Upchatý odpad v kuchyni alebo kúpeľni: Poradíme si aj bez odborníka?

Každého z nás z času na čas potrápi upchatý odpad v kuchyni či kúpeľni. Voda z otvorov pre odtok mizne čoraz pomalšie, prípadne z nich tiež vystupujú bublinky. Ako si pomôcť?

Najskôr skúste pumpovať

Pri prvom pokuse o odstránenie problémov si vystačíme s gumovým zvonom. Upchajte otvor prepadu a snažte sa zvonom silne pumpovať. Možno sa vám podarí zábranu zdarne prekonať. Ak nie, môžete skúsiť pod sifón postaviť vedro, aby mali kam vytiecť zvyšky vody a potom ho vyskrutkovať a ručne vyčistiť. V kúpeľni sa sifón často zanáša vlasmi, ktoré nám do umývadla padajú pri česaní, alebo tiež zvyškami fúzov z holenia. Kuchynský sifón je zase náchylný upchať sa zvyšky pokrmov trebárs pri zlievanie vody zo zemiakov alebo cestovín či tukom. Preto je vhodné ako do kúpeľne, tak aj do kuchyne kúpiť sitko, ktoré umiestnime na odpad. Nečistoty zo zaneseného sitka vždy pravidelne vyklepeme do odpadkového koša a máme po starostiach.

Chemické čistenie: Dajte si pozor na ruky aj na oči

Ak vám nepomôže zvon, ostáva ešte ďalšia možnosť, chemický čistič. Vhodné je mať doma vždy fľašu čističa v zásobe, pretože zákon schválnosti hovorí, že k upchatiu odpadu dôjde zásadne v nedeľu neskoro večer, keď už sú všetky obchody v okolí zatvorené. Veľmi účinný je napríklad Krtko, prípravok založený na pôsobení hydroxidu sodného. Existuje ale aj celý rad ďalších, stačí sa porozhliadnuť v drogérii. Väčšinou sa jedná o guličky alebo krupicu, ktorú nasypeme do odpadu a potom podľa návodu na obale fľaše s prípravkom zalejeme horúcou vodou. Odporúča sa na manipuláciu s krtkom alebo iným prípravkom vyzbrojiť gumovými rukavicami a pre istotu aj plastovými priehľadnými ochrannými okuliarmi. Niekedy totiž dochádza k vystrekovaniu vody zo sifónu späť, takže by sme si mohli poleptať nielen ruky, ale ak by sa kvapky rozptýlili do ovzdušia, sú v ohrození aj naše oči.

Ako sa vyhnúť deformácii a poleptaniu

Avšak pozor, ak máte v kuchyni či kúpeľni staré plastové odpady vyrobené z PVC. Tie bývali vyrobené pre teploty maximálne do 60°C. Pri chemickej reakcii lúhu sa ale uvoľňuje veľké teplo, ktoré by mohlo spôsobiť deformáciu rúrok. Dnes už sa ale rúrky vyrábajú z polypropylénu, takže by podobné nepríjemnosti nemali hroziť. Avšak kvôli minimalizácii poleptania je najlepšie pravidelne používať gélové prípravky na čistenie odpadu. Obsahujú síce tiež lúh, ale v oveľa menšej koncentrácii (cca 20 %), takže zdravotné komplikácie spôsobené poleptaním obvykle nehrozia. Majú ale tiež nižšiu účinnosť, takže je dobré naliať ich do odpadu a nechať v ňom pôsobiť o niečo dlhšie. Ak nepomôže ani chémia, zostáva ešte pokus preraziť zátku inštalatérskou strunou, ktorá sa dá zohnať v potrebách pre inštalatérov či hobby potrebách. Poslednou možnosťou je potom telefonát odbornej inštalatérske firme.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.