upratovanie

Vianoce sa blížia: upracete si sami alebo si pozvete profesionálov?

S blížiacimi sa Vianocami už iste mnohé gazdinky rozmýšľajú nad vianočným upratovaním. Lenže kde na to získať čas a energiu? Pracovné povinnosti nám bohužiaľ stále viac a viac zasahujú do súkromného života. Preto si niekto možno položí otázku, či si na predvianočné upratovanie radšej nepozvať profesionálov. Aké pre a proti má upratovanie svojpomocne a profesionálne služby? Skúsme sa nad touto témou trochu zamyslieť.

Do bytu by som si nikoho nepustil

Jedným z argumentov, prečo radšej upratovať sám, je strach, kto mi to vlastne vlezie do bytu. Nebude to nejaká pochybná existencia alebo dokonca zlodej či tipár pre lúpenie v bytoch? A aj keď to bude slušný človek, nezničí mi niečo? Nebudem musieť nakoniec naopak ja upratovať po ňom? Tieto obavy však mať nemusíte.

Seriózne upratovacie firmy chcú po svojich zamestnancoch výpis z registra trestov a tiež im dávajú inštruktáž ako zaobchádzať s upratovacou technikou i s najrôznejšími saponátmi a chemickými prípravkami bežne používanými pri upratovaní. Za ich správanie aj prácu potom ručia, nemalo by teda hroziť, že vám zamestnanci firmy niečo odcudzia alebo zničia. Ak už k niečomu takému výnimočne dôjde, firma vám škody musí uhradiť.

Samozrejme je potrebné si oslovovanú firmu vopred preveriť. Ideálne je získať na ňu nejaké referencie, napríklad od známych, ktorým dôverujete. Pokiaľ je ale pre vás predstava, že sa vám niekto cudzí hrabe v byte predsa len neznesiteľná, nezostane vám nič iné, ako sa pri upratovaní spoľahnúť na svoje vlastné sily.

Na byt 2+1 počítajte so stovkou

Musíte si tiež ujasniť, či vôbec máte peniaze na to, aby ste predvianočné upratovanie zaplatili. Koľko ste ochotní do čistého a lesknúceho sa príbytku investovať? Za generálne upratovanie, ktoré zahŕňa aj umývanie okien a ich rámov, čistenie kobercov strojom, napastovanie parkiet, vyčistenie čalúnenia kresiel a pohoviek, umývanie žalúzií, voskovanie nábytku a ďalšie práce, zaplatíte minimálne 100 eur. Firmy tiež uvádzajú ceny za upratovanie rôzne, buď v hodinovej sadzbe (napríklad 5 eur alebo 6 eur za hodinu práce jednej osoby) alebo tiež v metroch štvorcových priestoru, ktorý sa upratuje (napríklad od 0,5 eur za m2, avšak minimálna cena zákazky do 20 m2 priestoru je v tomto prípade 50 eur vrátane zahrnutej dopravy). Ak máte garsónku, môžete sa zmestiť do spomínaných 50 eur. U bytu 2+1 dvojnásobnej rozlohy už počítajte minimálne so spomínanou stovkou. Výhodou je, ak ste stálymi zákazníkmi firmy, potom môžete získať zaujímavé zľavy.

Starostlivý výber sa oplatí

Ak chcete pri upratovaní ušetriť, môžete sa poobzerať po niekom vo svojom okolí, napríklad na odporúčanie známych. Výhodou je nižšia cena okolo. Na druhú stranu, ak sa vám v byte niečo rozbije alebo stratí, vymáhanie náhrady škody bude zložitejšie ako u firmy, ktorej zamestnanci majú v zmluve hmotnú zodpovednosť. Teda ak známy či známa na upratovanie, jedine niekto 100 % dôveryhodný.

obyvak

Vo firmách si upratovačky testujú, zisťujú si referencie z predchádzajúcich pracovísk, preto tu vyššiu cenu za ich prácu kompenzuje práve záruka za jej kvalitu a bezúhonnosť a dôveryhodnosť ľudí, ktorí ju vykonávajú. Rozhodnutie je teda na vás, ak si už ale chcete profesionálov na upratovanie pozvať, oplatí sa skutočne starostlivý výber.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.