Súkromie nie len pri okne

Všetci máme radi veľké okná, aby sme mali dostatok denného svetla v miestnostiach. Nie len preto, že chceme šetriť na umelom osvetlení. Denné svetlo je oveľa príjemnejšie a rovnomerne rozložené, takže sa pri ňom dobre pracuje, dobre oddychuje aj dobre číta. Na druhej strane by sme si radi zachovali svoje súkromie doma a v práci nechceme byť rozptyľovaní dianím vonku. Ako skĺbiť intimitu a primerané osvetlenie?

Keď nechceme, aby nám niekto „pozeral do kuchyne“, stiahneme vnútorné žalúzie na maximum a je to. Súčasne s tým ale obmedzíme prienik slnečného svetla do miestnosti, takže si musíme rozsvietiť a svetlo už inak dopadá na miesto, kde sedíme a niečo robíme. Pre dobrú pohodu je vhodnejšie inštalovať priesvitné vertikálne žalúzie a mať súkromie aj pohodu na bývanie.

Vertikálne žalúzie sa s obľubou používajú najmä vo vstupných priestoroch budov alebo v kancelárskych priestoroch. Pomocou vertikálnych žalúzií vieme prekryť nie len okno, ale celú stenu s oknami a členitý priestor tak zjednotiť. Pritom jednoduchým pohybom dokážeme len meniť množstvo svetla, ktoré žalúzie prepustia alebo zadržia, ale tiež ich rýchlo presunúť k okraju okna a plochu tak úplne otvoriť. Buď pri čistení okien alebo ak chceme nerušený výhľad do krajiny.

Poslaním vertikálnych žalúzií nie je iba tieniť okná a zamedziť pohľadu zvonka do budovy. S úspechom sa používajú na rozčleňovanie miestností na menšie celky. Nezabránia síce prenosu zvuku medzi dvomi polovicami zasadačky, ale dokážu ukryť kuchynský kútik alebo audiovizuálnu techniku. Môžete nimi zmenšiť využívanú plochu, keď sa zíde menší kolektív vo veľkej miestnosti.

Vertikálne žalúzie sú tu, keď ich potrebujete a keď nie je treba ich služieb, stiahnu sa k okraju steny. Nemusíte sa obmedzovať len na bielu farbu, farebná škála je široká. Hoci sú vertikálne žalúzie obľúbené najmä v administratívnych a spoločenských priestoroch, rovnako dobré uplatnenie nájdu aj v bytových domoch. Skôr, než začnete zvažovať prestavby priečok v dome, porozmýšľajte, či by vertikálne žalúzie nevyriešili váš problém jednoduchšie.

Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.