Kupujeme novú manželskú posteľ

Posteľ je dôležitou súčasťou vybavenia bytu a nie len preto, prečo sa volá „manželská“. Posteľ vo veľkej miere rozhoduje o tom, ako si v noci oddýchneme, ako zregenerujeme svoje telo a ako schopní budeme podávať pracovné výkony. Z toho vyplýva, že sa neoplatí na manželskej posteli šetriť pri zariaďovaní bytu. Ale málokto si uvedomuje, že aj posteľ má svoju životnosť a keď je stará, nemusí slúžiť tak dobre, ako za nova. Preto raz príde čas, kedy treba posteľ vymeniť za novú.

Posteľ, tak ako aj ostatný nábytok, postupom času a svojím využívaním starne. A teraz nemám na mysli obligátne vŕzganie postelí, mám na mysli predovšetkým matrac. V minulosti sa na matrace používali buď struny alebo molitan. A molitan sa postupom času jednoducho vyleží. Možno to nie je na prvý pohľad vidieť, ale určite je to cítiť. Jednoducho v mieste chrbáta a zadku sa pri umiestnení do polohy ležmo o niečo viac zaboríme do postele, ako v mieste hlavy alebo nôh, ktoré sú o čosi ľahšie.

manzelska postel

Práve vyležaný matrac môže spôsobovať ranné pocity dolámanosti a nevyspatosti. A kým mladý a zdravý človek to skôr vníma ako obťažovanie či nevníma vôbec, starší človek a človek s poškodenou chrbticou si nástojčivo uvedomuje nevhodnosť spánku na takejto opotrebovanej posteli. Práve z tohto dôvodu sme aj u nás doma dospeli k rozhodnutiu, že starú manželskú posteľ s molitanovým matracom z jedného kusa, pevne pripevnenom pod poťahom k výklopnému rámu postele, vymeníme za novú posteľ. Súčasne sme si povedali, že by bolo fajn, keby naša nová posteľ mala vyklápanie polovíc postelí zvlášť, pretože dvíhať celú posteľ je nám už trochu ťažšie. A súčasne by bolo dobre, keby výška matraca nad podlahou bola viac, ako súčasných necelých 40 centimetrov, lebo pre unaveného a chorého človeka je to trochu nízko a samotné líhanie si do postele je celkom namáhavé, rovnako ako ranné vstávanie. No a tiež aby matrace neboli integrálnou súčasťou postele, ale aby sme v prípade potreby ich mohli jednoducho vymeniť za iné. Chrbticu totiž máme len jednu.

Súvisiace:  Pripravte si prekvapenie na Vianoce, kúpte si nábytok a sedačky od najlepšieho predajcu na Slovensku!

Takže už sme nejakú dobu sledovali letáky v schránkach alebo pri cestách mimo okres navštívili predajne nábytku, aby sme sondovali súčasnú ponuku, či sa predávaný nábytok zhoduje s našimi predstavami a tiež, akú sumu peňazí je dobre mať pripravenú pre prípad náhlej kúpy. Nikdy sme však nenašli posteľ, ktorá by sa nám páčila aj vyhovovala zároveň. Vo väčšine predajní sme našli buď postele s integrovaným matracom a s dvíhaním v kuse, takže by bolo škoda meniť našu posteľ za takú istú, alebo boli tie postele technicky vhodné, ale nepáčil sa nám dizajn. Alebo cena.

Minulý týždeň sme zavítali do predajne s nábytkom, pretože sme potrebovali istý doplnok. Ten nemali. Ale sme sa prešli po predajni, nech si urobíme aktuálny prehľad o posteliach a sedačkách do obývačky. Mali vystavené rôzne postele, aj také, ako už doma máme, ale uvideli sme tri podobné postele, ktoré zodpovedali naším predstavám. Osobitné matrace na drevených roštoch, dve s vyklápaním od nôh nahor, jedna s vyklápaním z bokov, s výškou okolo 60 cm od podlahy a záhlavie s možnosťou oprenia sa pri čítaní časopisov alebo kníh.

postel

„Nie sú trochu malé?“, opýtala sa moja polovička pri pohľade na postele vo výstavnom priestore predajne. Uistil som ju, že určite tieto manželské postele nie sú menšie, ako tá, čo sa ju chystáme vymeniť. Tak sme ich porovnávali, skúšali mechanizmus vyklápania, výšku matraca nad podlahou a tak a nakoniec sme sa pre jednu z nich rozhodli a aj ju hneď kúpili. Starú posteľ predáme cez internetový bazár. Ešte sme si dohodli termín dovozu postele do nášho bytu a vynášku na poschodie a spokojní sa vrátili domov.

