Kde hľadať pomoc pri rodinných problémoch? Rodinné konštelácie: Seriózna psychoterapia alebo podozrivé čarovanie?

S týmito ženami strávim dnešný deň, okukovala som nedôverčivo desiatku dám, s ktorou som sa stretla v útulnej izbe jedného sídliskového panelákového bytu. Ocitla som sa na seminári rodinných konštelácií. Každú z nás niečo trápilo: jedna hľadala partnera, druhá si nerozumela s deťmi, pre tretiu sa stalo nočnou morou stretnutie so svokrou.

Keď je myslenie v koncoch

Liečenie našich problémov sme chceli hľadať tam, kde vznikli, teda vo vlastnej rodine. „Vyber si svojho zástupcu za otca, matku a seba. Postav ich do priestoru tak, ako to podľa svojho srdca pocítiš,“ vyzvala terapeutka Jitka dievča, ktoré sa predstavilo ako Klára a prezradila nám, že márne hľadá cestu k svojmu otcovi. Keď Klára uviedla všetky postavy doprostred izby na pomyselné javisko, Jitka ich nechala chvíľu nasať energiu svojich rolí. Otec sa nemohol na svoju manželku a dcéru ani pozrieť. Otočil sa k nim chrbtom a vyzeralo to, že chce z miestnosti utiecť. „Vážne môže niečo také cítiť?“, pýtala som sa v duchu sama seba. Hoci som bola dopredu teoreticky poučená, čo táto psychoterapia obnáša, moje racionálne myslenie si s tým nejako nedokázalo poradiť.

Kde sa vzala nenávisť?

Ukázalo sa, že som nasadla do rozbehnutého vlaku, pretože väčšina žien už v konšteláciách nepatrila medzi nováčikmi. V úlohe pozorovateľa som teda sledovala, čo sa deje. Občas došlo aj na slzy. Ako ale hovorila Jitka: „Dnes sú všetky emócie povolené.“ „Chceš si to tiež skúsiť?“ spýtala sa ma popoludní a ja som neodolala. Prekonala som svoj krst ohňom a stala sa členom jedného z rodinných systémov. „Je to hlupák. Neznášam ho,“ vypadlo zo mňa naštvane, keď som mala vyjadriť svoje pocity k obďaleč stojacemu bratovi. Kde som v sebe mohla vziať toľko nenávisti? Ako som vôbec mohla niečo také cítiť? Som predsa celkom mierumilovná. No, občas sa naštvem a s chuťou by som niekoho hodila z okna…

herec

Nastavené zrkadlo

Podľa terapeutky Jitky sa človek v žiadnej z rolí neocitá úplnou náhodou. Keď niekto má nejaký problém, ten si ho často v konštelácii sám nájde. Zjednodušene povedané: „Máš problém s alkoholom?“ Potom si ťa iná žena vyberie ako zástupcu svojho otca. Nič ti o ňom nepovedala a ty si ho nikdy v živote nevidela. V priebehu konštelácie sa ale ukáže, že ide o notorického alkoholika, ktorý si nevie predstaviť ani deň bez svojej fľaše. Tvoja rola tí nastavia zrkadlo… Je potom na tebe, do akej miery sa nad sebou zamyslíš. O tom podľa Jitky konštelácie hlavne sú. Je vraj potom na tebe ako s tým naložíš.

Generácie opakujú svoje chyby

Racionálne vysvetlenie dnes obľúbenej terapie rodinných vzťahov chýba. Najskôr by ho nebol schopný pomenovať ani zakladateľ tejto metódy, nemecký psychoterapeut Bert Hellinger (* 1925). Nejde totiž nijako matematicky vypočítať alebo fyzikálno zmerať. Niekto tejto metóde verí, niekto nie. Záleží na každom z nás, ako sa k veciam postaví. Niekto sa bude oháňať tajomnou energiou, niekto sa uspokojí so zdravým sedliackym rozumom…


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.