Komu vyhovuje minimalizmus?

Nedá sa nevšimnúť trend posledných rokov, ponúkať nábytok do bytov aj rodinných domov v štýle minimalizmu. Teda nábytok s čo najmenším počtom prvkov, sem tam nejaká vázička a inak nič, prázdna plocha, samozrejme podané v štýle „čisté línie“, „dizajnový nábytok“ alebo inými marketingovými klišé. Komu to vyhovuje?

Keď sa pozriete na fotku v takomto duchu zariadeného interiéru, možno sa vám to aj zapáči. Na prvý pohľad to vyzerá vzdušne a čisto. Veď vlastne gazdinka tu ani veľmi nemá čo upratovať. Ideálne keď to pobehá robotický vysávač, ergo mechanická metla na baterky, čo na vás bonzuje.

Prvý dojem vždy môže klamať, aj pri výbere potenciálnej partnerky 😉 Preto je dôležitý aj ten nasledujúci. Skúsili ste navštíviť byt, ktorý si jeho majitelia zariadili v módnom minimalistickom štýle?

Mnohí ľudia sa v ňom cítia stiesnene, ako keby stratení v priestore. Majú obavy si sadnúť na štýlový nábytok, nebodaj si s domácimi dať kávu či pohár červeného. Obavy pred nehodou a drahým čistením ešte drahšej sedačky striedajú rozpaky, kam si šálku odložiť, kde položiť mobil a nebodaj iný predmet.

A pri pohľade do spálne, ak vám ju domáci ukážu, môžete nadobudnúť dojem, že nosia len jedno oblečenie. Alebo platia nájom za ďalšiu miestnosť, používanú ako šatník.

Komu môže takto zariadený byt vyhovovať?

Minimalisticky zariadený nábytok obsahuje minimum materiálu oproti „starým“ sektorovým nábytkom. Nie je však lacnejší, lebo je „štýlový“ a „moderný“. Čo je však moderného na tom, že máte málo úložného priestoru, že výrobca ušetril na drevotrieske, lebo je jednak tenšia, súčasných 12 mm hrúbky steny skriniek je výsmech oproti klasickým a pevným 18 mm, jednak je ich skutočne málo.

Súvisiace:  Druhy štýlov bývania

Máte radi knižky? Klasické papierové knihy, ktoré si občas zoberiete do ruky a prečítate. A je jedno, či sú to historické romány alebo súčasná literatúra zdravého spôsobu života s súlade s prírodou. Kde si ju odložíte? A desať kníh? Nebodaj päťdesiat. Môžete namietať, že dnes je moderné čítať elektronické knihy. OK, kde ich máte? Kedy sa úložisku minie energia, kedy budete bez internetu, kedy sa „náhodou stratia“? A s tým aj závažné informácie v nich publikované. Knihe baterky nedojdú, a keď je v byte tma, lebo je porucha elektriny, papierovú knihu si prečítate aj pri sviečke. Pravda, ak ju máte a máte ju kde mať uloženú v tom minimalizme.

Minimalizmus je moderný len v tom, že je hlásaný ľuďmi, ktorým záleží, aby ste spotrebovávali minimum „ich“ zdrojov. Aby ste nič nemali. A keď, tak len málo. Minimalizmus je dobrý len pre ľudí, ktorí nič nerobia a nič nemajú.

Akonáhle sa venujete nejakému koníčku, nevenujete čas len zamestnaniu, nakupovaniu a kávičkovaniu v moderných chrámoch konzumu, tak potrebujete predmety s tým súvisiace, mať kde uložiť. Či už spomínané knihy, odborné časopisy, zbierku známok, modely angličákov, výbavu na klasické fotografovanie či súbor turistických máp. Alebo zbierku cibuľového porcelánu. To všetko zaberá miesto a potrebujete úložný priestor na uloženie objektov svojho záujmu.

Lenže kto potrebuje dnes ľudí šikovných, vzdelaných a všestranných? Kto potrebuje ľudí, ktorí vedia a ktorí majú?