Raňajky zo záhrady

Pre niekoho je záhrada miestom odpočinku, pre iného priestorom pre pestovanie kvetín. Niekto využíva záhradu ako miesto stretávania sa s priateľmi. Ľudia z mesta majú záhrady v záhradkárskych osadách, iní chodievajú na dedinu k rodičom či majú na vidieku svoju vlastnú záhradu. Ak pre vás záhrada nie je len príťažou, o ktorú sa musíte starať, tak vám dokáže okrem radosti a relaxu poskytnúť aj čosi iné. Potraviny pre vašu kuchyňu.

Celkom jednoduché je pestovať drobné ovocie na kríkoch alebo na stromoch. Hoci sa vám budú snažiť záhradkárske magazíny a televízne programy tvrdiť, že ich musíte pravidelne strihať a hnojiť, opak je pravdou. Najmä pôvodné odrody ovocia nepotrebujú takmer nijakú pravidelnú starostlivosť a napriek tomu dávajú bohatú úrodu.

Úplne iná situácia je so zeleninou. Sú to jednoročné rastliny, ktoré musíme do hriadok zasadiť každý rok na jar, aby sme v lete a na jeseň mohli zberať úrodu. Tí šikovnejší a skúsenejší záhradkári si priesady pestujú sami doma zo semien, ostatní si ich môžu pred výsadbou zakúpiť hotové na tržniciach. Ak však chcete mať istotu, že budete pestovať konkrétnu odrodu, iné ako vypestovať si priesady sami, vám neostáva. Semená sa zatiaľ tiež dajú kúpiť v supermarketoch a záhradkárskych predajniach, ale rovnako tak je možné ich získať z vlastnej úrody, usušiť a cez zimu uskladniť.

raňajky zo záhrady

Keď sa o svoju zeleninu staráte, teda najmä ju v suchu polievate, môžete sa dočkať takýchto raňajok. Dobrý chlieb so zdravou nátierkou a poctivou šunkou doplníte svojou vlastnou paprikou a paradajkou v ľubovolnom množstve. A keďže si ju pestujete sami, môžete si byť istí, že je bez chemikálií, pesticídov a herbicídov či umelých hnojív.

Medzi ľuďmi je zaužívaný mýtus, že zeleninu treba okrem polievania aj pravidelne okopávať. To musia len tí staromilní záhradkári, ktorí si myslia, že zem musí byť holá. Holá pôda je vysušovaná slnkom aj vetrom, rastie na nej burina. Pritom stačí pôdu medzi rastlinami zeleniny pokryť senom z nakosenej trávy alebo slamou, hovorí sa tomu mulčovanie, a netreba ani okopávať, pretože burina neporastie, ani toľko polievať, pretože zem toľko nevysýcha.

Zelenina z vašej záhrady vám môže spestriť nie len raňajky počas celého leta a jesene.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.