

Po vypnutí elektrického prúdu v paneláku pôjde studená voda, ktorá funguje na tlakovom systéme dodávateľa, pôjde aj kanalizácia, takže umývanie rúk či použitie WC bude bezproblémové. No už sa neosprchujete ani riad neumyjete, pretože výmenník na teplú vodu dole v suteréne potrebuje na svoju prevádzku elektrinu. A po skúsenostiach z minulosti vieme, že po opätovnom pustení elektriny tak tri dni nemusí ísť správne teplá voda, kým niekto nepríde na ten výmenník „pozrieť“. Zato merač spotreby teplej vody sa bude krútiť stále rovnako…

Podľa toho kedy raňajkujete zrejme stihnete uvariť čaj na rýchlovarnej konvici, ne neskôr kávu už musíte riešiť náhradným spôsobom. Jeden z nich je uvariť vodu do termosky, aby ste si predpoludním ňou mohli zaliať kávu. Lebo kávovar fungovať nebude. Druhou možnosťou je uvariť vodu na kávu na plynovom sporáku, ak je bytovka vybavená plynovodom. Pozor! Ak ste si zvykli na moderný plynový sporák s piezoelektrickým zapaľovaním, toto nepôjde. Musíte si pripraviť zapaľovač alebo zápalky a štartovať sporák pekne po staru 😉 Týmto spôsobom uvaríte aj obed, či niečo upečiete záleží od toho, či je sporák vybavený rúrou elektrickou alebo plynovou. A ak nemáte plynový sporák, ste odkázaný na varič/dvojplatničku na propan-butan. A máte dosť plynu v tlakovej nádobe? A máte rezervnú plnú nádobu?

Bolo by dobré mať cez noc nabité všetky mobily a prenosné zariadenia na akumulátory, aby cez deň vydržali. Vrátane nejakého lampáša, lebo nebude elektrina, teda nebude svetlo. Nie len v obývačke, ani v komore alebo pivnici, keby ste niečo potrebovali nájsť, čo ste si spomenuli, že tam určite máte a teraz to nutne potrebujete…

Teda nebude svetlo a nemusí byť ani teplo. Elektrické kúrenie nepôjde určite, na plyn tiež nie, elektrické obehové čerpadlo nebude mať elektrinu. Vravíte záložný zdroj? Ako dlho vydrží? Teplovodné radiátory budú kúriť podľa toho, ako je zapojený výmenník pre bytovku. Nespoliehal by som sa, do pol hodiny budú aj radiátory vychladnuté. Ak bude svietiť slnko a máte okná na juh, trochu to pomôže. Lebo elektrický ohrievač nezapnete. Teplejšie sa obliecť a pripraviť deku, bude Remišovej šestnásť 😉

Elektronika bez elektriny je problém

Veľa domácností má televízne a rozhlasové prijímače, set-top boxy a podobné elektronické zariadenia, ktoré sa po použití nevypínajú, len prepínajú do standy-by režimu. Sú v pohotovosti, aby sa rýchlejšie aktivovali a mohli slúžiť. Počas celej doby „vypnutia“ tak majú malú spotrebu elektriny. Náhly výpadok elektriny im nemusí robiť dobre, ale vyslovene zle im robí náhle zapnutie prúdu. Preto pri plánovanom výpadku dodávky elektriny ich radšej vypnite vypínačom.

Ďalšie „problémové“ zariadenia môžu byť tie pre príjem internetu. Nie každý má doma pred takýmito prístrojmi záložný zdroj elektrického prúdu a keď áno, nie každý vie, ako dlho vydrží tieto zariadenia napájať. Routre a switche stoja pár desiatok eur, takže nahradiť ich pri poruche nie je ekonomický problém, málokto si však pamätá, kde má uložené prístupové údaje a heslá, aby ich rýchlo sprevádzkoval. A bez internetu sa uvádzajú do prevádzky ťažšie… Takže odporúčam vypnúť. Najskôr zariadenia a potom aj samotný záložný zdroj. Ani jemu sa nemusí špička pri zapnutí dodávky do siete páčiť. Pár krát to vydrží, potom už nie.

Ak máte domáce úložisko/NAS, rovnako ho vypnite. V jeho prípade ide u riadené softvérové vypínanie, ktoré okrem iného uloží aktuálnu konfiguráciu a po opätovnom zapnutí ju znovu načíta. Vyhnete sa tak možným problémom so stratou niektorých dát na diskoch pri náhlom prerušení elektriny v zariadení.

Bez elektriny nepôjdu stolné počítače, bežné záložné zdroje (UPS) ich vydržia napájať pár (desiatok) minút. Oveľa lepšie sú na tom notebooky, ak majú dobrú batériu. Výkonnejšie modely dokážu fungovať poldruha až dve hodiny, tie úsporné aj šesť hodín. Aby ste mali prístup na internet, keď je celý panelák bez elektriny, mali by ste mať aktivované mobilné dáta v smartfóne a v ňom zapnutý hotspot.

Čo by ste rozhodne nemali zabudnúť po obnove dodávky elektrického prúdu alebo po príchode domov z práce po takomto dni, je nastaviť aktuálny čas na hodinách niektorých zariadení. Napríklad niektoré elektrické budíky si nastavia polnoc, keď sa znovu zapne elektrina. A ráno by vás nezobudil v očakávanom čase. Tiež niektoré kuchynské spotrebiče, napríklad mikrovlnky, po strate napájania zabudnú presný čas.

Deň bez elektriny nemusí byť katastrofou. Pripravte si zaujímavú knihu, ktorú ste nemali čas dočítať, vypnite všetky elektrospotrebiče podľa tohto návodu, na plyne si uvarte kávu alebo dobrý čaj podľa svojej chuti a k USB LED svetlu pripojte Power banku, aby ste na písmenká dobre videli. Sociálne siete to ten jeden deň bez vás zvládnu a možno zistíte, že aj vy bez nich. Nakoniec jeden deň bez elektriny nemusí byť až taký zlý, najmä keď sa na to pripravíte a vyskúšate si takto existovať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.