Záhrada na dedine

Mať záhradku ako relax a možnosť dopestovať si vlastnými rukami čerstvé ovocie a zeleninu využíva veľa ľudí z miest, ktorí bývajú v paneláku. Najčastejšou voľbou sú záhradky v záhradkárskych osadách na okrajoch miest, ktoré spravuje organizácia Zväzu záhradkárov. Výhodou takéhoto riešenia je podobne ako v spoločenstve vlastníkov bytov možnosť spoločnej správy oplotenia, príjazdovej komunikácie či riešenia odpadov, prístup k vode aj elektrickej energii. Nevýhodou sú malé plochy k dispozícii a často zväzujúce pravidlá. Výhodnou alternatívou je kúpiť si záhradu na dedine.

Hoci domy na dedine s malou záhradou sú drahé ako priestor na hobby, tak na dedinách bývajú často na predaj aj pozemky, na ktorých stoja staré domy a pri nich sú veľké záhrady a ovocné sady. Zväčša ich predávajú dedičia, ktorí majú vyriešené svoje bývanie a o oprave starého domu za vysokých nákladov neuvažujú. No pre záhradkára sú tieto záhrady na dedine výhodnou možnosťou, ako realizovať svojho koníčka v pestovaní. Stav domu ich nemusí trápiť, stačí, že je privedená elektrina, ktorú možno využívať predovšetkým pre pohon záhradného náradia ako sú kosačky na trávu, drviče konárov a podobne.

zahrada

Na dostatočne veľkom pozemku možno postaviť novú záhradnú chatku za cenu výrazne nižšiu, ako by boli náklady na opravu starého domu. Častokrát sa v sade nachádzajú síce staré, ale stále rodivé ovocné stromy starých odrôd, ktoré bývajú odolnejšie voči chorobám a zaobídu sa bez chemických postrekov. Niekedy stačí výchovný rez a budete mať dostatok ovocia aj bez toho aby ste museli kupovať a sadiť nové stromky. Takže úroda ovocia je zaistená hneď prvý rok.

Pre zeleninu je výhodné založiť vyvýšené záhony, do ktorých zužitkujete aj staré konáre zo zrezávania ovocných stromkov. Odmenou vám bude menej námahy pri obrábaní hriadok aj oberania zeleniny a skvalitnenie pôdy. A odpadne vám starosť s likvidáciou odpadu, keď všetko zrecyklujete.

vyvysene zahony

Kúpa záhrady na dedine je nárazovo drahšia, ako platba nájomného za záhradku v osade. Na jej zaobstaranie, ak nemáte hotovosť, s výhodou využijete hypotéku s nízkym úrokom. A keďže pozemky v dedine bývajú často zaradené, aspoň sčasti, medzi zastavané plochy a nádvoria, v budúcnosti je tu stále otvorená možnosť výstavby nového domu. Keď nie pre vás, tak pre vašich potomkov. Takže kúpa záhrady na dedine môže byť považovaná aj za výhodnú investíciu. Za zmienku stojí, že dane z pozemkov a nehnuteľností sú na dedinách výrazne nižšie, než v mestách. Teda daň za niekoľkonásobne väčšiu záhradu na dedine je často na úrovni dane z malej záhrady na okraji mesta.

Do nákladov na svoj oddych a súčasne prístup k zdravej zelenine a ovocí treba započítať aj náklady na dopravu, zväčša autom, z mesta na dedinu. Niekomu stačí zájsť do záhrady cez víkend, niekto chce sa dostať z mesta aj viackrát za týždeň. Čím ďalej od mesta bývajú ceny nižšie. Záleží od vašich možností a ktorý pozemok sa vám ako bude páčiť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.