Trápi vás hluk vo vašom bydlisku? Nevzdávajte sa a bojujte s ním.

Každý z nás nemá to šťastie bývať v peknej príjemnej lokalite, kde by bol pokoj od veľkomestského hluku. Veľa zelene, dobrá dopravná dostupnosť aj dostatok obchodov a ďalších služieb, to je len jedna stránka mince, tá kladná. Lenže čo robiť, keď máte neďaleko od vášho paneláku hlučnú ceste, ktorá vám znepríjemňuje život?

Na zvuk sa dá vyzrieť rôznymi spôsobmi

Samozrejme sa ponúka možnosť presťahovať sa inam. Lenže to sa vám nechce, pretože je to lokalita, kde ste vyrástli, máte tu určité zázemie a neradi by ste ju opúšťali. Navyše ste si napríklad byt už kúpili do osobného vlastníctva. Radi tu žijete, cítite sa tu dobre, tak prečo odchádzať? Potom nezostáva než sa snažiť proti hluku účinne bojovať. Ako? Ponúkajú sa rôzne spôsoby, ako na hluk vyzrieť.

Pomôžu ochranné múry, terénne valy i zeleň

Proti hluku by sa malo bojovať už pri stavbe ciest a sídlisk. Ak sa tu uplatňujú rôzne systémové urbanistické opatrenia, môže sa hladina hluku výrazne znížiť. Čo si pred trochu honosne znejúcim pojmom „systémové urbanistické opatrenia“ môžete vlastne predstaviť? Ide o zvukolamy, teda objekty, ktoré svojím umiestnením v určitej polohe pomáhajú zvuk tlmiť. Týmto spôsobom fungujú napríklad rôzne ochranné múry priamo u ciest, ďalej terénne valy a vlny, ale aj vysoké ploty a v neposlednom rade aj vysádzanie zelene, teda stromy a kríky. Pozitívny efekt, ktorý svojím pôsobením zaistia, je skutočne významný.

Trápi vás hluk? Zatlačte aj na úrady

Už pri projektovaní sa musí s hlukovým zaťažením počítať a vytvárajú sa rôzne protihlukovej štúdie. Aj tak ale môže dôjsť napríklad k situácii, že cesty bude mať pri bežnej prevádzke väčšie dopravné zaťaženie, než bolo plánované a tým pádom sa aj zdvihne hladina hluku. Potom nezostáva než sa snažiť urobiť ešte nejaká protihlukové opatrenia dodatočne a tlačiť v tomto smere aj na úrady.

Súvisiace:  Nižšie teploty v byte

dizmas-zach-mic

Zatepľovanie má aj ďalší efekt

Mnohé však si môžete zabezpečiť aj vy sami. Pomôžu aj úpravy priamo na dome. Veľmi užitočné je napríklad inštalovanie zatepľovacieho fasádneho systému. Okrem úspor pri kúrení prináša ešte druhotný efekt v podobe zvukovo-izolačných vlastností. Významne preto pomáha v boji proti hluku. Môžete znížiť jeho hladinu, bez toho aby ste museli zväčšovať hrúbku steny.

Starostlivo vyberajte správna skla

Protihlukovým opatrením by ste mali prispôsobiť aj výber okien a dverí. Voľte viackomorové presklenie a tiež hrubšie sklá, určite sa vám to oplatí, pretože takto urobené okná, dvere aj ďalšie plochy oveľa znížia hluk, ktorý bude prenikať zvonku dovnútra. Dokonale proti hluku izolujú napríklad špaletové okná s vákuovým dvojsklom a vnútorné okenice. Ak máte balkón či lodžiu, zasklite ju tvrdeným bezpečnostným sklom.

Pomôžu predsadené steny aj podlahové systémy

Existujú ale aj mnohé ďalšie opatrenia, vďaka ktorým sa zvukový smog dostane na ďaleko prijateľnejšiu hranicu. Pomôcť môžu napríklad sadrokartónové steny, ktoré umiestnite pred vlastné steny. Stlmia hluk o 10-12 decibelov. Ponúkajú sa podlahové systémy, ktoré pri pomerne malej hrúbke asi 18-20 mm dokážu odhlučniť až o 15-18 decibelov.

Triky, ktoré sa dajú urobiť priamo v byte

Ponúkajú sa ale aj ďalšie triky realizovateľné priamo v byte. Tie vám pomôžu tlmiť hluk napríklad od nepríjemných susedov, s ktorými nie je v tejto otázke dohoda (aj takí sa bohužiaľ často nájdu) alebo ak máte v dome krčmu, hudobný klub. Alebo v prípade, že naopak vy nechcete svojim hlukom obťažovať okolie, keď váš syn má kapelu a jej pravidelné skúšky prebiehajú u vás. Zvuk veľmi roztrieštia hrubé a veľmi chlpaté koberce. Pomôžu aj špeciálne tapety, závesy na oknách. Tiež rozmiestnením nábytku sa zvuk triešti. Rozhodne ale hladinu hluku nepodceňujte, mohlo by sa to veľmi negatívne podpísať na vašom zdraví.



Súvisiace:  Univerzálny recept, ako byť dobrou macochou alebo otčimom?