Dovolenka vlastným autom, stres alebo pôžitok?

Blíži sa leto, túžime po oddychu v najrôznejších podobách dovoleniek, výletov a akcií, vyhľadávame internetové odkazy, navštevujeme cestovné kancelárie a následne listujeme v ponúkaných katalógoch, kde možno nájsť dovolenku na mieru.

Niektorí tomu venujú dostatočnú pozornosť už v zimných mesiacoch a výber dovolenky starostlivo zvážia a naplánujú na najvhodnejšiu príležitosť, objednajú si ju už v predstihu aj so všetkými benefitmi, ktoré k ponuke náležia, vrátane spôsobu dopravy, ktoré sa odvíjajú hlavne od finančnej situácie. Využitie autobusových liniek alebo leteckej dopravy nemusí vždy vyhovovať každému a preto sa čoraz častejšie objavujú ponuky dovoleniek s využitím vlastných dopravných prostriedkov za príslušnú zľavu už priamo v katalógoch alebo si nájdete privátne ubytovanie cez internet. Odkazov nájdete dostatok. Ak uvažujeme o dovolenke pri mori, konkrétne ak sme nasmerovaní na chorvátske či, talianske pláže, môže byť doprava vlastným autom vhodnou alternatívou.

Doprava na dovolenku vlastným autom

Predstava dopravy vlastným autom určite zaujme nielen jednotlivcov, ktorých baví dobrodružstvo, ale aj rodiny s malými deťmi, ktoré potrebujú určitý komfort spojený s takým množstvom prestávok, koľko deti vyžadujú, najmä ak sa rozhodnete cestovať cez deň, teda v čase, keď sú vaše deti najviac aktívne a potrebujú aj určitý rozptyl, než iba niekoľko hodinové spojenie s autosedačkou. Preto aj cesta autobusom malých cestovateľov veľmi nepoteší, najmä ak sa prestávky uskutočňujú vo vymedzenom čase a nárazovo pre všetkých účastníkov zájazdu.

zajazd

Náklady a údržba vozidla

Nech sa nám už verzia vlastným autom zdá akokoľvek pohodlná a výhodná, netreba zabudnúť na náklady, ktoré s ňou súvisia. A to sú pohonné hmoty, diaľničné známky a poplatky, ktoré predstavujú zhruba tretinu celkových výdavkov celej dovolenky, pravda za predpokladu, že ste si zabezpečili výhodné letovisko, čo predstavuje ubytovanie štvorčlennej rodiny do 50 Eur/noc, približne na 10 nocí, ale samozrejme bez stravy. Nezabúdajme tiež na plnú nádrž, ktorú treba mať ako pred odchodom na dovolenku, tak aj pred odchodom domov, čo znamená že druhé tankovanie nebude na území našej krajiny, čo sa môže odraziť na cene. Záleží od toho, kam sa vyberiete a koľko km ste ochotní k cieľu precestovať. V neposlednom rade treba dbať o technický stav vášho vozidla, pre všetky prípady odporúčam dať ho prezrieť automechanikovi a prípadné poruchy, ktoré bývajú často skryté, odstrániť. Nie je nič horšie ako ostať na diaľnici s pokazeným motorom a slnkom vysoko nad hlavou… Počítajte aj s prípadným defektom, preto si radšej dôkladne skontrolujte rezervu, prípadne dojazdové koleso, ak vám kufor zapĺňa plynová nádrž.

Prečo mať zabezpečené ubytovanie?

Určite ste od známych počuli, aké je jednoduché nájsť si ubytovanie priamo na mieste, kde ste sa rozhodli utáboriť, že ponuky na voľné izby sa vám sypú priamo do lona, a pri každej bráničke obytného domu stojí majiteľ a čaká na svojich hostí s veľkou tabuľou „frei zimmer“! Omyl priatelia! Ak aj takýto nápis uvidíte a bude ich nemálo, počítajte s tým, že izby budú obsadené (najmä ak letovisko navštívite uprostred sezóny) a tak vás milý pán pošle o dom ďalej, kde síce izba voľná je, ale len pre 3 osoby a na 4 noci, a jeho majiteľ vás pošle o ulicu ďalej k svojmu bratovi, ktorý možno izby má, ale vy prídete tam a zistíte, že cena sa vám zdá privysoká a tak idete zase ďalej. Možno sa takýmto spôsobom premiestnite o dedinu ďalej, kde vás čaká podobný scenár! Samozrejme pre dvojicu či skupinku mladých, bezdetných párov, je aj vidina spánku pod holým nebom atraktívna, so skvelou príležitosťou ako sa zviditeľniť na sociálnej sieti, navyše ak vám spoločnosť robia čajky a ponúknu sa chipsami priamo z balenia.

deti a plaz

Tento spôsob zabezpečenia ubytovania nie je nič pre rodinky s deťmi. Treba brať ohľad na deti, aký dojem na nich zanechá vytúžený výlet, keď ich necháte čakať v rozpálenom aute. Zatiaľ čo vy zháňate ubytovanie, oni sa dožadujú pieskovej pláže pod palmami, o ktorej ste im doma tesne pred odchodom toľko rozprávali. Verte, že po náročnej ceste bude vysvetľovanie argumentov pre vaše deti jednak zbytočné a zároveň vašou nočnou morou.

Určite je jednoduchšie prísť priamo do cieľa a odpočinúť si po precestovanej noci. Deti nové prostredie aj tak najskôr potrebujú preskúmať a tak vám 2 hodinky odpočinku určite odpustia, najmä ak objavia funkčnú televíziu s detským kanálom, alebo sa nachádzate na mieste s internetovým pripojením. Mnohé ponuky už nájdete s touto alternatívou a tak sa vašim blízkym doma uľaví, keď sa im cez skype prihovoríte priamo z miesta cieľa vašej cesty, a presvedčia sa že ste v poriadku a zároveň sa pokochajú krásou letoviska.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , , , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.