Umelý alebo živý stromček, ktorý je lepší?

Umelý alebo živý stromček, ktorý je lepší?

Práve nastáva čas rozhodnúť sa, aký vianočný stromček tento rok ozdobí náš byt. Bude umelý alebo živý? Niekto má v tejto otázke jasno, iný o nej ešte len premýšľa. Skúsme si porovnať výhody oboch variantov.

Po umelom stromčeku nemusíte upratovať

Pre umelý stromček hovorí predovšetkým skutočnosť, že s ním nevzniká neporiadok. Žiadne opadané ihličie, ktoré nachádzame na tých najnemožnejšie miestach ešte veľmi dlho po Vianociach. Nevyžaduje žiadnu našu starostlivosť v podobe pravidelného prísunu vody, aby neopadal skôr, než vôbec nastane Štedrý deň. Akonáhle skončia sviatky, jednoducho ho zložíme a strčíme späť do krabice a upraceme. Za rok ho znova neporušený a čistý vyberieme a opäť postavíme. Vďaka tomu nám nevznikajú rok čo rok žiadne ďalšie finančné náklady. Pribúdajú tiež argumenty ochrancov prírody, ktorí poukazujú na to, že sa rok čo rok vytne veľké množstvo stromčekov pre chvíľkové potešenie. A tieto stromčeky pochopiteľne nevyrastú za rok.

Christmas Livingroom

Už nevyzerajú ako metly

Preč sú navyše doby, kedy umelé stromčeky vyzerali ako nepodarená kefa alebo metla. Môžeme si vybrať medzi rôznymi druhmi umelých stromčekov vrátane ozdôb alebo tiež zasnežení stromčeka, a vďaka súmernosti a kvalite si ich môžeme v byte otočiť, ako potrebujeme. Odpadá zložité zakrývanie chýbajúcich vetiev v kúte. Tiež alergici môžu mať radosť, pretože ich neohrozia žiadne silice.
Lenže tieto výhody umelých stromčekov vyvažuje jedna obrovská nevýhoda. Umelé ihličie, hoci aj to najdokonalejšie, nenahradí vôňu a čerstvosť živého stromu. Takže niektorí z nás si jednoducho pôvab a atmosféru Vianoc spájajú s vôňou stromčeka vo svojom byte.

Lesy sa nedrancujú

Upozorňovanie ochrancov prírody na každoročné rezanie stromčekov však dnes už postráda zmysel. Prevažná väčšina predávaných stromčekov sa pestuje na plantážach určených špeciálne pre vianočné účely. Takže rozhodne nejde o to, že by sa z týchto dôvodov drancovali lesy. Stromčekom je tiež venovaná patričná starostlivosť, a vďaka tomu po odrezaní dlhšie vydržia. Aj tak by sme ale mali dodržiavať určité pravidlá. Predovšetkým zakúpený stromček by sme mali nechať čo najdlhšie v chlade. Ideálne v pivnici alebo na balkóne, kde je nízka teplota. Prenos z pivnice alebo balkóna do vykúrenej miestnosti je pre stromček veľkým šokom, preto je dobré, ak ho necháme pred vlastným umiestnením do stojana a ustrojením napríklad deň alebo dva v chodbe bytu, kde nie je také teplo. Strom sa ľahšie aklimatizuje na nové podmienky a neopadá vám tak skoro.

stromy

Najdôležitejšie pre a proti

Pri rozhodovaní ale môžu hrať úlohu aj peňažné náklady. Ak chcete peknú jedličku, musíte počítať podľa veľkosti od 25 až do 100 eur. Na druhú stranu upratovanie už nie je tak dôležitou nevýhodou, stromček sa dá umiestniť tak, aby nám spôsobil čo najmenej neporiadku.
Takže na záver: rozhodnutie je samozrejme len na vás. Väčšinou je pre nás najdôležitejšia vôňa vianočného stromu s nenahraditeľnou atmosférou versus minimum upratovania a možnosť opakovaného použitia.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.