Túžite po dovolenke v karavane? Najskôr si to vyskúšajte!

Sadnúť do obytného auta a vyraziť len tak krajinou, poznávať nové svety a nových ľudí, tak si predstavujete romantiku? Tráviť dni na mieste, ktoré si zvolíte a užívať si okolie a čerstvý vzduch? A keď chcete, zmeniť ten „vzduch“ a po pár hodinách byť niekde inde? Môže to byť krásny sen, ale aby sa nepremenil na nočnú moru vašej rodiny, najskôr si bývanie v karavane vyskúšajte „na nečisto“.

Do karavanu si zoberiete celý svoj byt a vyrazíte na cesty. Pravda, nesmie to byť byt veľmi veľký 😉 Skrátka do obytného automobilu alebo do obytného prívesu za osobný automobil sa veľa nezmestí. Hoci sú konštruované s ohľadom na čo najlepšie využitie priestoru a čo najnižšiu hmotnosť, niekde sa museli robiť naozaj silné kompromisy.

Ste zvyknutý na pohodlnú posteľ 200 x 80 cm? V karavane bude iste menšia, nezriedka 190 x 70. Radi pohodlne sedíte pri obede? Stôl v karavane bude iste menší. Malá bude aj kuchynská linka, horáky na plyn môžu mať menší výkon, ako na domácom sporáku. A to nehovoríme o objeme vstavanej chladničky. Tá naozaj nie je na dlhodobé skladovanie potravín, ale na bezpečné uschovanie nevyhnutných surovín.

Problémy môžete mať aj s používaním kúpeľne a WC. Nejde len o malý objem vody k dispozícii, stiesnené bývajú aj samotné priestory, aby zvýšili na iné. Predsa len šírka obytnej časti býva limitovaná na bežných 230, maximálne 250 cm, širšie vozidlo na cesty nesmie. Holíte sa žiletkou a penou, strojček omývate v tečúcej vode? V karavane si staršie ročníky iste spomenú na základnú vojenskú službu a misku s vodou.

Skrátka život v obytnom prívese je iný, ako život v panelovom byte. Ešte aj taký notebook môže poriadne zavadzať. Hoci sú úložné priestory dômyselne vymyslené a použité materiály čo najtenšie, poukladať oblečenie pre štvorčlennú rodinu na dva týždne môže byť oriešok. Budete musieť popustiť zo svojich nárokov, radšej si zabaliť pár univerzálnejších kúskov a zabudnúť na pranie. Čo nemáte so sebou, to nemáte k dispozícii, ibaže by ste si cestou nakúpili.

Možno budete musieť časť oblečenia mať neustále zabalenú v taške a tú prekladať. Cez deň do spálne, v noci do obytnej časti. V dobrom počasí môžete na pobyt využívať vonkajšie priestory, no keď zaprší, zostanete uväznení vo vnútri karavanu. Pri varení sa musíte uskromniť s vybavením, pri jedení s priestorom. A často niečo prekladať. A umývanie môže byť tiež zážitok so spomienkou na detstvo a lavór.

Rozhodne vás nechceme od výletu s karavanom odrádzať, to určite nie. Len chceme upozorniť na chvíle, ktoré môžu nepripraveného zaskočiť. Ak vás ale spomenuté maličkosti nedokážu rozladiť a máte radi dobrodružstvo, rozhodne od svojich plánov neupúšťajte. Ale odporúčame neskúseným romantikom si najskôr pobyt v obytnom prívese vyskúšať. Napríklad v záhrade rodičov. Požičajte si príves od známych alebo v pôžičovni, zaparkujte na konci záhrady a skúste si predstaviť, že civilizácia je od vás ďaleko. Ak zvládnete všetky nástrahy kempovania s obytným automobilom, je tento druh dovolenky pre vás. A ak zistíte, že máte radšej ubytovanie v komfortnom hoteli, prvá pomoc na vás čaká v dome na druhom konci pozemku. V takom prípade si ušetríte kopu sklamaní a nedorozumení na prvom výlete s karavanom.

Bývanie v obytnom prívese má svoje čaro a ponúka netušené zážitky, ale nie je pre úplne každého.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.