Najvhodnejšie matrace do postele: Ako vyberať, aké sú trendy?

Vyberáte nový matrac do postele? Pravdepodobne pre vás bude veľmi dôležitým kritériom cena a tiež vzhľad. Oboje je samozrejme dôležité, ale mali by ste sa sústrediť tiež na jeho parametre. Aby ste si vybrali správny zdravotný matrac, musíte brať ohľad aj na jeho rozmery a výšku, materiál, z ktorého je vyrobený. Ďalej zloženie jadra, materiál použitý na poťah.

Šírka matraca je ideálne 90 cm

Šírku a dĺžku nijako ovplyvňovať nemôžete. Tú jednoznačne určuje ložná plocha postele. Zvyčajne je najvhodnejšou a najpoužívanejšou šírkou 90 centimetrov, prípadne sa dá použiť ešte šírka 80 centimetrov. Menšie už sa prakticky nevyrábajú a sú tiež nevhodné, pretože poskytujú pri ležaní príliš málo priestoru. Hodia sa maximálne do detských postieľok, majú šírku napríklad 70 cm. Naopak sú veľmi dobrou voľbou širšie lôžka. Manželské postele mávajú na šírku jeden meter, teda dva metre, pretože ide o dvojposteľ. Taká posteľ ponúka skutočne dobré ležanie umožňujúce aj v rámci možností určitý pohyb.

Najvhodnejšia dĺžka 2 metre

Ideálna dĺžka je 2 metre. Kratší je väčšinou nevhodný. Je totiž nutné počítať s tým, že matrac by mal mať na dĺžku približne o 15-25 centimetrov viac než činí výška osoby, pre ktorú je určený. Hodnoty 15-25 centimetrov zodpovedajú ľuďom vysokým 175-185 centimetrov, čo je v súčasnosti bežná výška našej populácie. Pretože sa výška, do ktorej ľudia dorastajú, proti minulosti zvýšila, vyskytujú sa dnes aj dĺžky 210-220 centimetrov. Síce nie sú príliš obvyklé, ale v ponukách výrobcov ich nájdeme a kupujú sa.

postel

Malé hrúbky sú nezdravé

Hrúbky sú závislé na presnom zložení jadra. Všeobecne možno povedať, že nízke jednoduché jadra vôbec nemožno považovať za zdravotný produkt. Ostatne, skúste si ležať na niečom, čo dosahuje hrúbku maximálne 10 centimetrov a je navyše z mäkkého molitanu alebo naopak z veľmi tvrdého materiálu. Máte takmer 100% istotu, že sa nielen nevyspíte, ale navyše vás bude aj veľmi bolieť chrbát. Minimálna výška pre dobré spanie je zhruba 15 centimetrov. Oveľa príjemnejšie je však spať vo výške 16-20 centimetrov.

Sendviče sú moderným trendom

Všeobecne platí, že hrúbka či výška matraca závisí na jeho konkrétnom zložení. Oproti minulosti, keď sa matrace väčšinou skladali len z jednej hmoty, dnes sú veľmi moderné takzvané sendvičové matrace. Skladajú sa z rôznych vrstiev a tvoria sendvič. Každá z týchto vrstiev prepožičiava matracu špecifické vlastnosti. Celkový sendvič tak môže byť priedušný, antibakteriálny, antialergický, zároveň dokáže účinne odvádzať pot. Jadrom sú zvyčajne prírodné materiály, ktorým sa v súčasnosti dáva prednosť vzhľadom k veľkému dôrazu na ekológiu. Matrac je zároveň primerane tvrdý.

Pamäťová pena sa vám prispôsobí

Záleží na vás, aký matrac preferujete. Vždy je dobré si ho vopred pred nákupom vyskúšať. Nie je vhodné si ho kupovať bez zistenia, či je kvalitný a bude vám vyhovovať. Mohli by ste sa napáliť. Dobrý matrac je základom kvalitného odpočinku. Ako materiál pre výrobu matracov sa osvedčuje napríklad pamäťová pena, ktorá sa dokáže dokonale prispôsobiť chrbtici a tvaru ľudského tela.

Matrac sa prispôsobí vám, nie vy jemu

Súčasným trendom je tiež maximálne prispôsobenie matraca danému účelu a osobe. Pre každého sa tak hodí matrac s trochu iným zložením. Môžete tak v ponukách výrobcov naraziť napríklad na matrace pre seniorov a dlhodobo ležiace osoby, pre alergikov, pre XXL hmotnosti, určené do rozkladacích postelí, zónové, s lenivou penou. Každý si tak príde na svoje. Môže si presne stanoviť svoje požiadavky a vybrať ten najvhodnejší matrac podľa nich. Pri výbere sa musíte riadiť aj roštom postele. Dávajte v tomto prípade pozor na to, aby matrac mohol dýchať. Nechajte si tiež poradiť od odborníkov.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.