Keď kvapká voda v kúpeľni

Kvapkajúci kohútiť v kúpeľni je problém, ale keď vám voda kvapká priamo v rozvodnom jadre, tak máte skutočný problém. Nedávno takáto „udalosť“ postihla aj náš byt v paneláku. Našťastie to bolo ráno v pracovný deň, tak vyriešenie problému nebolo náročné a ani nám to nespôsobilo žiadne škody, na rozdiel od susedov nad nami. A na konci všetkého ďalšia susedka pochválila moju polovičku, ako všetko bravúrne zvládla. Čo robiť, keď vás vytápa sused?

Mali sme šťastie. Moja pani práve raňajkovala, kým ja som ešte spal po náročnej nočnej šichte pri počítači, keď začula čudné šumenie vody. Lenže aká voda šumí, keď ja som ešte v posteli. Skontrolovala inštalačné jadro vo WC a potom ma prišla zobudiť, nech sa na to pozriem svojím odborným okom.

Vo WC už bola cítiť vyššia vlhkosť a aj potrubia na plyn a vodu boli vlhké, miestami kvapky vody. Zobral som LED lampáš a posvietil si najprv na dno šachty, potom na vrch. Medzi potrubia a vzduchové ventilačné potrubie sa svetlo z osvetlenia WC zle dostáva, malý šikovný lampáš výrazne pomôže a preto ho máme doma vždy po ruke, nie len na takéto prípady. Dole sa ukázal malý mokrý fľak, na vrchu jadra ale výrazne väčší a z neho kvapkala voda rýchlosťou asi dve kvapky za sekundu. Máme problém.

kvapka vody

Na paniku nie je čas, treba postupovať systematicky. Čo predchádzalo tomu, čo na záver celej „akcie“ susedka pochválila?

Treba určiť najpravdepodobnejší zdroj vody. Voda tečie k nám zhora.

– Susedia nad nami vypúšťali práčku a praskla alebo sa im zošmykla hadica, vytieklo na podlahu asi 10 až 15 litrov vody. Voda vsiakne do betónu, časť natečie k nám, nehrozí veľký problém. Vedia o tom alebo nevedia? Problém vyriešia sami.

Súvisiace:  Neustále skloňované kúrenie: Ako ušetriť pri vykurovaní bytu?

– Susedia sa sprchovali a majú prasknutú odpadovú rúru. Mohlo vytiecť aj viac, ako päťdesiat litrov vody. Voda vsiakne do betónu, časť natečie k nám, hrozí ale dosť veľký problém. Vedia o tom alebo nevedia? Treba volať servis.

– Mohlo prasknúť odpadové potrubie z WC, vytieklo na podlahu asi 10 litrov vody. Voda vsiakne do betónu, časť natečie k nám, nehrozí veľký problém. Vedia o tom alebo nevedia? Treba volať servis.

– Ak nieje problém s odpadom, mohlo prasknúť prívodné potrubie vody na poschodí nad nami. Voda bude tiecť, kým ju nezastavím na stupačke na prízemí. Máme veľký problém. Vedia o tom alebo nevedia? Treba volať servis.

– U susedov nad nami je všetko v poriadku, ale každý z týchto problémov sa mohol vyskytnúť ešte o poschodie vyššie.

Polovička vyšla o poschodie vyššie (ja som sa zatiaľ obliekol) a zobudila nič netušiacich dôchodcov. Tí zistili, že majú mokrý strop v kúpeľni aj kuchyni. Sused nad nimi zistil, že nemá mokrý strop ale ani podlahu v jadre.

Problém je pravdepodobne vo vrstve medzi podlahou a stropom inštalačného jadra. Podľa intenzity a množstva vody skôr na odpadovom potrubí, ako na prívodnom. Na základe zistených informácií sme volali správcovi bytového fondu a informovali ho o zistených skutočnostiach. Prisľúbil okamžitý príchod a riešenie problému a o desať minút naozaj zaparkovalo jeho auto pred bytovkou.

V priebehu hodiny prestala voda zo stropu v našom jadre kvapkať a do večera bolo všetko vyschnuté a vyvetrané. Za dôležité zdôrazniť považujem to, že sme telefónne číslo na poruchového technika mali uložené v mobile. Najpravdepodobnejšie ho máte aj vo vašom paneláku vo vstupnej hale na nástenke. Vo vlastnom mobile je to ale rozhodne lepšie 😉

Keď vás postihne podobná udalosť, zachovajte pokoj a systematicky analyzujte situáciu a postupne vylúčte všetky jednoduché možnosti. Keď je problém nad vaše sily, zavolajte odborníkov. Nezabudnite si v čase, kedy ešte žiadny problém nehrozí, zapísať všetky dôležité čísla do mobilu. A keď haváriu takto bravúrne zvládnete, aj vy si vyslúžite pochvalu od užasnutých panikáriacich susedov.



Súvisiace:  Ako z malej kúpeľne ľahko urobiť veľkú