Zamrzol vám ostrekovač na aute?

Zima je pre motoristov nepríjemné obdobie. Nie len, že sa jazdí v zhoršených podmienkach, ale občas príde v noci mráz silnejší, ako sme predpokladali a teploty klesnú pod úroveň odolnosti namiešanej nemrznúcej zmesi do ostrekovača. Zamrzne nám kvapalina v nádržke aj v tryskách ostrekovača, hrozí poškodenie čerpadla. A navyše, s nefungujúcim ostrekovačom sa nedá bezpečne jazdiť, cez čelné okno by sme nič nevideli, keď nám ho zahádže auto na ceste pred nami nečistotami z vozovky. Čo v takej chvíli robiť?

K zamrznutiu ostrekovača môže dôjsť aj počas cesty. Stačí, aby sme z nižších polôh prechádzali autom cez horský prechod, napríklad Donovaly, kde je teplota o dosť nižšia a problém je na svete. Kým je vozovka čistá, dá sa s autom pokračovať ďalej, vidíme na cestu pred seba. Oveľa väčší problém môže narobiť zamrznutá kvapalina na ostrekovač predných reflektorov, ktoré sú vystavené prúdu studeného vzduchu. Hrozí ich roztrhnutie ľadom.

namraza

Keď zamrznú ostrekovače na aute, nestačí doliať do nádržky nemrznúci koncentrát s nižším bodom tuhnutia. Ten nám nerozpustí ľad v nádržke a už vôbec nie v potrubí k tryskám. Jediným spôsobom, ako rozpustiť ľad v systéme, je dostať auto do tepla.

Nie každý má garáž, do ktorej by auto odstavil. Veď keby sme ju mali, nezamrznú nám cez noc ostrekovače. Keď vaše auto parkuje pred panelákom a nemáte možnosť automobil postaviť na pár hodín ani do požičanej garáže od kamaráta, nezúfajte. Moderná doba nám ponúka moderné spôsoby.

Napríklad podzemné garáže nákupných centier. Pri akomkoľvek mraze vonku tu je vždy teplota nad bodom mrazu a dve či tri hodinky státia v takomto krytom priestore stačia na to, aby sa stuhnutá kvapalina do ostrekovačov rozpustila. Potom už naozaj stačí doliať koncentrát s nižším bodom tuhnutia v dostatočnom množstve, aby sa kvapalina premiešala. Nezabudnite, že musíte čerstvú zmes dostať z nádržky cez čerpadlo do celého systému a trysiek, aby vám opäť nezamrzla. Takže dôkladne prestreknite trysky čelného aj zadného skla, prípadne reflektorov.

Kým sa vám auto rozmrazuje, využite voľný čas na nákup alebo si dajte kávu, skôr vám prejde čas. Ak nie je k dispozícii podzemná alebo vykurovaná garáž, núdzovým riešením je zaparkovať auto na slnečné miesto, najlepšie motorom blízko slnkom osvetlenej steny. Teplo z motorového priestoru a súčasne teplo zo steny pomôže rozmraziť celý systém ostrekovania skiel.

Je jasné, že takáto patália ráno pred cestou alebo počas nej vám poriadne nabúra váš časový harmonogram. Preto venujte dostatok času predchádzaniu podobným problémom. Zavčasu pripravte svoje auto na mrazivé podmienky. Teplotu tuhnutia zmesi ostrekovačov narieďte radšej na nižšiu teplotu, ako očakávate a majte po ruke vždy malú bandasku so zmesou na doliatie. Prípadne si ju pred cestou kúpte na čerpacej stanici, bude mať vyššiu teplotu, ako tá z kufra vášho auta a lepšie sa premieša s koncentrátom v nádržke auta.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , , , , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.