Začali kúriť, ste pripravený?

Začala jeseň a v panelákoch sa začala vykurovacia sezóna. Možno ste si všimli jemné bzučanie v prívodných rúrkach radiátorov, to prúdi v nich teplá voda, privádzajúca pohodu do vašich bytov. Ste ale na začiatok vykurovacej sezóny pripravený?

Netreba zabúdať, že tým že teplo prúdi do vašich príbytkov, súčasne vaše peniaze prúdia od vás dodávateľovi tepla. Preto je rozumné pri zachovaní tepelnej pohody u vás doma súčasne maximálne znížiť náklady na kúrenie. Najväčšiu šancu máte práve teraz, keď sa kúriť iba začína.

Po horúcom lete, kedy sme tí šťastnejší využívali klimatizáciu a tí ostatní len vetrali, je potrebné skontrolovať stav okien a ostatných miest, kadiaľ môže drahocenné teplo z našich bytov unikať.

Ak máte v poriadku okná, prípadne ste ich nedávno menili za plastové, tak je veľmi pravdepodobné, že cez okná a okenné rámy vám teplo z bytu neuniká. V opačnom prípade by ste mali nechať doplniť či vymeniť tesnenie na okenných krídlach drevených okien. Môžete kúpiť samolepiace penové alebo z tenkého pásika gumy alebo si nechať rôzne tvarované tesniace profily nechať zafrézovať do drevených rámov. Podľa veľkosti netesností a skrivenia rámov sa dajú vybrať rôzne profily tesnení do okien.

Okrem drahých opatrení môžete vykonať aj také, ktoré vás nič nestoja a pritom veľa ušetria. Napríklad skontrolovať stav ventilácie v kúpeľni. Kým v lete je žiadúce, aby bola stále otvorená, v zimnom období je lepšie, keď vetrák zatvoríte a otvoríte ho len po sprchovaní, aby ste vlhkosť v kúpeľni vyvetrali. A potom ho opäť zatvoríte.

Ak máte digestor v kuchyni s odvodom von, tiež ho môžete nechávať mimo času varenia zatvorený. To zníži prúdenie vzduchu v byte a zníži tepelné straty. Podobne by ste mali skontrolovať vchodové dvere do bytu. Staršie dvere môžu byť v rohoch mierne skrútené a v týchto miestach tiež prúdi prievan, ktorý do bytu nasáva studený vzduch a vytláča ten zohriaty. A s ním aj vaše peniaze.

Nezabudnite ale, že dôkladným utesnení vášho bytu v ňom rovnako uzatvárate vydýchaný vzduch a vlhkosť. Preto treba pravidelne vetrať. Krátko a rýchlo. Otvorte okná dokorán na päť minút, počas ktorých sa v byte vymení vzduch, ale predmety v ňom nestihnú vychladnúť a opäť okná zatvorte. V miestnostiach budete mať čerstvý vzduch aj teplo. Takýmto spôsobom môžete ušetriť veľa peňazí oproti tomu, keby ste vetrali trvale pootvoreným oknom alebo vetračkou a stále vypúšťali teplo na sídlisko.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.