Panelák verzus tehlový dom: Čo je lepšie?

Ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí sa rozhodujú, kam pôjdu bývať a volia medzi alternatívou tehlového domu a paneláku, neškodí si nestranne prebrať ich výhody a nevýhody.

Voľte jednu lokalitu

Ideálne je ak vyberáte medzi dvoma alebo viacerými bytmi v určitej lokalite, pretože akonáhle sa každý z nich nachádza niekde inde, začnú chtiac nechtiac hrať významnú úlohu vaše pocity z konkrétnej štvrti. Jedna z nich sa vám skrátka bude páčiť viac, pretože bude mať napríklad príjemnejšie okolie, viac parkov apod, potom prestanete byť skutočne objektívny a nakoniec možno zvíťazí menej výhodný a menej pekný byt len kvôli tomu, že sa nachádza vo štvrti, kde sú trebárs o niečo lepšie nákupné možnosti. Na štarte by ste mali mať dve úplne porovnateľné možnosti.

Vezmite si teda situáciu, že sa vám ponúka možnosť ísť bývať v rámci jednej mestskej štvrti buď do panelového domu, alebo do tehlového domu. Aké plus hrajú v prospech tehál? Musíme v tomto prípade rozlišovať ešte dve kategórie tehlových domov, a síce staršie činžovné domy rôzneho veku a tehlovej novostavby zo súčasnosti alebo minulých rokov.

Čo prinášajú tehlové činžovné domy ?

V prospech staršej činžovnej zástavby hovorí predovšetkým nižšia cena ako u novostavieb. Väčšinou ide o bytovú zástavbu s veľmi výhodnou polohou vzhľadom k dopravnému spojeniu neďaleko centra. Často ide o miestnosti vyššími stropmi, teda vzdušné (je však treba vziať úvahy ich využiteľnosť v dnešnej dobe, okrem poschodia na spanie alebo knižnice na celú stenu či políc na mieru zase nejde o žiadnu priveľkú výhru – musíte vziať do úvahy, že budete kúriť miestnosti s vysokými stropmi a teplý vzduch stúpa nahor). Na druhú stranu dobre udržiavané byty v tejto kategórii mávajú kvalitné parketové podlahy a masívne dvere. Nevýhodou bývajú staré rozvody vody, elektriny. Kúrenie býva často lokálne plynové alebo elektrické (akumulačné kachle). Okná bývajú staršie a môžu spôsobovať únik tepla alebo dokonca zatekanie. Pivnice bývajú zvyčajne vlhké, spoločné domové priestory nie sú príliš priateľské, nie vždy je tiež v dome výťah. Na druhú stranu rekonštruované staršie činžovné domy ponúkajú všetok komfort – nové okná, samostatný plynový kotol pre byt, často dodatočne dobudovaný výťah atď, avšak vyšší komfort sa samozrejme prejavuje v cene.

tehly

Novostavba býva bohužiaľ drahá

Tehlové novostavby zaručujú kvalitné prevedenie v oblasti výberu materiálov, rôzne typy bytov sú odlišne riešené, takže máte skutočne na výber, čo pre vás bude najvhodnejšie. Zvyčajne je k dispozícii vlastná garáž, často terasa. Zástavba býva skôr na okrajoch miest, čo znamená horšiu dopravnú dostupnosť, ale na druhú stranu tiež ste bližšie k prírode. Nedochádza k väčším únikom tepla, pretože domy mávajú kvalitné zateplenie a nové okná, domy sú vybavené výťahom. Na druhú stranu to všetko sa premieta do výrazne vyššej ceny. Nevýhodou je niekedy chýbajúca infraštruktúra (nákupné možnosti, lekár, doprava). Niekedy môže byť nevýhodou aj nedostatok súkromia kvôli spoločným terasám apod, byty sú rôzne, pokiaľ nie je architektonické riešenie dobré a vyvážené, niektoré byty môžu byť trebárs stále na slnku, iné zasa len v tieni pod. Réžia týchto bytov je drahá, najmä energie a ďalšie služby.

panelák

Panelák rozhodne nie je zlou voľbou

A ako je to s panelovými domami? Pre ich využitie hrajú najmä nižšie mesačné náklady, ktoré môžu proti tehlovým domom spadnúť až o niekoľko stoviek mesačne, za čo nám naša peňaženka veľmi poďakuje. Na druhú stranu pomyselných váh ale musíme postaviť aj niektoré nevýhody, napríklad menšie priestory. Väčšinou sú priestory síce menšie, avšak bývajú účelne naviazané na seba, nie sú tu žiadne hluché priestory ako v činžiakoch-tehlových domoch, každý kút bytu je účelne zariadený. A futbalový štadión k životu skutočne nepotrebujete. Tiež býva v dome vždy výťah, u väčších a rozľahlejších panelových domov aj viac výťahov. A s niektorými nevýhodami panelového bývania sa dá celkom dobre vyrovnať. Na čo je treba dať pri výbere panelového bytu pozor? Na staršie jadrá, ktoré bývajú umakartové – je nutné ich vymurovať, tiež je často nutné investovať do kvalitnejších vchodových dverí bytu. Veľkým plusom sú nové plastové okná a zateplenie, oboje znamená nižšie výdavky za energie. Nie je dobré vyberať si byty na prízemí (lákadlo pre zlodejov) ani pod strechou – v lete príliš veľké teplo, prípadné zatekanie atď. Argumentom nie sú ani tenké steny a tým nedostatok súkromia – pri tehlových novostavbách nie sú múry o nič hrubšie, plne izolujú od hluku len staré činžovné domy.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.