origami

Origami: Originálne dekorácie do bytu

Chcete si do svojho bytu zaobstarať originálne dekorácie za pár korún? Potom si vyskúšajte japonské skladačky origami. S minimálnymi nákladmi docielite skutočne výnimočného efektu. Vami zhotovené kvety či vtáky budú návštevy, ktoré k vám zavítajú, určite obdivovať a závistlivo po nich pokukovať.

 

Papierové skladačky patria do svätýň

Čo to vlastne origami je? Slovo je vytvorené z japonského oru, teda skladať, a kami, čo znamená papier. Ide teda o umenie skladať papier. Japonci sa zoznámili s výrobou papiera zhruba niekedy na začiatku 1. tisícročia nl u Číňanov, avšak kedy ich prvýkrát napadlo využiť tento nový materiál na výrobu fascinujúcich papierových zvieratiek a kvetín, ale aj ďalších objektov, to bohužiaľ nikto netuší. Väčšina odborníkov na origami ale kladie počiatky tejto umeleckej disciplíny zhruba do obdobia 9. storočia nl. Vtedy sa papierové skladačky stávajú súčasťou výzdoby šintoistických svätýň.

Tvoriť vedia aj malé deti

Až niekedy v 17. storočia sa tvorba papierových objektov stáva záležitosťou širokých más, avšak za skutočné umenie to Japonci označujú až v priebehu 19. storočia. Za základ návodov pre obľúbené skladačky všetci začali považovať knihu Senbazuru Orik pochádzajúcu z roku 1797. Tá je preukázateľne prvou publikáciou obsahujúce presné popisy toho, ako zhotovovať skladačky. Aj vďaka nej sa skladanie rozšírilo natoľko, že tie jednoduchšie formy ovládajú aj malé deti.

Tradičné aj moderné podoba

Pri tradičnej origami by ste nemali použiť nič ako papier a svoje šikovné ruky a s ich pomocou vytvoriť dokonalú krásu. Moderné origami už však umožňuje aj strihať, lepiť, farbiť a rôzne upravovať, skladať objekty z viacerých kusov, dopĺňať ich prírodninami. Ak máte chuť si aj vy vyskúšať, čo to obnáša, môžete sa porozhliadnuť po návodoch na jednoduchšie origami. Niektoré sú dostupné priamo na internete, tiež na našom trhu vyšla rad publikácií s touto tematikou.

Potrebujete papier, návod a trpezlivosť

Čo budete ku skladaniu potrebovať? Predovšetkým papier, a to taký, aby bol ohybný aj pevný zároveň. Aby ste znásobili efekt skladačky, mal by byť farebný. Papiere s najvhodnejšími vlastnosťami pre tvorbu skladačiek sa dajú objednať na internete, ale ponúkajú ich aj niektoré špecializované papiernictva a výtvarné potreby. Tieto originálne papiere pre origami sa vyrábajú z cukrovej trstiny, moruše či bambusu, aby boli dostatočne pevné, ale pritom ohybné. Ak máte správny papier a návod, jediné, čo teraz potrebujete, je trpezlivosť.

Oživte si interiér papierovou kyticou

origami Ak sa vám podarí úspešne zložiť napríklad žeriava orizuru, môžete si vytvoriť originálnu bytovú dekoráciu. Do vázy vložte vetvičku zo stromu, mala by byť veľa členitá, s mnohými rôzne tvarovanými výhonkami. Na ňu potom sekundovým lepidlom prilepte rôznofarebné vtáčiky tak, aby ladili s vaším interiérom. Ak si skúsite skladať kvety, môžete vetvičku ozdobiť nimi alebo si priamo zhotoviť papierovú vázu a kvety napichané na drôtiky či špajle umiestniť do nej. Papierové kvety na rozdiel od živých nepotrebujú žiadnu starostlivosť, takže ak máte tmavý byt s oknami do dvora, kde sa živým kvetom kvôli nedostatku svetla príliš nedarí, môžete si interiér bytu oživiť aspoň takto. Na rozdiel od sušených kvetov tiež nie sú tak veľkým lapačom prachu .


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.