Bývanie pod strechou: Aké nevýhody kompenzujú veľký výhľad?

Byt pod strechou. Pre niekoho životná výhra, pre iného nočná mora. Niečo iné totiž je bývať pod strechou v staršom tehlovom dome s veľkým výhľadom na mesto a niečo iné sa krčiť pod strechou v paneláku na sídlisku. Aké úskalia nám bývanie v poslednom poschodí prináša?

Nevýhodou sa stáva teplo

Po podkrovných bytoch je dopyt. V starých tehlových domoch s výťahom ide skutočne o bývanie snov, kde si môžete ako sa patrí užiť nádherný výhľad, ktorým sa určite radi pokocháte. Veľké okná dajú priestor prirodzenému svetlu a slniečko sa k vám bude môcť nasťahovať takmer zo všetkých strán. Tiež miniete minimum za elektrinu na svietenie. Výhodou je, že si budete môcť priestor usporiadať podľa vlastnej potreby. Buď nechať veľkú vzdušnú miestnosť, alebo byt rozdeliť priečkami. To pripadá do úvahy, pokiaľ si napríklad rekonštruujete povalu. Lenže aj v lete tu spoznáte jednu veľkú nevýhodu bývania v poslednom poschodí, a tou je teplo. Teplý vzduch, ako je známe, stúpa hore, horné poschodia sa vyhrejú rýchlejšie. Ak byt rekonštruujete či prestavujete povalu na obytný priestor, je preto dobré zvážiť otázku izolácie. Tá môže v lete zabrániť alebo aspoň obmedziť prehrievaniu bytu, naproti tomu v zime zase výrazne obmedzí úniky tepla. Oplatí sa túto otázku riešiť, pretože zvýši komfort vášho bývania.

Klimatizácia a markízy či žalúzie pomôžu len trochu

V paneláku pod strechou to ale bude ešte horšie, pretože možností úprav tu máte úplné minimum. Akonáhle sa v júni začne slnko opierať do strechy, máte na celé leto postarané. Lúče ohrievajú strechu, a ak budú horúčavy trvať dlhšiu dobu bez ochladzujúceho a oslobodzujúceho dažďa, môžete sa tešiť na skutočnú vyhňu. Určitým riešením môže byť klimatizácia. Ak si ju ale nekúpite, čaká vás skleníkový efekt a bezsenné noci, pri ktorých nebudete môcť horúčavou spať. Trochu môžu pomôcť markízy a žalúzie, ktoré utlmia najmä popoludňajšie slnko svietiace do okien. Ovšem rozpálenú strechu toto opatrenie nevyrieši. V prípade, že môžete ovplyvniť orientáciu bytu, je lepšie mať byt na sever ako na juh alebo západ, kde sa v lete budete stretávať so slnečnou vyhňou.

Súvisiace:  Príroda až do bytu? Prečo nie!

byt

Hydroizolácia musí byť dôkladná

Ďalšou nepríjemnosťou, ktorá vás s veľkou pravdepodobnosťou v poslednom poschodí stretne, je vlhkosť a následné plesne. Do bytu môže zatekať, preto je veľmi dôležitá dobrá izolácia strechy. Tá vám zaistí, aby v zime zbytočne neunikalo teplo, a zároveň môže pomôcť k tomu, aby v lete nedochádzalo k príliš veľkému prehrievaniu. Aby nedochádzalo k plesniveniu stien, je podstatné mať v byte vyriešené vetranie tak, aby v miestnostiach prúdil vzduch, ktorý zabráni šíreniu vlhkosti v stenách. K zatekaniu často dochádza u plochých striech, na ktorých sa usadzuje sneh a tiež dažďová voda, čo je typický príklad panelákov. Ani plochá strecha sa ale nestavia rovná. Tiež má malý spád, práve z toho dôvodu, aby sa na nej nehromadila voda. Normy určujú, že spád by mal byť minimálne dvojpercentný. Plochá strecha tiež musí mať hydroizoláciu ako vrchnú vrstvu. Práve táto vrstva obmedzuje, aby povrchová voda prenikala do strechy. Väčšinou sa jedná o pásy PVC, asfalt či plechy. Platí, že spoje vykonávané na PVC musia byť vodotesné a precízne prevedené. Akákoľvek nepresnosť a nedbalosť pri pokladaní sa neskôr pravdepodobne prejaví vo forme zatekanie.

Nepodceňujte paru

Podceňovať by sa nemala ani tepelná izolácia, ktorá sa nachádza pod vodeodolnou vrstvou. Väčšinou ide o polystyrén alebo minerálnu vlnu. Hrúbka vrstvy sa obvykle pohybuje v rozptyle 100-300 mm. Pod tepelnou izoláciou sa však skrýva ešte jedna ďalšia izolačná vrstva, a síce parozábrana. Tá má zamedziť prenikaniu a kondenzáciu pary z obytných častí na tepelnú izoláciu. Kondenzujúca para totiž môže poškodiť konštrukciu. Zo všetkých uvedených dôvodov je u panelákov dôležitá kvalita strechy. Práve jej prevedenie výrazne ovplyvňuje kvalitu bývania v poslednom poschodí.