Vychytávky do domácnosti: Kúzla z PET fliaš

Obyčajná PET fľaša. Koľko ich spotrebujete a vyhodíte (samozrejme do kontajnera na plasty) za púhy týždeň, mesiac či dokonca rok? A napriek tomu môže mať takáto PET fľaša v domácnosti veľa ďalšieho využitia. Pozrime sa, ako sa s nimi dá kúzliť. Aj vo vašom panelákovom byte môžete využiť PET fľaše a trochu svojráznym spôsobom ich recyklovať. Jednoducho si z nich vyrobíte šikovných pomocníkov do domácnosti.

Zametajte s PET fľašami

Ak máte doma aspoň päť rovnakých PET fliaš, vyrobte si z nich metlu. Zo štyroch opatrne skalpelom odrežte dno. U troch fliaš potom opatrne odrežte tiež hrdlo. Zospodu, tam kde predtým bolo dno, rozstrihajte väčšími ostrými nožnicami plastovú hmotu fliaš zhruba na polcentimetrové prúžky. Strihanie ukončite vždy asi 2 centimetre pod miestom, kde sa už fľaša začína zužovať smerom k hrdlu. Štvrtú fľašu, u ktorej jedinej zostalo hrdlo, postupne prevlečte všetkými tromi zostávajúcimi fľašami s odrezaným hrdlom. Výsledkom budú fľaše navrstvené na sebe a uprostred z nich trčí hrdlo. Z piatej fľaše odrežte hrdlo s cca päťcentimetrovou časťou rovnakého korpusu. Túto piatu fľašu pretiahnite zvonka zhora cez už hotovú hornú časť metly. Teraz už zostáva len ku metle prirobiť tyčku a môžete zametať. Na hrubšie upratovanie napríklad na priedomí alebo na dvore sa bude veľmi dobre hodiť.

PET

Dokonalý uzáver

PET fľaše sľubujú tiež šikovný uzáver na vrecká. Ak máte v kuchyni spústy rôznych otvorených sáčkov napríklad s cestovinami, ryžou alebo inými potravinami, odrežte z PET fľaše hrdlo s časťou tela fľaše (tak 2-3 centimetre). Sáčok prevlečte vnútrom tohto torza až do hrdla a pretiahnite cez jeho okraje. Cez hrdlo potom sáčok ohnite a zaskrutkujte viečko. Máte dokonalý uzáver na vrecká s rôznymi sypkými alebo tiež tekutými potravinami.

Visiaca záhradka

Máte balkónik či terasu? Chcete si niekde urobiť záhradku, ktorá by zabrala minimum priestoru? Potom si pripravte väčšie množstvo PET fliaš a pevné umelohmotné lanko na zavesenie. Ostrým bodcom prepichnite PET fľaše skrz kúsok pod hrdlom a kúsok nad dnom. Otvory musia byť tak veľké, aby sa nimi pretiahlo lanko. V strednej časti PET fliaš potom skalpelom vyrežte obdĺžnik. Pretiahnite lanká oboma otvormi, ako tým pod hrdlom, tak tým nad dnom. Zospodu by ste mali na lanku nechať napríklad korálku a uviazať uzol. Tým docielite toho, že sa lanko nevytiahne von. PET fľaše vyplňte hlinou a do prerezaného obdĺžnika zasaďte kvety podľa ľubovôle. Improvizovaný hrantík z PET fliaš môžete zavesiť. Pekné je aj na rovnaké lanko zavesiť niekoľko kvetináčov nad sebou.

Skleník alebo organizér

Odrezané telo PET fľaše s niekoľkými prederavenými otvormi na vrchole môže poslúžiť aj ako malý skleník na jednu rastlinu v kvetináči. Na otvory však nesmiete zabudnúť, aby rastlina mohla dýchať. Z rôzne tvarovaných a farebných PET fliaš si môžete odrezaním vrchnej časti s hrdlom vytvoriť organizéry na písacie potreby do kancelárie alebo napríklad na kozmetické štetčeky do kúpeľne.

pit

Kŕmidlo pre vtáky

Kŕmidlo pre vtáky tiež vyrobíte veľmi jednoducho z PET fľaše. V strednej časti PET fľašu prepichnite dvoma otvormi skrz, môžete to urobiť tak, aby mali mierny sklon (jeden otvor nižšie než druhý). Potom otvormi pretiahnite väčšiu plastovú lyžicu, tak aby bok lyžica bol u otvoru nižšie. Naplňte fľašu vtáčím kŕmením. To bude padať otvorom z fľaše na lyžicu. Zaveste fľašu na strom alebo za okno, najlepšie pomocou plastového lanka (prepichnete dno a viečko fľaše, dole pod dnom lanko zaviažete na uzol s korálkou, aby sa nevyvliekla.

Samozavlažovací truhlík

Z jednej veľkej PET fľaše sa dá vyrobiť aj samozavlažovací kvetináč. V polovici výšky fľašu priečne rozrežete. Do spodnej časti s dnom vložíte niekoľko kamienkov, aby dobre stála, a nalejte dovnútra vodu. Do časti s hrdlom vložte knôt, ktorý bude nasávať vodu, a zasypte hlinou a zasaďte do nej kyticu. Hornú časť zasaďte hrdlom dole do spodnej a samozavlažovací kvetináč je hotový.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.