Keď sušíte, tak aj vetrajte

Tieto dni sú v znamení zavárania a sušenia úrody z ovocných záhrad. Spracovanie ovocia je sprevádzané zvýšenou vlhkosťou v našich bytoch a pokiaľ má váš panelák zateplenie a vymenené okná za plastové, mali by ste si tento fakt uvedomiť skôr, ako sa začnú objavovať plesne na stenách kuchyne alebo niektorej z izieb. Najmä ak používate elektrickú sušičku ovocia. Je to šikovný pomocník do panelákových kuchýň, ale aj jeho používanie má svoje zásady.

Na dedine sa pre sušenie ovocia používa odpadné teplo sporáka v letnej kuchyni alebo suché a tienisté miesta na povale, kde ovocie sluší teplo slnečných lúčov. My, čo tieto prirodzené a ekonomické možnosti uskladnenia prebytkov ovocia na zimu nemáme, sa musíme zmieriť s používaním spotrebičov, ktoré si musíme kúpiť a platíme aj za ich používanie, teda za spotrebovanú elektrinu. Aby ste nemuseli platiť aj viac, dajte si pozor na pár maličkostí.

ovocie

Pri sušení jabĺk, hrušiek ale aj sliviek či iného ovocia, sa z neho uvoľňuje voda. Elektrický prúd sa v sušičke premieňa ne teplo, ktoré je ventilátorom vháňané medzi plátky ovocia, uložené na sušiacich plátoch, niektoré sušičky dokonca tieto pláty otáčajú pre rovnomerné sušenie ovocia na nich. Vzduch stúpa nahor a teplo uvoľňuje vodu z plátkov, ktorá sa vo forme pary dostáva do vzduchu a spolu s ním opúšťa sušičku. A zostáva v kuchyni, či inej miestnosti, kde ovocie sušíte a zostáva v nej. Keďže v miestnosti je vzduch chladnejší, ako v sušičke, tak sa vlhkosť môže zrážať na predmetoch alebo stenách či oknách. A steny v blízkosti okenných rámov sú chladnejšie, preto sa tu vlhkosť usadzuje ľahko a rýchlo môže dôjsť k vzniku plesní.

Preto by ste nemali zabúdať občas otvoriť okná dokorán na malú chvíľu a dôkladne vyvetrať, aby sa vzduch v kuchyni vymenil a vlhkosť opustila váš byt. Nemusíte sa báť, že v chladnejších dňoch vám bude zima. Hoci sa v panelákoch ešte nekúri, sušička produkuje teplo a to teplo vám pomôže opäť dosiahnuť vyššiu teplotu v byte hneď, ako okno zatvoríte.

susene_ovocie

Rovnako by ste nemali zabúdať pravidelne vetrať, ak v byte sušíte vyprané prádlo, pretože na balkóne sa sušiť pre trvalý dážď nedá. Kým v letných horúčavách nám zvlhčovanie vzduchu pomáha, na jeseň či v zime je zvýšená vlhkosť vzduchu v uzatvorenom byte zdrojom problémov. A pleseň na stenách neznamená len tmavé fľaky, ale aj zdravotný problém. Z plesní sa uvoľňujú drobné čiastočky, ktoré ľudia vdychujú a tie môžu spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie a alergie, často „nevysvetliteľného“ pôvodu.

Preto nezabúdajte: Ak v byte sušíte, tak byt aj vetrajte.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.