Viac tepla z radiátorov

Tiež máte pocit, najmä na jeseň, že by radiátory v byte mohli kúriť viac? Termostat je nastavený naplno, ale vám je stálo chladno? Problém je, že termostat dokáže regulovať teplotu smerom dole, ale výhrevnosť radiátora nezvýši. Predstavujeme jednoduchý spôsob, ako získať z radiátorov viac tepla a zaistiť si lepšiu tepelnú pohodu nie len v paneláku.

Radiátory v bytoch sú napojené na teplovodné rozvody z kotolní, ktoré vyrábajú teplo na základe vykurovacích kriviek, závislých od vonkajšej teploty vzduchu a fázy dňa. Vo výsledku sa do radiátorov dostáva nie veľmi horúce médium, ktoré zohrieva plochy vykurovacích telies. Od vlažných radiátorov sa len mierne zohrieva vzduch v ich okolí a ten potom pomaly prúdi po celej miestnosti, ktorú vykuruje.

Teplotu média a tým aj radiátorov ovplyvňuje dodávateľ tepla pre bytovku, ale množstvo odobratého tepla a rýchlosť prúdenia vzduchu v miestnosti si vieme určovať aj sami. Pomôže nám v tom ventilátor pod radiátor Termík. Aj bez pomoci odborníka ho sami pripevníte k radiátoru a zvýšite si teplotu v miestnosti.


Ventilátor pod radiátor – balenie

Ventilátor pod radiátor využíva dva princípy. Zrýchlením prúdenia vzduchu okolo plochy radiátora odoberie z vykurovacieho telesa viac tepla, ktoré by inak skončilo v spätnom potrubí rozvodov. A súčasne rozprúdi vzduch vo vykurovanej miestnosti. Tým docieli rovnomernejšiu a hlavne rýchlejšiu distribúciu tepla v miestnosti. Takže vzduch vo vašom byte sa zohreje na vyššiu teplotu a súčasne sa po zapnutí radiátora zohreje rýchlejšie.

To využijete v prípade, že dodávateľ tepla vykuruje byty len ráno a večer (na začiatku a na konci vykurovacej sezóny) alebo sami cez deň radiátory vypínate. Za bežných okolností sa po zapnutí radiátora zohreje vzduch v miestnosti za jednu hodinu, za pomoci Termiku asi do desiatich minút.

Otáčky ventilátorov sa dajú regulovať otočným regulátorom. Priložený termostat so samolepkou dokáže ventilátory úplne vypnúť, keď teplota radiátora klesne pod cca 30°C alebo ich automaticky zapnúť, ak sa radiátor zohreje nad túto teplotu. Spolupracuje teda aj s termostatickými hlavicami a nebeží naprázdno. Pre napájanie prístroja slúži priložení adaptér z 230V na 15V s príkonom asi 4 W.

Ventilátor pod radiátor – držiaky

Ventilátor pod radiátor je vhodný pre panelové radiátory alebo doskové radiátory, ku ktorým sa bez pomoci náradia jednoducho pripevní priloženými držiakmi. Ak využívate rebrové radiátory, môžete Termík zavesiť na jednoduchý záves z drôtu alebo ho podložiť, prípadne položiť za radiátor na držiaky radiátora do steny.

Ventilátor pod radiátor pripravený na montáž

Ventilátor pod radiátor pripravený na montáž

Uloženie ventilátora na radiátor neodporúčame, pri fúkaní vzduchu smerom dole úplne potlačíte princíp prúdenia vzduchu v miestnosti. A pri vysávaní vzduchu z radiátorov výrazne znížite účinnosť celého vykurovacieho systému.

Ventilátor pod radiátor upevnený na panelový radiátor na jeho spodnej strane

Ventilátor pod radiátor upevnený na panelový radiátor na jeho spodnej strane

Ventilátor pod radiátor nie len, že dokáže efektívnym využitím dodaného tepla zlepšiť tepelnú pohodu u vás doma, ale aj znižuje celkové náklady na vykurovanie. Jeden ventilátor je určený pre miestnosti do objemu vzduchu 40 m3 (bežná paneláková obývačka) a jeho návratnosť je cca jedna vykurovacia sezóna.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.