Ekologické Vianoce: stromček živý alebo umelý?

Vianočný stromček je u nás tradičným symbolom týchto zimných sviatkov. Dlhé roky to bol skutočný živý stromček z lesa, no posledné desaťročia sa do popredia záujmu dostávajú umelé vianočné stromčeky. Dôvody sú prevážne dva. Že netreba na poslednú chvíľu zháňať jedličku a že umelý vianočný stromček je ekologický. Ako je to s tou ekológiou naozaj?

Ľudia často za fakty považujú mýty alebo informácie z hlbokej minulosti, ktoré už dnes nie sú pravdivé. A tak veria, že obchodníci chodia do lesov a tam vyrubujú malé smreky, jedličky a borovice, aby ich potom predávali na tržniciach a že tým ničia našu prírodu. A nakoniec sa ten stromček po Vianociach vyhodí. Niečo podobné sa u nás možno dialo tak pred päťdesiatimi rokmi. Aj to len v podobe riedenia ihličnanov v škôlkach.

Na vyrúbaných miestach sa vysadili malé stromčeky hustejšie, ako rastú dospelé smreky alebo jedle. Keby všetky vyrástli, nemali by miesto a boli by deformované. Preto sa po pár rokoch časť z nich vyrúbala a použila ako vianočné stromčeky. A zvyšné vyrástli v statný les. Treba si uvedomiť, že les nie je len príroda, kde sa chodíme kochať. O les sa treba starať a na to treba peniaze. Získavajú sa produkciou v lese. Nie len starým drevom, ale aj mladými stromčekmi. Byť majiteľom lesa je biznis, nie len ekológia. Keby sa ale pestovali smreky len pre produkciu dreva, tak by menej stromčekov produkovalo menej kyslíka. Zahustenie sadeníc teda je nie len ekonomické, ale aj ekologické a potom veľa malých stromčekov nahradí menej veľkých. Ekologická stránka veci nie je zanedbaná a ekonomická tiež nie.

Dnes sa stromčeky pre použitie na Vianoce pestujú na farmách. U nás aj v zahraničí. Niekto sa živí pestovaním obilia, iný zas jedličiek. Chceli by ste napadnúť farmára, že sa správa neekologicky, keď pokosí pekný lán obilia alebo lúku na seno?

vianočný strom

Plasty sa vyrábajú väčšinou z ropy. Umelé vianočné stromčeky sú zmesou plastov a kovov. Ich dobývanie a spracovanie tiež nie je najekologickejšie a najlacnejšie. A ani ich doprava k nám z miesta produkcie nie je. Možno vydržia viac rokov, ale určite nie večne. Po pár rokoch ich bude treba aj tak vymeniť. Teda vyhodiť. Možno dať zrecyklovať.

Oveľa ľahšie sa recyklujú živé stromčeky. Vždy môžu skončiť v spaľovni, v rodinných domoch v peci alebo krbe. Vo veľkých mestách v zoologických záhradách ako potrava. A počas svojho rastu energiu ani prírodné zdroje nespotrebúvajú, ale produkujú.

Keď sa budete rozhodovať, aký vianočný stromček kúpiť, zvážte skutočné dopady na prírodu, nie len fámy.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.