Je najvyšší čas začať šetriť!

O nutnosti šetriť energie a vodu čítame už dlhé roky. Pre mnohých to boli len morálne apely a často módna póza. Mnohí majitelia domov a bytov reagovali v štýle „Ja na to mám“ a nejaké úspory ich netrápili. No situácia sa radikálne mení. Prekurovanie začína ísť riadne do peňazí, plytvanie v kuchyni ukrajuje z rodinných úspor. Vysoké ceny energetických nosičov spravil šetrenie z módneho trendu nevyhnutnosť, ktorá rozhoduje doslova o prežití alebo sťahovaní sa.

Pretože o tom, ako šetriť, sme písali aj my mnohokrát, nebudeme tu teraz apelovať na ľudí, aby šetrili, kde sa dá, lebo na energie nebudú mať peniaze. „Neveriacich Tomášov“ je všade veľa a osobná skúsenosť je neprenosná. Pre tých, ktorí si dajú poradiť skôr, než bude neskoro, tu máme prehľad článkov o úsporách, ktorým sa oplatí venovať trocha času a možno aj peňazí, lebo sa to vráti stonásobne.

Lepšie využitie tepla z radiátorov

V bytovkách platíme za tepolo, dodané z centrálneho zdroja k tzv. päte domu. Na základe rôznych spôsobov rozpočítavania aj merania skutočnej spotreby sa dodávateľovi musí zaplatiť všetko dodané teplo. A keď už zaň platíme, a teraz už aj dosť vysokú cenu, mali by sme ho využiť čo najefektívnejšie.

Teplo sa z radiátorov, umiestnených zväčša pod oknom, šíri všetkými smermi, vrátane panelu za ním. Prečo by sme si mali nechať toto kúpené teplo nechať ujsť von z domu? Vrátiť ho späť do izby a slúžiť nám pomáha reflexná fólia za radiátor.

Ľahko si ju inštalujete aj sami a prakticky môžete začať šetriť okamžite. Vo výsledku, ak máte na radiátoroch termostatické hlavice, spotrebujete menej tepelnej energie pri zachovaní tepelnej pohody, len panely pod vašimi oknami budú studenšie, zvonka.

Ventilátor pod radiátor – balenie

Ventilátor pod radiátor upevnený na panelový radiátor na jeho spodnej strane

Efektívnemu využitiu tepla z radiátorov často bráni slabé prúdenie vzduchu v jeho okolí, alebo aj zakrytie radiátorov závesmi, kedy sa zbytočne kúri do okna, alebo rôznymi krytmi na radiátory. Problémom ale môže byť aj zlé rozloženie nábytku či sedačka priamo pred radiátorom.

V takom prípade vám pomôže sada tichých ventilátorov pod radiátorom, ktorá rýchlejšie rozprúdi vzduch po vašom byte a efektívnejšie tak využijete dodané teplo.

Voda nie je zadarmo a teplá už dupľom!

Sprchujete sa alebo kúpete? Alebo túto dilemu vôbec neriešite? Mali by ste. V kúpeľni totiž platíte dvakrát. Najskôr za spotrebovanú vodu a potom ešte aj za jej ohrev. Každé plytvanie vás tak vyjde veľmi draho. No ako dodržať hygienu a pritom nezbankrotovať? Napríklad pomocou úspornej sprchovej hlavice.

Prúd vody strháva okolitý vzduch, cez hlavicu prúdi prevzdušnená voda a aj pri malom prietoku máte pocit prebytku vody. Spotrebujete menej teplej vody, menej platíte a pritom vaša hygiena netrpí.

Varíte vajcia alebo cestoviny? A vylievate z nich horúcu vodu? Robíte chybu. Či už plynom alebo elektrinou ste do vody dodali energiu. Ak necháte horúci hrniec chvíľu postáť, vyžiari množstvo tepelnej energie do miestnosti. O to menej (pri správnom nastavení termostatu) energiu odoberie radiátor z rozvodu ústredného kúrenia.

Žalúzie v zime otvorte

V horúcom lete bránia žalúzie vstupu slnečných lúčov do bytu. Lenže rovnako fungujú aj v zime. A to je škoda. Slnečné lúče tak nemôžu zohrievať váš byt. Ak vytiahnete žalúzie a pustíte slniečko k sebe, je to energia zadarmo.

Keď už ste investovali toľko času a úsilia do získania energie, tak predpokladám, že ste v minulosti urobili ten najhlavnejší krok – vymenili ste staré okná za moderné a tesné plastové alebo hliníkové, hlavne ale s izolačnými sklami. Aby vám drahá energia neunikala do vonkajšieho prostredia.

Teraz už ostáva jediné: správne vetrať. Teda naplno otvoriť okno na krátky čas, aby sa rýchlo vymenil vzduch v byte, ale nestihli vychladnúť predmety. Tak neprídete zbytočne o energiu a zaistíte si nie len čerstvý vzduch, ale aj zdravé dýchanie.

Hoci všetky naše rady môžu vyzerať ako drobnosti, v celkovom súčte môžu zabezpečiť výraznú úsporu energií a tým aj vašich peňazí.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.