Jedlý balkón

Balkóny bytov sú ako stvorené na to, aby sme na nich niečo pestovali. Väčšina ľudí ich ozdobuje kvetinami. Ale okrem pestrofarebných letničiek môžete na svojich balkónoch pestovať aj rastliny, ktoré sú jedlé. Premeníte svoj ozdobný balkón v užitočnú malú záhradu, ktorá vám bude poskytovať zdravú a čerstvú zeleninu. A pritom bude váš balkón pestrofarebný a krásny, ako tie kvetinové.

Pre pestovanie jedlých rastlín na balkóne nepotrebujete nijakú zvláštnu výbavu. Stačia vám truhlíky a kvetináče, ktoré ste používali pre okrasné rastliny. Substrát pre kvety s obsahom umelých hnojív radšej vymeňte za substrát pre zeleninu, do ktorého je pridávané hnojivo na prírodnej báze.

Balkon-07

Balkon-08

Balkon-06

Na balkónoch sa pestujú balkónové jahody, známe aj pod názvom mesačné jahody. Sú síce malé, ale sladké a rastú a dozrievajú prakticky nepretržite až do prvých mrazov. V lete si každý deň môžete vyjsť na balkón a „napásť sa“.

Ďalšou skvelou plodinou na balkón sú kríčkové paradajky, často sa označujú ako cherry paradajky. Sú malého vzrastu a aj plody sú malé, ale majú vynikajúcu chuť. Každé ráno si nazbierate pár červených paradajok na raňajky.

Na balkóne sa darí aj paprikám. Pre bežnú domácnosť stačia dva 60 cm truhlíky s jahodami, dva s paradajkami a dva s paprikami a máte čerstvú zeleninu pre spestrenie jedálnička. Na väčší počet truhlíkov asi bude váš balkón malý 😉

Balkon

Ideálne je pre truhlíky využívať kovové držiaky na zábradlie, takto sa dajú umiestniť oproti sebe truhlíky aj zvonka aj zvnútra balkóna a tým rozšíriť plochu pestovania.

Túto svoju balkónovú záhradku musíte pravidelne polievať, najlepšie každý večer a vo veľkých horúčavách aj každé ráno. Za túto starostlivosť sa vám váš jedlý balkón odvďačí bohatou a zdravou úrodou, za ktorú nemusíte platiť v supermarkete.



Súvisiace:  Zimná záhrada aj priestor na grilovanie: Výhody panelákových lodžií a balkónov