Klimatizácia patrí do domu aj do bytu

Ak niečo dokáže skutočne zvýšiť komfort nášho bývania, je to vhodná teplota v interiéroch. Nejde len o to, že chceme byť v zime teplúčku. Dôležitá je tiež správna teplota v lete. Prehriaty interiér nie je zdravým, znemožňuje nám často plnohodnotne obývať napríklad podkrovie, či zásadne znižuje komfort bývania.

Zapotiť sa v našich domoch a bytoch dokážeme už od apríla. Ešte v marci s nadšením vítame jarné slnečné lúče, po mesiaci už sme často zúfalí. Horúce letá, ktoré sa niekedy tiahnu až do konca septembra, nás vedia úplne zbaviť energie a radosti z letných mesiacov.

Klimatizácia sa stáva štandardom bytov aj domov

Kam patrí klimatizácia? Jednoznačne do podkrovných bytov a do podkrovia rodinných domov. Už keď plánujeme revitalizáciu podkrovia, mali by sme do projektu a rozpočtu zahrnúť kapacitne dostatočnú klimatizáciu. Vďaka nej sa stane tento obytný priestor plnohodnotne využiteľným aj v najväčších horúčavách. Aj keď máme zateplenie, to dokáže teplo eliminovať len čiastočne, nikdy však nie dostatočne. Klimatizácia je nevyhnutnosť.

Klimatizácia do domu je potrebná aj do interiérov s veľkými presklenými plochami. Tie priestor domu prehrievajú a tienenie nemusí byť dostatočné. Naviac nás pripravuje o efekt výhľadu do krajiny či do záhrady.

Podobne sme na tom s domami a s bytmi, ktoré majú orientáciu na juh, často však je problematický aj juhovýchod či juhozápad. Typické sú spálne s orientáciou na juhozápad, ktoré sa vedia nepríjemne prehrievať. Detské izby orientované na juhovýchod sú v lete doslova peklom. Všetky problémy s prehriatym interiérom pritom jednoducho vyrieši klimatizácia do bytu či do domu.

Ako funguje klimatizácia?

Klimatizácia upravuje vzduch v miestnosti jeho chladením a odstraňovaním vlhkosti. Nevymieňa ho. Odčerpáva teplo, vo vonkajšej jednotke dôjde ku skondenzovaniu chladiva a tepelná energia sa odovzdá do vonkajšieho prostredia. Musí mať preto vnútornú aj vonkajšiu jednotku. Vo vnútornej jednotke je nutné zaistiť odber kondenzátu. Moderné klimatizácie majú často reverznú funkciu. Vďaka nej dokáže vnútorná jednotka začať kúriť a vonkajšia chladiť. Sú to ideálne klimatizácie do podkrovia, ktoré môžu slúžiť celoročne a vyriešia aj nás problém s vykurovaním v zime. Sú naviac úsporné, pretože ide vlastne o tepelné čerpadlo.

Klimatizácie sú skvelé aj do miestností, kde potrebujeme odvlhčovať. Teda do kuchýň, kúpeľní a všade, kde potrebujeme znížiť vlhkosť a zabrániť tak tvorbe plesní. Mnoho klimatizácií dokáže znižovať prašnosť, majú vstavané antibakteriálne filtre a vedia účinne čistiť vzduch.

Druhy klimatizácií

Klimatizácia môže byť mobilná a zabudovaná. Mobilná je skôr kompromisom, ale v bytoch, kde si nemôžeme dovoliť klasickú klimatizáciu, vie pomôcť riešiť prehriaty interiér. Zabudované klimatizácie môžu byť nástenné, stropné aj parapetné. Bývajú splitové alebo multisplitové. U tých je na jednu vonkajšiu jednotku pripojených väčší počet vnútorných, pričom každá je samostatne ovládateľná. Tradičnými výrobcami kvalitných klimatizácií sú Samsung, Daikin, Hitachi či Gree. S výberom klimatizácií aj s ich inštaláciou vám pomôže firma SYNERS.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.