Kura pečené na slnku

Bývanie v panelákovom dome dáva nesporne mnoho výhod ľuďom, ktorí sú vyťažení zamestnaním alebo svojimi aktivitami. Je to pohodlné bývanie bez starostí, ktoré nás na druhej strane výrazne obmedzuje. A nie len rozhodovaním často jednoduchšej väčšiny. Rovnako sú výrazne oklieštené možnosti, ako v situácii napätého rodinného rozpočtu v paneláku ušetriť.

Šetrenie je v bytovke zamerané najmä na potrebu najprv výrazne investovať. A aj tak sa nie vždy v skutočnosti šetrí. Príkladom môžu byť pomerové merače spotreby tepla na radiátoroch. Málokto vedel, že po ich montáži bude treba okrem tepla platiť aj firmu, ktorá robí zber údajov a rozpočet nákladov… Rovnako tak nejaké peniaze stáli tie merače. A v polovici ich životnosti (a rozpočtu ich ceny do nákladov na bývanie) prišla meračská firma s nápadom vymeniť ich za iné typy, lebo novšie a pohodlnejšie. A zase bolo treba platiť. A dodávateľ tepla po znížení spotreby zvýšil cenu tepla, lebo vraj energie zdraželi, spotreba klesla, ale personál a stroje treba zaplatiť… Rovnako tak to bolo s vodou. Drahšej sa míňa menej, tak treba udržať zisky…

Vidiek ponúka možnosti

Úplne iná je však situácia, ak máte k dispozícii vidiecku záhradu alebo chalupu a čas ju využívať pravidelne cez víkendy, prípadne od jari do jesene aj dlhšie časové úseky. Samozrejme záleží od úrovne komfortu, ktorý si chcete dopriať, ale plynové kúrenie nie je povinné, neplatíte žiadne mesačné paušály bez ohľadu na to, či kúrite alebo nie, ako v paneláku, voda môže byť z vlastnej studne, ak je kvalitná a najmä si na pozemku dokážete vypestovať množstvo zeleniny, zemiakov, ale aj ovocia na kríkoch a stromoch, ktoré sa dá skladovať nie len sušené alebo mrazené, ale aj bez potreby energie ako zatváraniny. Teda celkom slušné množstvo potravín, ktoré potom nemusíte kupovať v obchodoch, nehovoriac o rozdiele v kvalite a pôsobení na naše zdravie.

Vidiecka záhrada umožňuje tiež chov sliepok a zásobovať domácnosť vajíčkami aj kvalitným mäsom. Elektronické otváranie a zatváranie dvierok z kurína do výbehu a k tomu veľkoobjemový zásobník na krmivo a „bezodná“ napájačka zaistia, že nemusíte každý deň byť na pozemku a vaše kury sú v bezpečí.

No a keď si ku všetkému tomu na strechu dáte pár panelov a postavíte k nim, bez dotácií a zbytočných nezmyslov, vlastnú fotovoltickú elektráreň, môžete si na slnečnú energiu upiecť svoje vlastné kurča na svojej vlastnej elektrine a ešte vám zvýši elektrina aj na čerpadlo v studni alebo elektrickú kosačku, aby ste mali upravený trávnik okolo chalupy. Trávu skonzumujú sliepky vo výbehu alebo ju hodíte do kompostu, aby ste mali humus pre budúcoročné sadenice paprík a paradajok či inej zeleniny.

No povedzte, čo z toho by ste mohli realizovať v paneláku a ako by ste takýmto spôsobom mohli skutočne ušetriť?


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 150 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.