Dvere v byte: Zmeňte socialistické šedé myšky v moderné a funkčné prvky

Keď sa ľudia pustia do rekonštrukcií panelových bytov, väčšinou prídu na rad aj dvere. V minulosti sa dvere v panelákových bytoch vyznačovali typizovaným vzhľadom, nijako sa nelíšili jedny od druhých. V súčasnosti už je tomu avšak úplne inak.

Bakelitové kľučky patria minulosti

Rekonštrukcie, ktoré si mnohí obyvatelia našich sídlisk v minulých rokoch vykonali, spôsobili v panelákovom bývaní doslova revolúciu. Ukázali nové cesty, trendy a smery v bývaní. Šedá alebo zažltnutá farba, bakelitové kľučky, ale tiež nie príliš dobre usadené sklo v lištách na vnútorných dverách, to všetko už je dnes u mnohých bytoch minulosťou. Dnes máte vo výbere veľmi široké možnosti. Ako postupovať pri rekonštrukciách panelákových dverí?

staredvere

V nájme potrebujete súhlas majiteľa

Ako prvé samozrejme prichádza na rad meranie. Najprv zmerajte rozmery existujúcich dverí a rozhodnite sa, či stačia vašim potrebám. U panelákových bytoch sú obvyklými rozmermi 60/70/80 x 197 cm. Rolu bude hrať trebárs to, či nepremiestňujete častejšie nejaký nábytok či veci väčších rozmerov, potom možno uvítate rozšírenie dverí. Ak sa rozhodnete rozmer dverí rozšíriť, potom by ste však mali všetko samozrejme skonzultovať so statikom, aby nedošlo k prípadným problémom. Ak nemáte byt v osobnom vlastníctve a žijete v nájme, a napriek tomu sa rozhodnete si byt rekonštruovať, je nevyhnutné prebrať úpravy s majiteľom bytu či domu. Bez jeho súhlasu ich vykonávať nemôžete.

Posuvné alebo otočné?

Vyberte si tiež, aké dvere budete chcieť, či ľavé alebo pravé. Zistíte to čelom k nim, na strane na ktorú sa otvárajú. Pozriete sa, kde sú umiestnené pántové závesy. Aj toto môžete pri rekonštrukcii podľa potreby zmeniť, ak máte pocit, že by vašim priestorovým potrebám viac vyhovovalo iné riešenie. Tiež si položte otázku, či chcete dvere posuvné alebo otočné. Obidve varianty majú svoj zmysel. Záleží na priestorovom riešení vášho bytu. Niekto uvíta posuvné zabudované dvere, ktoré nebudú prekážať tým, že otvorené zaberajú časť miestnosti. Toto riešenie je vhodné napríklad pri malých bytoch, kde bojujete o každý kúsok miesta a dvere otvárané do priestoru vám ho ukroja pomerne veľký kus. V takom prípade oceníte posuvné dvere, napríklad formou harmoniky, ktorá sa stiahne k jednej strane zárubní.
interier

O zárubniach sa poraďte s odborníkmi

Rovnako tak by ste pri rekonštrukcii mali zvážiť, či nevylepšit kovové zárubne obložením, či rovno nevybudovat nové zárubne. Keď komplexná rekonštrukcia, premýšľajte tak, aby zárubne boli kvalitné a vydržali desiatky rokov a zároveň zostali plne funkčné. Poraďte sa však o zárubniach s odborníkmi, aby bolo isté, že vaše plány a nápady je možné vo vašich podmienkach vôbec realizovať.

Prispôsobte výber svojim potrebám

Uvažujte aj o celkovej podobe dverí. Keď už úpravy a kompletná výmena, nechystejte si žiadne provizórium, ale pustite sa do dôkladnej zmeny. Premyslite si, aké dvere by vám najviac vyhovovali. Riaďte sa tým, kto v byte žije, ako často budete dverami prechádzať, ako často sa budú otvárať a zatvárať, ako budú náchylné k poškodeniu. Nešetrite na nich zbytočne, ide o investíciu na dlhú dobu dopredu. Preto výber maximálne prispôsobte svojim potrebám a požiadavkám. Riešenie, či posuvné alebo otočné už máte za sebou. V oboch prípadoch ale existuje rad rôznych variantov, ktoré vám môžu významne pomôcť.
skelenedvere

Presklenie poskytne viac svetla

Napríklad u otočných dverí otváraných do priestoru nemusíte nechávať celoplošné dvere, ale môžete zvoliť presklenie. Prečo? Zaistíte tým viac svetla v priestore. V konečnom dôsledku sa to potom môže prejaviť aj úsporou energií. Nebudete musieť v miestnostiach toľko svietiť a vaša peňaženka si trochu oddýchne. U posuvných dverí zase riešite, či harmoniku alebo celoplošné posuvné dvere, ktoré sa odsúvajú bokom vedľa múru. U harmoniky musíte zohľadniť, že zhrnutím dverí zaberiete časť priechodného priestoru, u celoplošných posuvných miesto, kam dvere „odcestujú“.

Na nové dvere bude pekný pohľad

V neposlednom rade je dôležitý materiál. Zvoľte natoľko trvanlivý, ktorý vydrží bez nutnej výmeny roky (drevo, plast) a bude navyše dobre umývateľný. Či ho bude možné prípadne lakovať, alebo dekorovať samolepiacou fóliou a pod. Či už zvolíte akúkoľvek podobu dverí, vyberte si dekor ladiace s nábytkom i podlahou. Zaistíte si tak nielen funkčný, ale aj maximálny estetický zážitok. Na nové dvere bude aj pekný pohľad.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.