Ako uchovávať potraviny v panelákovom byte?

Uchovávanie potravín v panelákovom byte nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Klasické činžovné domy alebo domy rodinné majú v tomto ohľade oveľa širšie možnosti. Napriek tomu si v paneláku môžete s uskladnením potravín celkom dobre poradiť. Ako na to?

Niektoré potraviny chladničku nepotrebujú

kompoty Stredobodom pre uchovávanie potravín je v každom byte samozrejme chladnička s mrazničkou. Tú väčšinou dnes až na výnimky vlastní každá domácnosť. Lenže sú potraviny, ktoré v chladničke byť nemusia. Napríklad je úplne zbytočné ukladať do chladničky konzervy, sterilizovanú zeleninu v zaváracích pohároch, rovnako tak sterilizované marmelády a džemy, ale napríklad aj ovocie. Ani pomalšie sa kaziace potraviny nemusia nutne zaberať miesto v chladničke. Práve pre ne je určená komora alebo ľudovo povedané špajzka. V starých bytových domoch pamätali na malinkú miestnôstku určenú pre špajzu už pri plánovaní podoby bytu a ich stavbe, avšak v moderných panelákoch to tak často nebýva. Avšak miestnôstku v menších bytoch nahrádza aspoň špajzová skriňa či úložný priestor umiestnený priamo v kuchynskej linke. Síce úložný priestor nemôže klasickú špajzu úplne nahradiť, ale napriek tomu veľmi dobre poslúži svojmu účelu. Ak bývate v paneláku, máte možnosť využiť na skladovanie samozrejme ešte pivnicu. Ale tá sa hodí skôr pre väčšie množstvo zaváranín, zemiakov alebo ovocia pre dlhodobejšie skladovanie. Samozrejme nemôžete behať kvôli každej hlúposti do pivnice, to je vylúčené. Bez kvalitnej špajzové skrine sa teda nezaobídete.

Chcete zrušiť špajzu? Starostlivo si to rozmyslite

Ak už špajzu máte a rekonštruujete kuchyňu, možno premýšľate, či špajzu nezrušiť a nezväčšiť o jej priestor kuchyňu a neponechať si len menšiu špajzovú skriňu. Ak vám tieto úvahy behajú na mysli, starostlivo tento krok zvažujte, pretože je nevratný. Mohli by ste ho neskôr ľutovať. Prečo? Pretože špajza vám prináša mnohé výhody. Predovšetkým máte miestnosť, kde bez problémov do políc narovnáte väčšie množstvo zaváranín pri zaváraní. Môžete si kúpiť väčšie množstvo ovocia k rôznemu spracovaniu, pretože vám v prepravkách bez ťažkostí v špajze nejakú dobu vydrží. Nezanedbateľný je aj fakt, že môžete nakúpiť veľké balenia potravín pri rôznych zľavách – v špajze sa vám nepokazia. Existenciu špajze ako miestnosti oceníte napríklad aj pri vianočnom či veľkonočnom pečení alebo príprave pokrmov pre rôzne oslavy. Máte veľký úložný priestor, kde vaše kuchárske výtvory vydržia čerstvé a ničím nenapáchnu. Ďalším podstatným faktom je skutočnosť, že špajzu má okienko alebo aspoň mriežku na odvetrávanie, takže zaistí odvetrávanie a teda bezproblémové uchovanie potravín. Zvážte teda svoj ​​krok, pretože ak sa napriek tomu rozhodnete špajzu zrušiť, prídete o všetky vyššie menované výhody.

spajza

Orientujte špajzu na sever a udržujte v nej poriadok

Ak si chcete špajzu zachovať alebo zriadiť, pamätajte na nasledujúce zásady. Či už pôjde o obyčajnú skriňu či miestnôstku, dôležité je, aby bola blízko kuchyne. Ideálna je orientácia na sever či prípadne východ. Už sme spomínali, že sa nezaobídete bez dobrého odvetrávania. Stačí aj malý okrúhly prieduch v stene. V špajzi alebo jej blízkosti by sa nemali nachádzať žiadne zdroje tepla. Podlaha je ideálna z kvalitného linolea alebo dlaždíc. Teda povrchu, ktorý sa bude dobre umývať, ale zároveň nebude klzký. Mal by tu byť dostatok políc pre uskladnenie. Premyslite si, čo všetko tu budete chcieť skladovať a počítajte aj s nejakým priestorom do budúcnosti. Nezabudnite ani na priestor na otáčanie, postavenie rebríka, ak budete mať police až k stropu. Poličky môžete tiež rozčleniť rôznymi šuplíkmi či držiakmi, trebárs drôtenými. Získate tak šikovné úložné priestory napríklad pre koreničky. Používajte dózy a krabičky, k potravinám sa tak nedostane hmyz, ak by sa pokúsil vašu špajzku napadnúť. Udržujte si v špajze poriadok, zabránite nečakaným objavom „lahôdok“ v podobe pokazených alebo minimálne exspirovaných potravín. Ťažké a objemné veci skladujte dole, ľahšie hore.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.