Ideálne bývanie pre seniorov? Panelákový byt

Naša populácia starne, to je bohužiaľ neoddiskutovateľným javom. Seniorov pribúda a ako sa ukazuje, tento trend bude pokračovať aj v budúcnosti. Dôležitou otázkou preto ostáva, kde a ako budú seniori bývať. Ukazuje sa, že panelové bývanie môže byť pre seniorov veľmi zaujímavou alternatívou s celým radom výhod. Prečo?

Rodinný dom tvorí veľkú záťaž

Bývanie v paneláku je pohodlné a prináša len úplné minimum starostí. Ak ste mladí a bývate v rodinnom dome a staráte sa o neho, je to ľahké, pretože máte dostatok energie. Akonáhle vám ale začnú sily ubúdať, stane sa pre vás rodinný dom naopak veľkou záťažou. Ak nemáte nasporené a v zásobe veľké finančné rezervy, je pre vás takmer nemožné utiahnuť z bežného rozpočtu prevádzku rodinného domu. A to nehovoríme o rôznych opravách a údržbe. Aj s bytom v činžiaku môže byť dosť starostí. Ak máte vysoké stropy, je napríklad vymaľovanie bytu neriešiteľným problémom.

Úsporná prevádzka a nízke výdavky za energie

V paneláku podobné popísané starosti odpadajú. Najmä v prípade, že v panelovom dome už prebehlo zateplenie fasády, výmena okien za kvalitné plastové, výmena dverí a ďalšie sanácie, je prevádzka pomerne lacná a nenáročná. Navyše ak je byt uprostred domu, nie sú náklady na kúrenie tak vysoké. Vďaka zatepleniu, kvalitným oknám a dverám a skutočnosti, že sa o náklady na vykurovanie podľa určitého systému podelia všetci, sa dá dosiahnuť pomerne významná úspora energie. Finančné náklady na bežný chod sú v paneláku veľmi malé v porovnaní s rodinnými domami, ale aj činžiakmi. Táto skutočnosť samozrejme hrá do kariet seniorom, ktorí si nemôžu dovoliť zo svojich dôchodkov platiť vysoké nájmy a účty za energie. Ideálne je, keď seniori majú navyše panelákový byt už kúpený vo svojom osobnom vlastníctve, potom im nehrozí nebezpečenstvo, že by ich z bytu mohol niekto vyhnať kvôli príliš vysokému nájmu.

bytovka

Z fondu opráv sa financujú vylepšenia

V prípade panelákového bývania, ktoré už je prevedené do osobného vlastníctva, odovzdávajú obyvatelia domu mesačne určitú čiastku do spoločného fondu opráv. Z neho sa postupne vykonávajú rôzne rekonštrukcie. Keď odovzdávajú všetci obyvatelia danú čiastku, dajú sa čoskoro nazhromaždiť sumy peňazí určené na rôzne drobné vylepšenia a opravy. Vylepšovanie kvality bývania sa preto dá vykonávať priebežne. Nemusíte čakať dlhé roky, než nazhromaždíte aspoň nejakú finančnú čiastku ako v prípade rodinného domu.

Upratovanie sa dá zvládnuť za jedno popoludnie

S údržbou panelákového bývania má senior úplné minimum starostí. Upratovanie je ľahko zvládnuteľné, nie je problém povysávať, utrieť prach a vytrieť, ani umyť okná, ktoré sú v prijateľnej výške. Kto s tým má skúsenosti, vie, že umyť okná v celom rodinnom dome alebo v činžiaku so stropmi vysokými 330 cm nie je žiadny med ani pre mladého človeka, nieto pre seniora, ktorý treba má aj nejaké pohybové obmedzenia. Základné upratanie bytu sa preto dá s prehľadom zvládnuť za jedno popoludnie a človek pri tom nie je ani nijako zvlášť uťahaný. Tiež nie sú problémy s tým, že by senior musel upratovať v zime sneh.

babicka

Bonusom je výťah aj balkón

Ďalším bonusom je výťah. Vo vyšších panelových domoch ide o absolútnu samozrejmosť, avšak v činžiakoch tomu zďaleka tak nebýva. A je samozrejme veľký rozdiel, keď si senior môže v paneláku privolať výťah a pohodlne sa dopraviť napríklad do piateho poschodia a keď sa musí s nákupom v činžiaku do rovnakého poschodia ťahať pešo. Ak potrebuje senior pomoc, isté je, že k susedom na chodbe to má pár krokov a spravidla sa dozvoní na niekoho, kto bude ochotný pomôcť a poradiť. V rodinnom dome je taká situácia oveľa horšia. Pozitívom je aj balkón alebo lodžia, ktorú je možné prerobiť na posedenie s výhľadom alebo aj na zimnú záhradu. V staršej nájomnej zástavbe ale za balkón mnohokrát priplácate a často býva v zlom technickom stave alebo obrátený do rušnej ulice, prípadne oboje. Preto si jeho výhody na rozdiel od toho panelákového veľmi neužijete. Z vyššie uvedených výhod vyplýva, že seniori panelákové domy dobre ocenia.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.