Krásne okná

Naše staré mamy zdobili okná na svojich príbytkoch záclonkami do pol okien. Záclonky mali za úlohu tiež brániť zvedavcom kukať cez okná do izieb. Na údržbu náročné záclonky sú dnes už pasé. Ich úlohu prevzali žaluzie. Nevyžadujú pranie, nesadá na ne prach, žalúzie vedia plynulo regulovať množstvo svetla, prichádzajúce cez okná do miestnosti a navyše môžu byť zhotovené z rôznych materiálov a v rôznych farbách.


V minulosti záclonky si často gazdinky vyrábali samé doma. Jednak v tých časoch nebolo možné všetko kúpiť v obchodoch ako je to dnes, jednak ani nebolo dosť peňazí na všetko. Svojpomocná výroba doma bola často jedinou možnosťou, ako si zadovážiť doplnky do svojej domácnosti. Veľa času ale vyžadovala nie len príprava, ale aj udržiavanie toho všetkého. Nehovoriac o tom, že v minulosti neexistovali takí pomocníci, ako napríklad automatické práčky a všetko sa robilo ručne.

Aj keď je dnes už iný letopočet, pri mojich cestách do blízkeho aj vzdialeného zahraničia mám stále pocit, že v niektorých veciach ľudia na Slovensku stále zaostávajú. Určite je to dané odlišným historickým vývojom týchto území. Nedávno som si to všimol v Čechách, blízko nemeckých hraníc, tam skoro všetky byty majú žaluzie, Plzeň mesto oslobodené Američanmi ako keby bolo na tom inak, ako zvyšok republiky, v minulosti aj teraz.

Žalúzie sú nie len estetickým doplnkom bytov a kancelárií, ale majú aj nemalú energetickú účinnosť. V lete žalúzie bránia prílišnému zohrievaniu miestností slnečnými lúčmi cez okná, čím šetria náklady na klimatizáciu, ak je ňou objekt vybavený, alebo umožňujú znesiteľnejšie tepelné podmienky v horúcich letných dňoch. Nemalú účinnosť majú žalúzie v regulácii osvetlenia, aby nám ostré slnečné svetlo nebránilo v efektívnej práci v kancelárii, keď dopadá z nesprávneho smeru. Rovnako v bytoch si môžeme pomocou žalúzií spraviť prítmie, ak si potrebujeme oddýchnuť, napríklad pred popoludňajšou alebo nočnou smenou. Prítmie ocenia aj ľudia, ktorí sú chorí a zostávajú niekoľko dní doma v posteli. Takýto ľudia majú úplne odlišný spánkový režim, ako zdravý a pracujúci človek a žalúzie im v tom pomáhajú.

Takmer každá kancelária je dnes vybavená nejakým počítačom. Aby pracovníci nemali problém pozerať celý deň na jeho monitor, tiež kancelárie sú vybavované tienením, najčastejšie sú to žalúzie horizontálne pre ich ľahké ovládanie a reguláciu svetla, vstupujúceho cez okná do miestnosti. Žalúzie umožňujú regulovať nie len množstvo svetla, ale aj tepla a najmä v letných mesiacoch sa tak šetrí elektrická energia spotrebovaná klimatizáciou. Osobitne významné sú žalúzie na skladoch a archívoch, kde dopadajúce slnečné svetlo a ním vytvorené teplo môže znehodnotiť skladované predmety a dokumenty.

Najčastejšie sú žalúzie vyrobené z tenkých hliníkových profilov s povrchovou úpravou v rôznych farbách, ktorými dotvoríme farebnosť priestoru. Výhodou hliníku ako materiálu je, že nepodlieha korózii zo vzdušnej vlhkosti a navyše je veľmi ľahký, čo znižuje nároky na masívnosť upevňovacej konštrukcie. Pre okná sa montujú žalúzie buď z vnútornej strany alebo v starších drevených oknách ako medziokenné žalúzie, čo znižuje nároky na ich čistenie.

Interiérové horizontálne žalúzie a hliníkové medziokenné žalúzie sa montujú dodatočne aj na staršie okná. Bežné je osadiť žalúzie na nové plastové okná pri ich výmene v byte alebo dome, ale dodatočná montáž nerobí nijaké problémy žiadnej firme. Bežnou praxou tiež je, že noví majitelia bytu, ktorý už má vymenené okná, si nechajú kompletne vymeniť hliníkové žalúzie za nové vo farbách podľa svojich predstáv o zariadení bytu. Navyše taká drobnosť, vymenené žalúzie, dodá bytu nový šmrnc 😉

Okenné žalúzie môžeme ovládať retiazkou alebo pomocou prevodu a ovládacej tyčky. Na niektoré okná sa používa diaľkové ovládanie a pohon elektromotorom. Veľmi praktické to je nie len vo veľkých zasadacích miestnostiach, ale dokonca aj v spálni. Ak si chcete v nedeľu dlhšie pospať, nemusíte vstať z postele len preto, aby ste zatiahli žalúzie pred dotieravými rannými lúčmi slnka. Stlačíte gombík na diaľkovom ovládači a opäť je v spálni príjemné šero. A v detskej izbe môžete pomocou žalúzií regulovať spánkový režim malého batoľaťa.

predokenne-rolety

Veľkú službu v oblasti tieniacej techniky urobia aj venkovní rolety, Praha je ich plná. Na rozdiel od žalúzií sa vonkajšie rolety montujú na uličnú stranu okna a okrem tieňa vedia zabrániť aj prenikaniu hluku z ulice do miestnosti. Pri montáži na balkón vonkajšie rolety vedia zabrániť aj silnému vetru v poškodení balkónových kvetov a padaniu snehu na podlahu balkóna, aby sa nešmýkalo.

Vonkajšie rolety môžete použiť aj na ochranu sklenených tabulí proti vandalom alebo zlodejom a tiež ochránia váš príbytok v prípade veternej smršte. A ak dôjde k ich poškodeniu, náklady na opravu sú oveľa nižšie, bež by stála výmena izolačných sklenených tabulí na oknách, nehovoriac o možnom poškodení bytu vodou a vetrom, ak by okná v prípade živelnej pohromy neboli chránené vonkajšími roletami.

Plastové vonkajšie rolety sú ovládané zvnútra miestnosti a v zimnom období sa podieľajú na znížení nákladov na kúrenie, pretože tvoria ďalšiu izolačnú vrstvu. Vonkajšie rolety a žalúzie tak spolu tvoria nie len estetický, ale aj ekonomický prvok domácnosti a nevyžadujú toľko starostlivosti a námahy, ako kedysi záclonky na oknách našich rodičov a starých rodičov.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.