Počítač či notebook?

Osobný počítač je bežnou súčasťou mnohých domácností. Slúži nie len pre hry deťom a posielanie emailov rodičov, či prístup k sociálnym sieťam. Pomocou počítača a internetu môžete sledovať televízne relácie naživo alebo zo záznamu/archívu. Prehrávať sa dajú aj videá Youtube alebo z podobných konkurenčných služieb. Slúži na archivovanie a prezeranie fotografií z digitálneho fotoaparátu, prístup do internetbankingu a nezriedka aj na prácu jedného z rodičov. Je lepšie na doma si zaobstarať stolný počítač alebo je lepší notebook?

Ľudia riešia v paneláku umiestnenie počítača rôzne. Často je umiestnený v spálni, lebo tam najmenej zavadzia. Pokiaľ človek žije sám, nemôže to nikomu prekážať. Iná situácia môže nastať, keď jeden z manželov chce spať a druhý osvetľuje miestnosť svetlom monitora a do toho počuť zvuky stláčaných kláves alebo klikania myši.

Spálňa ako miesto pre počítač obstojí len v prípade, kedy sa na ňom pracuje v čase, kedy sa spálňa nevyužíva na to, na čo je určená, na spanie. A prečo sa spálňa stáva miestom pre prácu alebo zábavu na počítači? Pretože osobný počítač je celkom veľké zariadenie a ak ešte niekto používa namiesto plochého monitora klasický starý veľký monitor, zaberá skutočne veľa miesta. Veľká plechová škatuľa s procesorovou doskou a prídavnými kartami, k tomu ešte tlačiareň a máte plne obsadený stolík pod počítač.

pocitac doma

Naproti tomu notebook je malé a ľahké zariadenie, ktoré môžete používať na ktoromkoľvek mieste svojho bytu a keď ho potrebujete odložiť, nezaberá viac miesta, ako trochu väčšia kniha. Ale ako je na tom s výkonom a použiteľnosťou v porovnaní s klasickým počítačom?

Ešte pred desiatkou rokov bol notebook s porovnateľným výkonom stolného počítača asi dva razy tak drahý. Aj dnes sú rozdiely v cenách notebookov a stolných PC, ale výkony aj najlacnejších notebookov (pozor, nie netbookov) sú viac než dostatočné na surfovanie po internete, kecanie na sociálnych sieťach alebo čítanie emailov. Bez problémov vám prehrajú videá z televíznych archívov. Notebooky aj stolné počítače majú procesory rovnakých výkonov, rovnako veľké operačné pamäte a tiež môžu mať rovnako veľké disky. Dnes sa tieto dva typy počítačov od seba líšia v podstate len veľkosťou zobrazovacích jednotiek. K stolným počítačom sa často kupujú širokoúhle 19 alebo 22 palcové monitory, notebooky najčastejšie majú 15 palcové monitory, hoci k dostaniu sú aj 17 palcové modely.

Súvisiace:  Ako natrieť balkón a nevyčnievať

Veľkou výhodou stolných počítačov je možnosť ich rozširovania alebo zvyšovania výkonov. V domácnostiach však túto výhodu využíva len málokto. Ak sa nejedná o vysokovýkonný počítač na hry alebo pre špeciálne účely, rovnako dobre vám poslúži aj notebook. A nebude trvale zaberať miesto v spálni alebo v obývačke. Podľa momentálnej nálady na ňom môžete pracovať alebo surfovať v kuchyni, v obývačke v kresle alebo na gauči a aj v spálni v posteli. Pre pripojenie k domácemu internetu môžete zvoliť káblové pripojenie alebo bezdrôtové pripojenie.

notebookdoma

Keď potrebujete občas niečo vytlačiť na papier, v predajni si vyberte tlačiareň so sieťovým alebo wifi pripojením, po spárovaní s routerom bude dostupná nech sa váš notebook nachádza kdekoľvek v byte.

Notebook nepotrebuje pre svoju činnosť špeciálny stolík pod počítač a dokonca má aj nižšiu spotrebu elektrickej energie. Spokojne ho môžete nechať ležať na stolíku v obývačke a cez víkendy si ho môžete zobrať napríklad na chatu.

Používať doma namiesto nemotorného stolného počítača notebook je výhodnejšie.