Prikúrte si zadarmo

Zima je v plnom prúde, kotolne ústredného kúrenia bežia naplno a vám je vo vašom byte stále zima? Nechcete doplácať za dodatočne spálenú elektrinu v elektrických ohrievačoch, ale chceli by ste mať doma naozaj teplo? Existujú spôsoby, ako si zlepšiť tepelnú pohodu a neplatiť nič alebo skoro nič navyše. Možno aj vám pomôžu malé a dobré rady, ako sa mať doma lepšie.

Najjednoduchšie by bolo vám poradiť, aby ste si dali teplé ponožky a hrubý sveter. Ale vieme, že takúto radu od nás nečakáte. Hoci ak sedíte celé dni na gauči pred televízorom, je teplá deka asi to najlepšie riešenie. Drží teplo, vyprodukované vašim telom, pekne pri vás.

Takže zabrániť stratám tepla je naša prvá rada. Pretože jednou vecou je teplo do bytu pomocou radiátorov dostať, druhou je udržať ho na mieste, neplytvať ním. Skontrolujte, či práve tu nie sú vaše rezervy. Najviac tepla z bytov uniká cez okná. Netesné staré drevené okná s dvomi sklami ste už isto dávno vymenili za dokonale tesné plastové s izolačným dvojsklom alebo trojsklom. Tým ste zabránili najväčším únikom tepla z bytu, ale určite nie všetkým. Pokiaľ ste okná vo svojom byte stále nevymenili, tak zima nie je vhodným obdobím na tento druh úprav.

Problém s teplom môžu narobiť aj netesné dvere. Najmä tie vchodové, ale aj dvere do kuchynskej špajze, ktorá je odvetrávaná cez vonkajší panel domu. Potraviny je síce dobré držať v chlade, ale byt chceme mať útulne vyhriaty. Zistiť úniky tepla cez škáry okolo dverí nám pomôže nie len digitálny teplomer, ale aj obyčajná ruky, ktorá cíti prievan, keď vonku fučí. A kto je menej citlivý, tomu pri všetkej opatrnosti pomôže malá čajová sviečka, jej plameň tiež reaguje na prievan okolo dverí. Keď už budete hľadať miesta, kde vám do bytu fúka studený vzduch, nezabudnite ani na dvere do WC alebo kúpelne. Tie majú tiež vlastné odvetrávanie a to sú miesta úniku tepla z bytu.

Súvisiace:  Začnite bývať vo svojom

Dvere, ktoré nie úplne presne doliehajú do zárubní na takto identifikovaných miestach ľahko dodatočne utesníte samolepiacimi tesniacimi páskami. Predávajú sa v domácich potrebách a občas aj v akciových ponukách supermarketov ich nájdete. Prácu zvládne každý človek podľa priloženého návodu. Hoci sa jedná o v podstate primitívnu úpravu, jej prínos nie je zanedbateľný. Bez veľkých investícii takto zamedzeným únikom tepla môžete ľahko zvýšiť teplotu v byte aj o jeden či dva stupne Celzia.

Ak práve nie ste po sprche alebo veľkom praní, kľudne zatvorte vetraciu mriežku v kúpeľni. Otvoríte ju zase po sprchovaní alebo keď pustíte práčku. To, že máte dvere do kúpeľne a WC trvale zatvorené, považujeme za samozrejmé. Oplatí sa zatvárať aj dvere z kuchyne alebo obytných izieb do chodby bytu, ak nie je vykurovaná.

Vetranie zvýši teplotu bytu

Znie to možno čudne, ale je to tak. Zvýšená vlhkosť v byte znižuje pocitovú teplotu. Priveľa vlhkosti pochádza nie len z varenia, sprchovania či dýchania ľudí a zvierat, ale aj z množstva izbových kvetov. Niekoľkokrát za deň dokorán otvorte na minútku okno, vyvetrajte a zase ho zatvorte. Vzduch sa vymení za čerstvý, vydýchaný spolu s vlhkosťou opustí byt.

Keď máte ošetrené všetky miesta, kde do bytu vniká studený vzduch zvonka alebo uniká teplý z bytu, môžete sa zamerať na dodatočný ohrev. Teplo produkujú nie len ohrievače, ale aj nabíjačky mobilov, napájanie notebookov alebo zapnutý televízor. Každý z týchto spotrebičov má síce nízky príkon, ale v súčte a za celý deň dajú celkom dosť tepla.

Významným zdrojom tepla môže byť aj elektrická sušička ovocia, len nesmiete zabudnúť, že v prvej fáze sušenia je aj zdrojom zvýšenej vlhkosti. Významne vám pomôže byť zohriať elektrická rúra, napríklad pri pečení domáceho kváskového chleba. Stačí si len pečenie naplánovať na správnu dennú dobu alebo deň v týždni. Kým pri varení na sporáku sa občasnému otvoreniu okna nevyhnete, pri pečení chleba sa môžete dobre zohriať aj pri čakaní na váš čerstvý bochník chleba.



Súvisiace:  Opory pre kríky do záhrady jednoducho