Nudíte sa? Skúste fotografovať!

Bývanie v bytovke dovoľuje venovať dosť času svojím záľubám. O dom a jeho chod je postarané, do záhrady chodiť netreba a potraviny zabezpečí neďaleká samoobsluha. Ak ste už prečítali celú otcovu knižnicu a sledovanie televízie vás nebaví, pritom ale nie ste športový typ, máme pre vás radu: Skúste začať fotografovať. Dostanete sa do prírody, uvidíte svet trochu inak, ako doteraz a možno potešíte nie len seba zaujímavými obrázkami. Pre mnohých sa koníček stane povolaním alebo aspoň sa naučia nové veci.

Pred mnohými rokmi fotografovanie vyžadovalo krem fotoaparátu vlastniť aj vybavenie fotografickej tmavej komory a hodiny stráveného času v nej pri vyvolávaní a ustaľovaní najskôr filmov a potom papierových čiernobielych fotografií. S nástupom farebných filmov sa objavili aj fotolaby, kam stačilo exponované filmy priniesť a potom sa už tešiť z hotových fotografií.

Pokrok priniesol digitálne fotoaparáty a znižovanie ich cien s rastúcou kvalitou snímačov aj objektívov. Už netreba mať mať tmavú komoru alebo okupovať v pravidelných intervaloch kúpeľňu, nahradil ju počítač. Navyše práve odfotený objekt si hneď môžete skontrolovať na LCD fotoaparátu a odhaliť tak neostrosť alebo zlú kompozíciu. A pokazenú snímku ihneď vymazať. To výrazne zľahčuje učenie sa správne fotografovať.

Coolpix

Začať fotografovať sa dá aj s „obyčajným“ kompaktným fotoaparátom. Mnohé z nich už dnes majú aj možnosti voľby rôznych expozičných parametrov, čo vám dovoľuje fotografovať podľa vašich predstáv. Najmä však za nízku cenu získate správne návyky pre fotografovanie, ako je správne umiestnenie svetla a tieňov, kompozíciu obrazu alebo orezanie a zmenšovanie fotiek v PC a ich upload na fotoserver. A hlavne ho môžete mať stále pri sebe a využiť každú príležitosť.

zrkadlovka

Digitálne zrkadlovky patria k náročnejším prístrojom. Ako finančne, tak zložitosťou ich ovládania. Nie, že by nedokázali robiť fotografie v automatickom režime, dokážu. Ale zrkadlovka má tú skvelú vlastnosť, že vy ako fotograf sami nastavujete jednotlivé parametre snímania a tým určujete, ako bude výsledná fotografia vyzerať a ako bude pôsobiť na ľudí. A to si vyžaduje istú dávku znalostí, istú mieru skúseností a veľa cviku.

fotografovanie

Pre fotografovanie môžete využiť každú príležitosť, ktorá sa v živote vyskytne. Nemusíte organizovať špeciálne výpravy len za účelom získania fotografií. Ak chodíte na prechádzky alebo venčíte psa, máte príležitosť zobrať si foťák so sebou a urobiť zaujímavé snímky. Počas výletov s rodinou zoberte foťák a fotografujte. Časom zistíte, čo vás viac „berie“, čo sa vám viac darí. Ľudia, rodina, zvieratá alebo krajinky? Je to len na vás.

Po návrate z výpravy pomocou USB kábla alebo čítačky SD kariet presuňte snímky z fotoaparátu do počítača. Časom sa naučíte nie len fotky orezať, ale aj narovnávať vertikály alebo doostrovať snímky. A vymazávať technicky alebo kompozične nekvalitné fotky. A tie najkrajšie si potom dajte vytlačiť napríklad vo forme fotoknihy.

Fotografovanie sa môže časom stať veľkou vášňou a dobrým využitím vášho voľného času.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.