Bezstresové Vianoce

Vianoce sú sviatkami mieru a pokoja. Sú sviatkami rodiny a šťastia. To sa dozviete z reklamných pútačov. V skutočnosti sú Vianoce sviatkami zhonu a konzumu. Nervy zo zháňania darčekov, starosti koho čím obdarovať a kde to zohnať a v neposlednom rade či vyjdeme s peniazmi. A či stihneme nakúpiť všetko exotické ovocie, majonézu, napiecť koláče a upratať celý byt, aby sa všetko lesklo. To je skutočnosť.

No nemusí to tak byť.

Ako budeme sviatky prežívať a ako sa budeme cítiť, záleží len od nás. My sa rozhodujeme, či sa necháme zlákať afektovanou reklamou v televízii alebo v obchodných centrách, či podľahneme tlaku módnych magazínov a budeme nakupovať bez rozmyslu, len aby sme sa začlenili do davu.

Alebo sa budeme pridržiavať zdravého rozumu, užívať si Vianočný čas v pokoji a kľude: Nakupovať len čo skutočne potrebujeme a či sa sústredíme na duchovný rozmer voľných dní, ktoré strávime s blízkymi v rozhovoroch a užijeme si spoločnú prítomnosť, na ktorú sme počas roka pre pracovné povinnosti nemali čas.

Ak už nemáte malé deti, začať môžete tým, že sa v rámci rodiny dohodnete, že si urobíte bezdarčekové Vianoce. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako rúhanie. No skutočne potrebujete kúpiť nové papuče, šálu, lyžiarske topánky alebo sveter či teplákovú súpravu práve koncom decembra? Nebolo by lepšie niektoré veci kúpiť už začiatkom mesiaca a niektoré „darčeky“ budú oveľa užitočnejšie až koncom zimy, keď sa začne otepľovať? Skutočne dokážete svoju lásku k blížnemu iba čo najdrahším darčekom, ktorý obdarovaný možno ani nepotrebuje? Naozaj sme sviatky Vianoc zredukovali len na kmitanie kreditkou?

Keď sa vrátite k podstate a využijete voľné dni sviatkov s stretnutiu s rodinou, deťmi, rodičmi, bratrancami, švagrami, neterami alebo svokrovcami, posedíte pri chutnom jedle, vypnete televízor a započúvate sa jeden do druhého, objavíte skutočné čaro Vianoc. Získate pokoj v duši, ktorý všetci tak zúfalo hľadáme, ale v chrámoch konzumu nenájdeme.

My sme to už vyskúšali. A niekoľko rokov praktizujeme. Nezháňame darčeky pre darčeky. Veci si kupujeme vtedy, keď ich potrebujeme. O to viac času máme na oddych. V pokoji ozdobíme malý stromček, pripravíme štedrovečerný šalát aj rybu, pár druhov zákuskov. Spomalíme svoje životné tempo. Pre nás sú Vianoce skutočné sviatky pokoja. Môžu byť aj pre vás.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.