Prekvapilo vás ročné vyúčtovanie bývania?

Jarné mesiace sú obdobím kedy správcovia bytových domov a bytové družstvá posielajú obyvateľom bytov vyúčtovania zálohových platieb za spotrebu a správu za minulý rok. Mnoho ľudí ich očakáva s napätím a s otázkou, či budú mať preplatok, alebo opäť nedoplatok. To závisí nie len od nastavených mesačných záloh, ale tiež od vývoja poveternostnej situácie a samozrejme od spôsobu, akým sú energie a médiá v byte využívané. Úspory sú vo vašich rukách.

Pokiaľ sú mesačné platby a prípadné nedoplatky v sumách, ktoré sú len zlomkom príjmov majiteľov bytu, väčšina ľudí ich nijak zvlášť nerieši. Iná situácia nastáva po strate zamestnania jedného z manželov alebo dlhodobej chorobe či iného prudkého poklesu zárobku. Vtedy ľudia začínajú uvažovať o úsporách.

Samozrejme, že chcieť chodiť po byte v kraťasoch a v tričku uprostred zimy je možné, no súčasne drahé. Nie len, že otvorené radiátory na vyšší stupeň spotrebujú viac dodaného tepla, ale súčasne, za predpokladu, že vaši susedia uprednostňujú striedmejšie vykurovanie a nebránia sa ani hrubej mikine či na večerné posedenie k televízoru si neváhajú dať sveter na seba, vykurujete aj múry susedných bytov. Na sume za dodané teplo sa to musí prejaviť, najmä keď sa účtuje aj podľa inštalovaných meračov tepla na radiátoroch alebo máte vlastné plynové či elektrické vykurovanie.

Ventilátor pod radiátor upevnený na panelový radiátor na jeho spodnej strane

Okrem zníženia teploty, na ktorú je byt vykurovaný, je cestou k úsporám aj zefektívnenie využívania dodaného tepla. Napríklad montážou zariadenia Termík, ktoré núteným prúdením vzduchu skôr a lepšie zohrej váš byt aj bez zvýšenia príkonu radiátora. Lepšie využitie tepla docielite aj inštaláciou odraznej fólie za radiátor, nekúrite zbytočne vonkajšie steny paneláku. No a samozrejme, ak ste stále nevymenili staré drevené okná za nové plastové, tak o úsporách za teplo môžete len snívať.

Keď sme pri tom teple, výraznej úspory dosiahnete správnym vetraním bytu v zimných mesiacoch, čím súčasne znížite vlhkosť v byte a riziko plesní aj dýchacích ochorení.

Ale nie len teplo na kúrenie dráždi naše peňaženky. Nemenej náročné je aj zohrievanie vody na hygienu a varenie. Ušetriť vodu pri sprchovaní bez ohrozenia vašej čistoty dokážu úsporné sprchové hlavice alebo obmedzovače prietoku vody a perlátory. Nimi ušetríte za energiu na ohrev, ale aj znížite celkovú spotrebu vody. Klesnú náklady na vodné a stočné.

Ak ste maximálne znížili a zefektívnili náklady na energiu a vodu vo svojom byte, využívate úsporné elektrické spotrebiče a osvetlenie, popozerajte sa ešte po spoločných priestoroch. Výmena schodišťových automatov za senzorové svetlá ešte úsporu priniesť nemusí. Úplne najjednoduchším riešením je postupne nahradiť vláknové žiarovky LED žiarovkami a aj bez veľkých výdavkov znížite spotrebu elektriny na osvetlenie spoločných priestorov až na desatinu.

Tohtoročné vyúčtovanie už zmenou svojho správania a návykov nezachránite. Čím skôr však začnete meniť neefektívne vybavenie svojho bytu za úsporné a čím skôr prispôsobíte svoje správanie sa ekonomickým možnostiam, tým skôr dokážete znížiť svoju spotrebu a aj napriek neustále sa zvyšujúcim cenám energie a vody sa môžete už budúcu jar tešiť z preplatku záloh na bývanie.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.