V zdravom životnom štýle nesmie chýbať pitný režim

Chcete sa dožiť vysokého veku? Radi by ste si čo najdlhšie uchovali zdravie? Potom určite tušíte, že súčasťou zdravého životného štýlu je aj pitný režim. Práve jeho dodržiavaním kompenzujete straty vzniknuté potením a močením. Okrem toho je pitný režim veľmi dôležitý aj pri udržiavaní stabilnej hmotnosti.
 

Množstvo je individuálna záležitosť

Koľko odporúčajú odborníci piť? Uvádzajú väčšinou rozmedzie cca 2-3 litre tekutín v priebehu celého dňa. Dôležité je práve v priebehu celého dňa, pretože nárazové pitie nie je dobré, príliš zaťažuje obličky. Ohľadom množstva je tiež dôležité, aby každý pil koľko mu vyhovuje. Nie je vhodné sa do pitia nútiť. Kým niekomu stačí menšie množstvo pitia, iný pije viac, každý ako je zvyknutý. Niekto tiež je pravidelne ovocie, polievky a veľkú časť tekutín tak prijme priamo v potrave. Z uvedeného vyplýva, že presné množstvo tekutín je individuálnou záležitosťou. Rovnako tak sa množstvo prispôsobuje aktuálnemu ročnému obdobiu. Napríklad v čase letných horúčav bude príjem tekutín samozrejme väčší ako za zimných mrazov. Viac vody bude potrebovať aj fyzicky ťažko pracujúci človek.

letný nápoj

Deti a dospelí sú na tom inak

Odlišná situácia bude platiť aj u dospelých a detí. Príjem tekutín dospelého sa riadi hmotnosťou, stavom obličiek, krvným tlakom, ale napríklad aj tým, či dospelý berie lieky a aké. Deti mávajú väčšiu spotrebu vody, ich telo obsahuje väčší podiel tekutiny. Platí, že čím menšie je dieťa, tým väčší podiel vody na kilogram potrebuje. Ak chcete objektívne zistiť, či pijete presne akurát, spoznáte to najlepšie z moču. V prípade, že máte moč tmavý, dostávate do svojho tela málo tekutín, podobne aj v prípade, ak je moču málo.

Čistá pramenitá voda vyhovuje najlepšie

Nemenej podstatné je aj to, čo pijete. Do pitného režimu rozhodne nezahŕňajte kávu a alkohol. Oboje naopak dehydruje. Preto je dobré, keď si k šálke kávy pridáte aj pohár vody, alebo k vínu džbán s vodou. V dobrých reštauráciách sa týmto pravidlom riadia a vodu servírujú ako ku káve, tak i k vínu. Aké nápoje sú z hľadiska pitného režimu najlepšie? Predovšetkým také, ktoré neobsahujú pokiaľ možno žiadne kalórie. Ideálne je čistá čerstvá pramenitá voda. Z minerálok tie s nízkym obsahom sodíka.

zimný nápoj

S minerálkami to nepreháňajte

S pitím minerálok sa to nemá preháňať. Piť ich len občas, striedať a voliť tie s menším obsahom minerálov. Dobré sú ovocné šťavy a 100% džúsy, prírodné bez konzervantov, chemických farbív a nedosladzované, ktoré sa dajú dobre riediť pramenitou vodou. Dobré sú nie príliš silné vlažné čaje. Ako docieliť, aby človek pil pravidelne po celý deň? Najlepšie je postaviť si na stôl PET fľašu s vodou a postupne z nej počas dňa upíjať. Prítomnosť fľaše bude stále varovným prstom, ktorý hovorí: Daj pozor na pitný režim a nezabúdaj naň!


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.