Ako rozpoznať kvalitný matrac?

Vedeli ste, že asi tretinu života strávime spánkom? Teda v posteli? Ako sa budeme celý deň cítiť, akú budeme mať náladu aj to, ako dobre sa nám bude pracovať, záleží od toho, ako si v noci oddýchneme, ako sa vyspíme. A kvalita spánku záleží od toho, aký matrac si vyberieme. Ale ako rozpoznáme kvalitný matrac?


Problematiku dobrého a zdravého spánku rieši veľa ľudí a matrace sú nám ponúkané takmer všade. Neminie deň, aby sa v televízii neobjavila reklama na matrace, reklamu vidíme aj v časopisoch a prirodzene aj na internete. Ako sa v takej širokej ponuke orientovať? Ako si správne vybrať?

Matrac vyskúšať nestačí

Niektorí predajcovia lákajú zákazníkov tým, že si u nich môžu matrac vyskúšať. Ale je rozdiel ľahnúť si oblečený na chvíľu na matrac a spať na ňom celú noc. Každý totiž spíme v inej polohe a matrac by nám mal zabezpečiť plnohodnotný odpočinok a regeneráciu. Je dôležité, aby mal matrac správnu tvrdosť vzhľadom na našu výšku a hmotnosť a zabezpečil prirodzenú polohu najmä chrbtici počas spánku a prispôsobil sa tvaru nášho tela v polohe na chrbte aj na boku.

Keďže naše telo aj v spánku dýcha, potí sa a má svoju teplotu, musí tomu byť prispôsobený aj matrac, na ktorom spíme. Pri jeho výbere dbajte na kvalitu materiálov, z ktorých je vyrobený. Taký materiál aj niečo váži, takže kvalitný matrac nie je veľmi ľahký. Poťah matraca by nemal priťahovať prach, ktorý sa v miestnosti aj pri najväčšej starostlivosti vždy nachádza.

Správny rozmer matraca

Aj keď pri výbere matraca do postele ste pri jeho celkových rozmeroch obmedzení rozmermi postele, dbajte na jeho správnu výšku. Aby sa matrac dokázal prispôsobiť vášmu telu, nemal by byť nižší, ako 12 centimetrov, ale dobrá voľba je výška okolo 20 cm. Ak ešte posteľ nemáte kúpenú, počítajte so šírkou pre jednu osobu 90 cm, pri dvojlôžku prípadne len 80 cm na osobu. Dĺžka matraca by mala byť asi o 20 cm väčšia, ako je výška vašej postavy, prípadne výška postavy vyššieho z páru. Len tak sa pohodlne vyspíte.

matrac

Pre ľahšiu manipuláciu s matracmi vyberajte na dvôjlôžko radšej dva matrace, ako jeden veľký. Má to výhodu aj v tom, že každý z manželov môže uprednostňovať iný typ matracov a jeho výmena tak nebude problémom. Takisto majú manželia často rozdielnu hmotnosť a preto by jeden matrac nemusel vyhovovať obom a mohlo by stať, že by sa dobre nevyspal ani jeden.

Kvalitný matrac je základ, ale o dobrom spánku rozhodujú aj vankúše a prikrývky. Dajte prednosť anatomickým vankúšom, ktoré pomáhajú vašej krčnej chrbtici a doplniť môžete vašu posteľ antialergickými prikrývkami. Nezabúdajte, že dobrá posteľ vám slúži aj desať rokov a za ten čas v nej strávite aj 30.000 hodín! A len keď sa dobre vyspíte, môžete podávať dobrý výkon v zamestnaní alebo sa naplno venovať svojej rodine a svojím záľubám.

Starostlivosť o matrac

Aby vám kvalitný matrac dlho vydržal, musíte sa oň správne starať. Samozrejmosťou je pravidelne meniť posteľnú bielizeň, čím zabránim e tiež šíreniu roztočov, a tiež matrac pravidelne otáčať, aby sa rovnomerne opotreboval. Pretože sa ľudské telo potí, každé ráno by sa mal matrac vyvetrať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.