prach

Vyhláste boj prachu v byte!

Prach je naším každodenným spoločníkom, či sa nám to páči alebo nie. Znáša sa do našej domácnosti a nájdeme ho všade, aj tam, kde by sme ho nečakali. Na predmety a podlahu môže deň čo deň sadať až úctyhodných 174 mg prachu na meter štvorcový, aspoň tak to hovoria štúdie. Preto nám nezostáva nič iné, len s prachom bojovať.

Ako obmedziť prašnosť?

Najprv si preberieme zásady, ktoré nám pomôžu v tom, aby sa v našej domácnosti prachu darilo čo najmenej.

  • Ste zvyknutí zastielať postele? Najprv dobre vyvetrajte periny, ideálne na slniečku, ak máte možnosť. V zastlaných a nevyvetraných prikrývkach sa najlepšie darí roztočom, tak sa im to snažte aspoň trochu znepríjemniť.
  • Patríte medzi osoby, ktoré svojou starostlivosťou utrápia akúkoľvek aj tú najmenej náročnú živú kvetinu? Napriek tomu si radšej nekupujte žiadne umelé alebo sušené kvety. Práve tie sú totiž dokonalým lapačom prachu.
  • Vyberajte si uzavretý nábytok. V knihovničke so zasúvacou sklenenou doskou bude zaručene oveľa menej prachu ako v knižnici otvorenej. Rovnako tak šaty voľne zavesené na tyči alebo dokonca pohodené niekde na kresle nazbierajú oveľa viac prachových častíc, ako starostlivo uložené v parádnom zatváracím šatníku. Textílie v byte tiež najlepšie obmedzte na nevyhnutné minimum.
  • Pozor dajte pri výbere podláh. Drevené parkety, súčasné kvalitné linolea alebo plávajúce podlahy k sebe prisajú menej prachu ako staré liná alebo roky nevymieňané koberce. Tu sa oplatí investovať.
  • Lepšie než používanie ventilátora, ktorý dvíha prach, je pravidelné vetranie otvoreným oknom, ak je to vzhľadom ku kvalite ovzdušia vo vašom okolí aspoň trochu možné.
  • Udržujte v byte optimálnu vlhkosť vzduchu, približne v rozmedzí 40 – 60%. Vo veľmi suchom vzduchu prach lepšie poletuje a obťažuje obyvateľov. Vlhkosť zvýšite jednoducho, stačí zavesiť v byte vlhké prestieradlo.

Pravidlá správneho upratovania

  • Ak sa nechcete vzdať kobercov, pravidelne ich vysávajte, minimálne raz týždenne, tie menšie kusové vyklepte, prípadne nechajte odborne vyčistiť.
  • Na stieranie prachu použite buď vlhkú handričku, alebo sa vybavte špeciálnou rukavicou. Nezabudnite ani na prípravky, ktoré povrch tiež leštia.
  • Pri stieraní prachu nevynechávajte ani klávesnica počítača, monitor, televíznu obrazovku a ďalšiu elektroniku, aj tá kvôli statickej elektrine priťahuje prachové častice. Na čistenie klávesnice počítača existuje plastická hmota, ktorá vychytá všetky nečistoty aj v jej medzerách, na obrazovky použite špeciálne antistatické utierky a postreky. Investovať do nich sa oplatí, váš počítač prekukne.
  • Pri odstraňovaní prachu venujte pozornosť tiež vykurovacím telesám. Prach usadený na radiátore ústredného kúrenia sa prúdením tepla dostáva rýchlo do ovzdušia.
  • Ak máte doma veľa kvetov v kvetináčoch, pravidelne ich sprchujte vhodným rozstrekovačom, ľahko zmyjete prachové častice z listov.

Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.