Byty treba vetrať aj v zime

Nevyhnutnosť vetrania si uvedomujeme asi všetci, ale najviac sa v bytovkách vetrá v lete. Paradoxne vtedy, keď je vonku teplejší vzduch, ako v bytoch. V zime, kedy vonku mrzne, veľa ľudí nevetrá, pretože si myslia, že by si vyhnali teplo z bytu. Ale vzduch v byte nie je len o teplote vzduchu. Ak si nechcete privodiť problémy, mali by ste svoj byt vetrať aj v zimných mesiacoch.

Vysoká vlhkosť v byte je spôsobená varením, kedy sa odparuje voda z hrncov a v nevetranom byte sa zhromažďuje v kútoch alebo na spodku okien a vytvárajú sa kvapky vody. Dlhodobo takýto stav vedie k vytváraniu plesní a následným chorobám dýchacích ciest. Ďalším zdrojom vlhkosti je sušenie vypraných odevov na sušiakoch v byte alebo priamo na radiátoroch. A samozrejme dýchanie ľudí.

Okrem zvýšenej vlhkosti predstavuje nevetraný byt ešte ďalší problém. Zvýšený obsah kysličníka uhličitého, ktorý vydychujeme, keď naše telo spotrebováva kyslík. Tento plyn nevidíme ani necítime, no zato nás môže nepekne potrápiť. Jeho zvýšený podiel vo vzduchu sa totiž prejavuje bolesťami hlavy a nápadne pripomína začínajúcu chrípku. Pritom stačí vyjsť na chvíľku na balkón, nadýchať sa čerstvého vzduchu a ťažkosti hneď prejdú.

Preto ak trávite doma väčšinu času, nezabudnite na pravidelné vetranie. Najlepšie hneď ráno po zobudení alebo rannej hygiene vyvetrajte za noc vydýchaný vzduch. Potom predpoludním, poobede aj navečer. Otvorte okno na plno, stačí na jednu minútu, aby sa vymenil vzduch v miestnostiach, ale nevychladli steny izieb ani nábytok. Po zatvorení okna sa čerstvý vzduch zvonka rýchlo zohreje, takže nebudete trpieť zimou, ale budete dýchať čerstvý vzduch s dostatkom kyslíka. Nevysvetliteľné popoludňajšie bolesti hlavy vás zázračne prejdú.

Vyššiu koncentráciu vodných pár aj CO2 majú na svedomí dokonale tesniace plastové okná, ktoré si ľudia dávajú do svojich bytov ako náhradu za staré drevené okná. Tie svojou konštrukciou spôsobovali prievan a únik tepla, ale aj trvalé vetranie bytu. Po utesnení okien šetríme veľa peňazí za teplo, ale nesmieme zabúdať na potrebu pravidelného vetrania, najmä v časoch, keď sa v byte trvalo zdržiavame. Ako cez víkendy alebo dovolenku.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.