Podlahy: Aké sú do bytu najlepšie?

Ak práve rekonštruujete byt alebo dokonca kupujete nový, máte jedinečnú šancu zariadiť si všetko podľa svojich predstáv. Ako? Zoberme to pekne od podlahy, a to doslova.


Prostredie svojho bytu môžete veľmi ovplyvniť už tým, akú si pre neho vyberiete podlahu. Úlohu pri výbere samozrejme bude hrať otázka, do akej miestnosti je podlahová krytina určená a akú starostlivosť jej ste ochotný venovať. Ohľad by ste mali brať aj na to, či si chcete do bytu inštalovať podlahové kúrenie, alebo či chováte psa.

Praktická dlažba

Z hľadiska údržby je najpraktickejším riešením dlažba. Veľmi ľahko a rýchlo ju zotrite teplou vodou s pár kvapkami saponátu. Keď sa vám na ňu niečo rozleje, nemusíte lomiť rukami, stačí mať po ruke handru. Hodí sa do kúpeľne a na WC, na chodby, ale aj na terasy, balkóny a do vstupnej haly, prípadne do kuchýň do priestorov okolo kuchynskej linky. Jej dobrá tepelná vodivosť ju predurčuje pre podlahy, do ktorých sa zabudováva kúrenie.
+ Jednoduchá údržba, dobrá tepelná vodivosť
– Studený dotyk, tvrdosť

Laminát

Dobrá odolnosť proti opotrebeniu a bezproblémová udržiavateľnosť, to sú dve významné vlastnosti hovoriace v prospech laminátové podlahy. K tomu môžeme ešte pripočítať priaznivú cenu napríklad v porovnaní s drevenými parketami a je jasné, prečo sú laminátové podlahy veľkým favoritom napríklad v kuchyniach. S upratovaním si netreba lámať hlavu, stačí mať po ruke metlu, vysávač alebo mop. Príjemná je možnosť výberu rôznych odtieňov a vzorov, obľúbená je napríklad imitácia práve zmieňovaných drevených parkiet. Dobre vedú teplo, takže sú vhodné aj pre podlahové kúrenie.
+ Jednoduchá údržba, dobrá tepelná vodivosť, antistatické, nehorľavé, odolné UV žiareniu, ľahko sa pokladajú
– Zle tlmí nárazy a hluk, kratšia životnosť v porovnaní s drevom, vzhľad – zvyčajne len imitácia dreva

Linoleum

Návrat do našich domácností prežívajú tiež linolea. Kým tie staré sme ešte nedávno vyhadzovali, dnes už máme novinky oveľa vyššej kvality. Ide najmä o oveľa ekologickejšie marmoleá vyrábané zo 100 % prírodných materiálov.
+ Dobre zvukovo a tepelne izoluje, ľahko sa udržuje, vhodné aj pre alergikov, prakticky nezničiteľné
– Pôsobením UV žiarenia môže dôjsť k zmene odtieňu, vysokou vlhkosťou sa môže deformovať

Niet nad drevo

Drevená podlaha je ideálnou voľbou vzhľadom k svojim tepelným a izolačným vlastnostiam a trvanlivosti. Dobre položená vydrží niekoľko generácií, je však potrebné vziať do úvahy jej podstatne vyššiu finančnú náročnosť. Výhodou je tiež možnosť penetrácia a impregnácia takejto podlahy. Úvahy o drevených parketách však opustite v prípade, že nemáte chuť tráviť hodiny ich leštením, či máte psa s ostrými pazúrmi.
+ Dlhá životnosť, príjemný teplý dotyk, tlmí nárazy a hluk, sú pružné pre nohy pri došľape, majú prírodný vzhľad
– Kladenie je náročné, ľahko sa mechanicky poškodí, sú náročné na údržbu, pôsobením UV žiarenia môže dôjsť k zmene farby

Korok

Korok dnes mnoho ľudí vyhľadáva kvôli jeho ekologickým a tiež tepelno – izolačným vlastnostiam. Výhodou korkových podláh je ich tvarová pamäť, a to aj pri zaťažení. Navyše je odolný proti vode, protišmykový a nehorľavý. Keď ešte pripočítame, že ide o antistatický materiál, ktorý nenapadajú roztoče, a tým pádom je vhodný aj pre alergikov, máme v ruke takmer ideálnu podlahu, ktorej jedinou nevýhodou je farebná nestálosť.
+ Tepelno – izolačné vlastnosti, antistatický, nehorľavý, odolný vode, protišmykový, tvarová pamäť
– Farebná nestálosť

Liate podlahy

Liate betónové podlahy sa hodia hlavne do miest s vysokou záťažou, napríklad do garáží alebo dielní. Ľahko sa aplikujú a tvoria hladkú a odolnú povrchovú vrstvu, ktorá sa bez problémov ošetruje.
+ Jednoduchá údržba, vysoké zaťaženie
– Hodia sa len do určitých priestorov
hala


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Jeden komentár k Podlahy: Aké sú do bytu najlepšie?

  • miroslav  píše:

    Je vela pôsobov a nazorov na podlahu ako taku, no malokto sa pozastavi nad jednou dôležitou otazkou a to je kročajový hluk (hluk ktorý vznika chodením po podlahe) Nad odhlučnenim podlahy hlavne v panelaku pri realizacii sa pozastaví malokto. Pritom jednou z najspolahlivejšich metod ako sa ako tak zbaviť v panelaku kročajoveho hluku je prave rekonštrukcia podlahy… v niektorých pripadoch sa dospeje akurat k zhoršeniu hlavne neodbornou inštalaciou podláh. Hluk ktorý sa dostane do nosných konštrukcii už odhlučníme ťažšie. Alternativou je koberec no to uz nie je moderne.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.