Doma som zobral zvinovací meter a dal sa vymeriavať posteľ v spálni. Vtedy som si uvedomil, že stará posteľ má šírku matraca 80 cm na osobu a nová 180 cm celkom. A že teda bude širšia o 20 cm. Čo je na malú panelákovú spálňu s rozlohou 12 m2 aj dosť! A že bude nie len o 5 cm dlhšia, ale aj o tých pár cm záhlavia na opierane. Začínalo nám byť v spálni tesno. No nič, posteľ je objednaná, zaplatená a o pár dní ju dovezú.

Súvisiace:  Pekné, pohodlné, priestranné, perfektné: Aké P by mali spĺňať kreslá do paneláku?

Vyniesť z bytu starú posteľ nám pomohli chalani z nábytku. S tým nebol žiadny problém. Ani priestorový. Ten sa ukázal pri pokuse dostať do spálne našu novú posteľ. Kým na starej bol rám s matracom 195 x 160 cm v jednom kuse a podstavec tiež a prešli sme s nimi dverami bez problémov, nová posteľ mala matrace 90 x 200 x 21 cm (bez problémov) a spodnú časť rozdelenú na dve, ale podstatne vyššie, asi 50 cm. Aby sme ich do spálne dostali cez spálňové dvere a šatníkovú skriňu na stene za nimi, museli sme odmontovať zo skrine prvé dvere! Pre blízkosť spálňových dverí vedľa steny chodby totiž nebolo možné poležiačky spodok postele vytočiť do vhodného uhla a na výšku zase veľký kus neprešiel pre normovanú výšku dverí 197 cm.

Nakoniec sme všetky časti postele dostali bez poškodenia nábytku starého aj nového do spálne a chalani začali posteľ skladať. Že bude potrebné staré nočné stolíky odsunúť ku stenám, s tým som rátal. Že ostane menej miesta po bokoch postele na jednej strane k perináku a na druhej k radiátoru, aj s tým som rátal. Keď však bola posteľ zmontovaná, nožičky podložené a na vrch sme položili matrace, prekvapila ma svojou mohutnosťou. Tá stará posteľ nie len že mala úzky záhlavník, menší matrac, ale aj opticky bola menšia, keďže spodok postele bol užší, ako vrchná lehacia časť s molitanom. Na novej posteli sú matrace takmer zarovno s bokmi, hoci posteľ je na nožičkách a prsty od nôh sa dostanú pod posteľ, aby si ich majitelia postele neodrazili 😀 Širší a hlbší úložný priestor pod roštom dáva viac miesta na odloženie sezónnych perín a vankúšov a diek. A ešte jedna vec. Dvere na skrini sa nedajú úplne otvoriť, dotýkajú sa korpusu postele. Zaujímavé, že z piatich dverí sa to týka len jednych. Skontroloval som samozrejme vzdialenosť čela postele od steny aj skrine od protiľahlej steny, všetko je rovnako ďaleko. Takže mi z toho vychádza, že steny izby nie sú rovnobežné a zbiehajú sa na jednej strane. Posteľ už nemám kde posunúť a so skriňou sa hýbať nedá.

Súvisiace:  Najvhodnejšie matrace do postele: Ako vyberať, aké sú trendy?

postele

Nová posteľ vyplnila takmer celú spálňu. Nie len na plochu, ale aj na objem. Po jej bokoch sa môžeme pohybovať len tesne, pred ňou pri skrini len po jednom 😀 Mohutná je najmä na výšku. 63 centimetrov výška matraca nad podlahou dáva možnosti nie len si pohodlne ľahnúť a vstať, ale tiež je výhodná pri ukladaní prádla do skríň, ak si ho položíme na posteľ. Nemusíme sa totiž tak zohýnať, ako doteraz. Je to skoro ako na stole.

Nová posteľ má samé pozitíva. Okrem dvoch. Staré nočné stolíky sú akosi prinízko a nie je vidieť na budík či digitálne hodiny a aj nočné lampy sú akosi nízko na čítanie 😉 A keď spadne časopis z postele na zem, musíte vstať, aby ste ho zdvihli. Alebo ho nechať na zemi do rána 😀 Tie nočné stolíky asi poriešim pridaním nového sokla na spodok alebo novej poličky na vrch, aby sa vyrovnal horizont s posteľou. A na prázdnu bielu stenu nad posteľou sme sa rozhodli kúpiť veľkú samolepku na stenu, nechceme tam totiž vešať nijaký veľký a ťažký obraz.

P.S: obrázky sú len ilustračné