Čo je výhodnejšie: Plná vaňa vody alebo desaťminútové sprchovanie?

Je ekonomicky výhodnejšie sa sprchovať alebo kúpať? Na túto otázku mnohí z nás hľadajú odpoveď. Napríklad práve vtedy, keď sa rozhodujú o rekonštrukcii kúpeľne a uvažujú o tom, že by dali prednosť tomu, vybudovať len sprchový kút bez vane. Čo teda je lepšie, vaňa alebo sprcha?

Platí, že je sprcha lepšia?

Skúsme spoločne nájsť odpoveď. Radcovia v oblasti ekológie a úspor vody jednoznačne hovoria, že sprchovanie je oveľa úspornejšie než kúpanie vo vani s napustenou vodou. Majú pravdu, avšak s jednou veľmi podstatnou podmienkou, a síce, že pod sprchou nestojíte hodinu. Potom je oveľa lepšie napustiť si vaňu. Ale ako vyzerá v praxi skutočné porovnanie? Naozaj platí takto zjednodušené tvrdenie, alebo je to trochu inak?

Vo vani spotrebujete 100 litrov vody

Skúsme si aspoň orientačne spočítať, koľko nás stojí sprchovanie a kúpanie vo vani. Klasická veľká kúpelňové vaňa o rozmeroch 170 x 70 cm má objem 190 litrov, teda ak by ste ju napustili úplne plnú až po okraj, čo samozrejme nepripadá do úvahy. Budeme totiž vo vani my, ktorí zaberieme nejaký objem. Ak vezmeme do úvahy priemernú hmotnosť človeka, za ktorú prehlásime muža cca osmdesiatkilového, potom zistíme nasledujúce. Vzhľadom k platnosti Archimedovho zákona (teleso ponorené do kvapaliny je nadľahčované silou, ktorá sa rovná tiaži kvapaliny telesom vytlačenej) pochopíme, že vaňu, do ktorej sme vliezli, nemôžeme napustiť po okraj, pretože by nám objem, ktorý zaberá naša maličkosť, pretiekol von. Čiže od spomínaných 190 litrov, ktoré tvoria celkový objem vane, odpočítame 80 litrov (1 kilogram rovná sa 1 liter). Zostane nám teda nejakých 110 litrov. Z tohto množstva odrátame ešte minimálne 10 litrov, pretože určite nebudeme chcieť vodu napustiť až po okraj. Aj tak by sme ju vyčvachtali po kúpeľni. Dostávame sa teda k spotrebe cca 100 litrov.

sprcha

Na sprchu nespotrebujete ani polovicu vody

Ako je to so sprchou? Povedzme, že máme klasickú starú sprchu s prietokom 20 litrov za minútu (existujú už moderné sprchy, kde sa dá hlavicou nastaviť prietok na 6, 8, 10, 12 a 14 litrov za minútu), ale my pre prehľad zvolíme tú najmenej úspornú variantu. Z toho vyplýva, že už keď budeme pod naplno pustenou starou sprchou stáť päť minút, dostaneme sa na rovnakú spotrebu, ako pri plnej vani vody. Musíte si preto strážiť čas a nesprchovať sa zbytočne dlho. Dá sa to zvládnuť aj za dve minúty, keď si ľahko pod miernym prúdom navlhčíte telo, potom sprchu vypnete, namydlíte sa, opäť zapnete sprchu a potom sa rýchlo opláchnete. Pokiaľ si vyberiete sprchovanie úspornejšie pri prietoku 14 litrov počas jednej minúty, môžete sa sprchovať sedem minút, než sa dostanete ku hranici 100 litrovej spotreby. Pri najúspornejšom móde, ktorý činí 6 litrov za minútu, potom môžete pod sprchou stráviť aj 16 minút. Avšak pri takom prietoku už sa príliš dobre neumyjete. Povedzme, že optimálne bude sprchovať sa tri minúty a prietok vody bude 14 litrov za minútu. Tým sa dostávame na spotrebu 42 litrov, čo je proti vaňovej kúpeli menej ako polovica.

Je dôležitejšie voňajúca pohoda alebo úspora ?

V hre sú ale aj ďalšie veci ako len ekonomika úspor vody. Niekto nedá na plnú vaňu napustenú horúcou vodou a prevoňanú penou dopustiť. Hovoria, že vo vani si výborne oddýchnu, niektorí tam dokonca v pokoji pracujú. Avšak tí, ktorí milujú sprchovanie, pre zmenu tvrdia, že horúca sprcha rozprúdi vašu krv a poskytne vám rovnakú mieru relaxácie. Časté kúpanie vo vani sa tiež príliš neodporúča ľuďom s citlivejšou pokožkou, sprchovanie je naproti tomu k našej pokožke oveľa šetrnejšie. Ale nech už pre vás je dôležitá pohoda vo voňajúcom kúpeli alebo úspora v sprche, hlavne si očistu svojho tela vychutnajte.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , , , ,

Jeden komentár k Čo je výhodnejšie: Plná vaňa vody alebo desaťminútové sprchovanie?

  • lubos  píše:

    „Povedzme, že optimálne bude sprchovať sa tri minúty a prietok vody bude 14 litrov za minútu. Tým sa dostávame na spotrebu 42 litrov,“

    Koho by zaujimalo kolko cucne usporne sprchovanie. Termohlavica – 1.fáza zohriatie vody (vacsinou je studena zo stupacky), prvy oplach tela. Vypnutie vody, mydlenie. Dlhsi zaverecny oplach – nie na plno voda, ale tak na 1/2. Pri mydleni netreba mat pustenu vodu. 1L studenej a 3L teplej mi snimace namerali.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.