Vetranie v lete v zateplenom paneláku

Má zateplenie paneláku nejaký vplyv na vetranie v lete? A ak áno, tak aký? Aký je správny postup vetrania bytu v horúcom dni? V panelákovom byte môže byť aj v lete príjemne, aj keď nemáte inštalovanú klimatizáciu. Stačí len vedieť ako na to.

Pri zatepľovaní je dôležité vedieť, že sa izolácia dáva zo strany, kde chceme zabrániť únikom energie. Z toho pohľadu zateplenie panelákov nie je úplne ideálne, pretože tepelná izolácia sa dáva zvonku a kúri sa zvnútra. Avšak v prípade zateplenia bytových domov sa vždy jedná o dodatočné zosilnenie tepelnej izolácie a súčasne sa tým zlepšuje aj stav fasády domu. Navyše robiť tepelnú izoláciu obvodových múrov zvnútra by nielen bolo náročné až nerealizovateľné, navyše by to aj uberalo z niekde už tak dosť malej plochy bytov.

zokna

Zateplenie vonkajších múrov domov ale môže výborne slúžiť aj v lete, keď bráni prestupu tepla v horúcich letných dňoch do muriva a ďalej do miestností. Mnoho ľudí však nevedomky túto tepelnú izoláciu obchádza a púšťa teplo do svojich bytov oknami.

Ako správne vetrať v lete

Vzduch v miestnostiach sa ohrieva od pevných telies. Môžu to byť radiátory, ak nekúrime, tak hrnce a rúra v kuchyni alebo samotné steny a nábytok. Múry domov majú svoj tepelný odpor. Najlepšie to spoznáte tak, že vonku sa zrazu prudko oteplí, ale v byte je tak ešte dva alebo tri dni príjemne. Ak vysoké teploty vonku trvajú, začína sa aj byt nepríjemne zahrievať. Zateplená fasáda domu môže nástup neznesiteľných teplôt v bytoch zadržať, ak si sami teplo nepúšťate do bytu.

Stačí si poriadne uvedomiť, že ak je vonku teplo a na byte otvoríme okná, púšťame si dovnútra teplý vzduch a tým zahrievame aj nábytok aj steny. Mnoho ľudí namietne, že prievan môže byť osviežujúci. Ovšem je to prievan horúceho vzduchu zvonku, ktorý môže byť o niekoľko stupňov teplejší, než vzduch u nás v byte a teda si svoj byt zbytočné prehrievajú.

Súvisiace:  Cenovo dostupné garážové brány, plastové okná a dvere nájdete u firmy…

warm-day

Ako teda postupovať?

  • Ak je vonku teplejšie, než vo vnútri, neotvárajte okná
  • Ak máte na oknách žalúzie alebo rolety, zatiahnite ich, keď svieti do okien slnko. Zamedzíte tým zahrievaniu interiéru bytu cez sklo
  • Vetrajte prevažne v noci alebo po západe slnka, keď teplota vonku klesne aspoň o dva stupne pod teplotu vzduchu v miestnosti
  • Namiesto prievanu horúceho vzduchu použite stropný alebo stolný ventilátor
  • Na oknách, ktorými vetráte, používajte siete proti hmyzu, aby sa do bytu s čerstvým a chladným vzduchom nedostali nepozvaní návštevníci a nerušili vás v spánku

Aby ste nemuseli teplotu vzduchu len odhadovať, použite jednoduchú meteorologickú stanicu alebo digitálny teplomer s možnosťou merania teploty v miestnosti (senzorom v tele teplomeru) a káblikom za oknom. Vonkajší senzor umiestnite tak, aby na neho priamo nesvietilo slnko a meral skutočnú teplotu vzduchu.