Vidieť a pritom nebyť videný: Ako zakryť kuchynské okná?

Kuchyňa je centrom vášho bytu. Trávite v nej obrovské množstvo času. Pripravujete tu jedlo, niekto pri tom po očku sleduje televízor alebo počúva hudbu. Táto miestnosť sa stáva dušou vášho bytu. Preto z nej tiež potrebujete vidieť von, či už na ulicu alebo dvor. Vidieť a zároveň nebyť videný. Teda mať voľné okno pre dobrý výhľad a pritom zároveň uhnúť zvedavým pohľadom. Ako tento kompromis vyriešiť? Pomôže vám dobrý výber kuchynských záclon.

Dlhé záclony sú nepraktické

Mať v kuchyni okno bez záclon určite nie je to pravé. Síce vidíte von a máte tak dokonalý prehľad o tom, čo sa deje, ale zároveň sa budete cítiť ako nahý. Ktokoľvek pozrie z ulice alebo dvora dovnútra, bude vám vidieť… no – až do kuchyne. Vy sa nebudete cítiť dobre, pretože tým strácate časť svojho súkromia. Niekto vám vidí až pod pokrievku vášho hrnca. Zabrániť tomu môžu vhodne vybrané záclony či okenné dekorácie. Dlhé klasické záclony sa kuchynské okná príliš nehodia. Zabraňujú totiž tomu, po čom túžite – dobrému výhľadu von. Zároveň svojou dĺžkou väčšinou prekážajú, všade sa pletú. Výpary z varenia tiež spôsobujú, že sa čoskoro ušpinia a je nutné ich každú chvíľu prať. Preto sú oveľa praktickejšie a výhodnejšie záclony kratšie.

Dobre poslúži prekrížená varianta

Pekná dekorácia na okno môže nielen zabezpečiť tieň a súkromie, ale zároveň okno oživiť a skrášliť celý interiér kuchyne. Dokonale splní vašu požiadavku vidieť a pritom nebyť videný. Aké máme možnosti, keď chceme zakryť kuchynské okno a ešte pritom narobiť parádu? Dobrou voľbou sú prekrížené záclony. Zaistia dostatočné súkromie, ochránia pred priamym slnečným žiarením a pritom neprídete o výhľad von. Sú umiestnené na dvoch tyčiach. Pravá záclonka na jednej tyči, ľavá na druhej. Hore na tyčiach sa pretiahnu cez seba, v dolnej časti sa zopnú pásom, takže uprostred získate voľné okno a môžete pozorovať čo sa deje. Ich dĺžka je strihaná presne na dĺžku okná, takže nikde neprekážajú. Nie je ohrozené ani hygienické prostredie. Správna dĺžka zaistí, že sa nemôžu nikam namotať alebo do niečoho namočiť. Navyše sú prekrížené rolety pekné a pôsobia romanticky.

zaclony

Rímske rolety ako úsporná a elegantné voľba

Do moderných kuchýň sa ešte viac hodia rímske rolety. Dajú sa podľa potreby vytiahnuť, takže môžete ovplyvniť, do akej miery vám budú tieniť a do akej miery budete vidieť von. Veľkou výhodou je, že rímske rolety nevlajú v prievane, ako to majú vo zvyku rolety a závesy klasické. Ľahko ich vytiahnete nahor, keď chcete dobre vidieť z celého okna. Ich clonu môžete regulovať. Rolety vám nikde neprekážajú. Nepotrebujú pre svoju inštaláciu prakticky žiadne miesto. Rímske rolety je možné vyrobiť aj tak, aby zakrývali len okno, nie je nutný žiadny ďalší priestor pre ich roztiahnutie do šírky. To je vynikajúce, pretože v kuchyniach sa obvykle riešia priestorové problémy. Kuchynskú linku mnohokrát nájdeme hneď pri okne a na nejaké zložité zavesovacie zariadení na záclony alebo závesy tu nie je žiadny priestor. Pre takéto kuchyne sú rímske rolety tou pravou voľbou. Môžete ich tiež oživiť farebným vzorom. Existujú rímske rolety ako záclonového, tak závesového typu. Môžete si nechať vyrobiť rímske rolety na mieru z rôznych dekoračných látok tak, aby ladili s vaším interiérom.

Na trojštvrťovú dĺžku zabudnite

Kuchynské okná by rozhodne nemala byť nahé. Aj keď nechceme pri varení prísť o výhľad, dá sa ľahko vymyslieť kompromisné a elegantné riešenie. Prekrížené záclony s bočným úväzom sa hodia predovšetkým do rustikálnejšie ladenej kuchyne. Sú krásnym doplnkom ku kuchynskej linke v drevenom prevedení či už svetlom alebo tmavom. Ak si ale vybudujete modernejšie ladenú kuchyňu, elegantnejšie riešenie ponúkajú rímske rolety. Čoho by ste sa mali vyvarovať, sú krátke trojštvrťové záclony, ktoré niektorí volia v kuchyni, aby neprišli o výhľad. Nejde ale ani o príliš praktické, ani príliš estetické riešenie.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.