Bicykle – požičať alebo doviezť vlastné

Pri rozhodovaní o dovolenke na bicykloch v nejakej peknej krajine môžete zvažovať požičanie si bicyklov v cieľovej destinácii alebo sa rozhodnúť doviesť si svoje vlastné bicykle. Obe varianty majú svoje plusy aj mínusy a obe varianty majú isté nevyhnutné predpoklady. Kým sa rozhodnete, ktorú možnosť využijete, popíšme si všetky výhody a nevýhody oboch riešení. Ako technické, tak aj finančné.

Ta ako pri každej ceste na dovolenku je potrebné zvoliť, či využijeme dopravu organizovanú cestovkou, alebo ak ide o individuálnu dovolenku, tak verejnú hromadnú dopravu alebo pôjdeme do miesta nášho oddychu vlastným autom.

Cesta svojím autom dovoľuje zvoliť si ľubovoľne trasu a tiež naplánovať si zastávky po ceste podľa našej potreby, prípadne už počas cesty navštíviť zaujímavé miesta. A tiež nie sme obmedzení množstvom batožiny, ktorú si na dovolenku berieme. Samozrejme musíme automobil vlastniť alebo využiť služieb autopôžičovní, čo ale celú dovolenku predraží.

Keď chceme viesť svoje bicykle, musíme mať na auto strešný nosič bicyklov alebo nosič na ťažné zariadenie. Jeho nákup sa vyplatí len vtedy, ak plánujeme na cyklodovolenky jazdiť pravidelne alebo aj počas roka podnikáme rôzne kratšie výlety s bicyklom so sebou. Nosič bicyklov pre 2 až 4 bicykle nás vyjde podľa typu od 100 do 300 eur.

Jazda s bicyklami na streche auta predstavuje aj zvýšenie spotreby paliva, čím slabší motor v aute, tým je nárast vyšší. Ak chcete spočítať, či je lacnejšie si bicykle viesť alebo požičať, nezabudnite započítať aj túto položku. Rovnako ako nákup bicyklov, ak ich ešte nemáte.

Bicykle do cieľa dovolenky a späť sa dajú dopraviť aj vlakom, nie len po Slovensku, ale aj do Českej republiky, v príhraničných oblastiach nie je problém ani v Rakúsku a Nemecku. Vopred si ale radšej overte pravidlá a cestovný poriadok dopravy bicyklov po dráhe.

Výhody pôžičovne bicyklov

Pokiaľ svoje vlastné bicykle nemáme a chceme si vyskúšať jazdu v neznámej krajine, sú pôžičovne riešením. Najmä ak na dovolenku cestujeme vlakom či autobusom, kde je preprava bicyklov vždy komplikovanejšia. Samozrejmosťou je, že si vypožičanie bicyklov vždy vopred dohodnete v penzióne, ktorý ponúka požičanie bicyklov ako ďalšiu službu svojím hosťom, alebo v pôžičovni bicyklov neďaleko miesta vášho dovolenkového pobytu. Aby sa vám nestalo, že pricestujete na cyklodovolenku a bicykle budú beznádejne vypožičané.

V niektorých pôžičovniach majú k dispozícii aj elektrobicykle. Pre ľudí so slabšou kondíciou je to možnosť, ako absolvovať dlhšie trasy bez újmy na zdraví, pre skúsených cyklistov to môže byť zaujímavý poznatok, ako sa jazdí s prípomocou elektromotora.

Výhodou požičania si bicyklov je úspora nákladov za nákup svojich bicyklov a ich dopravu na dovolenku. Nemusíte riešiť nosič bicyklov na auto ani jeho skladovanie keď ho nepotrebujete, nemusíte vlastniť auto.

Rovnako sa požičanie oplatí, ak vlastníte starší typ bicykla a máte záujem vyskúšať si bud inú veľkosť, inú geometriu rámu, novú značku alebo odpružený bicykel či správanie sa kotúčových bŕzd.

Požičiavanie bicyklov na dovolenke má samozrejme aj svoje nevýhody. Tou prvou je fakt, že neviete, v akom stave budú bicykle, ktoré si požičiavate. Nie vždy sú k dispozícii naozaj kvalitné bicykle, niektoré pôžičovne využívajú najlacnejšie modely, ktoré vám nemusia vyhovovať. Najmä ak ste zvyknutí na istý štandard, doma máte svoje bicykle, len sa vám ich nechcelo na dovolenku dopravovať.

cyklisti

Ďalšou nevýhodou je poplatok za požičanie bicykla. Platí sa na deň, niekde sú zľavy za týždeň. Čím dlhšie používate bicykel, tým je dovolenka pre vás drahšia. Čím viacej vás je na spoločnej cyklodovolenke, tým viac za požičané bicykle zaplatíte.

Doviezť alebo požičať?

Podľa nášho názoru sa požičovňa vyplatí pre ľudí, ktorí jazdia na cyklodovolenku osamote, prípadne vo dvojici a na kratšie pobyty do vzdialenejších destinácií. Vtedy náklady pôžičovne sú nižšie, ako zvýšené náklady na dopravu svojich vlastných bicyklov.

A tiež sa to oplatí ľuďom, ktorí bicykle nevlastnia, zvažujú, či ich bude cykloturistika baviť a chcú si to vyskúšať bez zbytočných investícií.

Voziť vlastné bicykle sa oplatí ľuďom, ktorí jazdia na dlhšie (aspoň dvojtýždňové) dovolenky, vlastnia kvalitné bicykle, na ktoré sú zvyknutí. A majú samozrejme auto. Ak jazdia v rodine viacerí, úspora je značná. Za niekoľko rokov by zaplatili pôžičovniam cenu všetkých bicyklov aj nosiča na auto, pritom na bicykloch môžu jazdiť celý rok.

Ako je to vo vašom prípade si musíte zvážiť sami. Otázky, na ktoré si treba odpovedať, sme priniesli v tomto článku.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.