Univerzálny recept, ako byť dobrou macochou alebo otčimom?

Rad ľudí je presvedčených, že ženy majú v sebe automaticky materský cit, a preto pre nich nie je problém postarať sa a dať lásku aj úplne cudzím deťom, ktoré vydajom získajú. Skutočnosť je ale oveľa zložitejšie. Obrázok zlej macochy, ktorá si robí z nevlastných detí sluhov už dávno neplatí. Oveľa bližšie pravde je pravý opak. Žena sa snaží vychádzať nevlastným deťom všemožne v ústrety, nakloniť si ich a vychádzať s nimi. Lenže nie vždy je táto snaha tiež ocenená. Čo keď ste nútení zdieľať jeden panelákový byt s deťmi svojho partnera a neklape to? To isté platí aj o mužoch, ktorí zdieľajú byt s deťmi svojej partnerky.

Keď do vzťahu vstúpi malý tyran

Svoje o tom vie napríklad štyridsaťročná Jana, ktorá si našla priateľa, ktorý mal vo svojej starostlivosti dcéru. „Nechcela som si malú Juditu kupovať nejakými darčekmi alebo zážitkami. Chcela som proste len rešpekt a vzájomnú dohodu. Nešlo to. Nikdy neposlúchla, pretože mňa predsa počúvať nebude, keď nie som jej mama. Správala sa ako malý tyran, odmietala komunikovať,“ líči Jana. Nevedela si s nevlastnou dcérou rady a bohužiaľ veľkú podporu nezískala ani u svojho partnera, pre ktorého bola Judita bohyňou. Dovolil jej všetko, partnerka bola vždy na druhom mieste. Preto prišiel koniec vzťahu.

Rešpekt si nekupujte

Ako sa zžiť s nevlastnými deťmi, aby to obojstranne fungovalo? Univerzálny recept neexistuje, pretože situácia každej rodiny je odlišná. Vzťahoví poradcovia sa ale jednoznačne zhodujú: „V žiadnom prípade si nevlastné deti nekupujte!“. Ak im budete sľubovať darčeky alebo nevšedné zážitky, nestanovujete im platné výchovné pravidlá vzájomného spolužitia a rešpektu, ale naopak im dávate zbraň, s ktorou vás môžu vydierať. Nemôžete sa potom diviť, ak dieťa vyhlási: „Pôjdem s tebou jedine, keď mi kúpiš mobil“. Vmanipuluje vás do úlohy, kedy ho budete musieť neustále podplácať, ak si budete chcieť udržať pokoj. Z takej pozície rovnocenný vzťah rodiča a potomka nikdy nevytvoríte. Najlepšie je stanoviť jasné hranice, čo dieťa môže a čo už nie. Trvať na ich dodržiavaní a zároveň tiež oceniť, ak dieťa pravidlá rešpektuje.



Súvisiace:  Inšpirácie pre panelákový byt