Hontianska paráda – folklór na tisíc spôsobov

Pre niekoho každoročná nutnosť, pre niekoho jedlo, pitie, zábava, pre niekoho stretnutie s priateľmi či spoznávanie nových, zaujímavých ľudí. Nájdu sa však i takí, ktorí o tomto podujatí nikdy nepočuli alebo počuli, no nikdy sa ho nezúčastnili. Priblížim Vám teda folklórnu udalosť roka, ktorú som ani tento rok nevynechala.

Obec Hrušov, okres Veľký Krtíš, Banskobystrický kraj. Počas roka obyčajná obec, ktorá sa nijak neodlišuje od ostatných, avšak vždy koncom augusta meniaca sa na miesto, ktorého atmosféra je jedinečná a nenapodobiteľná. Koná sa tu totiž Hontianska paráda, folklórny festival, ktorý zahŕňa množstvo kultúrnych vystúpení, ochutnávok jedla, či pitia, predvádzanie starodávnych remesiel a v neposlednom rade tiež priestor na spoznávanie zaujímavých ľudí.

Centrom udalostí je obecný amfiteáter, kde počas dvoch dní vystupujú folklórne súbory z celého Slovenska, hrajú sa rôzne činohry a iné predstavenia a ľudia majú možnosť celé dva dni sledovať a porovnávať jednotlivé vystúpenia a odlišnosti, ktoré vychádzajú z odlišných kultúrnych zvykov jednotlivých obcí, či sa už jedná o nárečie alebo o nádherné kroje, v ktorých sa herci, speváci a tanečníci predvádzajú.

Ak Vás nebaví hudba, spev a tanec, Hrušov Vám ponúka tzv. „dvory“. Vo dvoroch rodinných domov Vám poskytnú atmosféru pravej slovenskej dediny a taktiež pohostinnosť a vľúdnosť Stredoslovákov. Dvory sú tematicky pomenované, a teda tu nájdete napríklad Haluškový dvor, kde robia tie najúžasnejšie halušky, ďalej Požiarnícky dvor, kde Vám načapujú skvelé pivo či kofolu a ponúknu hudobnú zábavu na požiarnícky spôsob, ďalej napríklad Poľovnícky dvor, kde ochutnáte ten najlepší guľáš z diviny priamo od poľovníkov, posedíte v prekrásnom drevenom altánku a pri jedle si vychutnáte živú hudbu s cigánskymi rytmami. Jedným z obľúbených „dvorov“ je aj Pufancový dvor, kde si môžete kúpiť „pufanec“, čo je vlastne zemiaková placka pečená na suchej platni, ktorú niektorí poznáte aj pod názvom lokša.

Hrušov a jeho Hontianska paráda ponúkajú miesto aj na príjemnú stanovačku s priateľmi, pretože v celej dedine sa dá voľne stanovať. Človek by si myslel, že ak si postavíte stan v niekoho záhrade, vyženú Vás odtiaľ so slovami „Toto je súkromný pozemok!“. Na Hrušove to však neplatí. Tu sa skôr dočkáte toho, že príde pani domáca a opýta sa Vás, či si nedáte „za kališok“. Rodinná atmosféra ako sa patrí.

Ak ste teda tohtoročný festival vynechali, vrelo Vám odporúčam navštíviť ho o rok. Zaujímavé vystúpenia, chutné jedlo a pitie, skvelí ľudia a nezabudnuteľná atmosféra pravej slovenskej domoviny, taká je Hontianska paráda v Hrušove.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.